top of page

Użyteczne informacje ogólne:

Eilat  - to miasto położone na odległym południu Izraela, w którym znajdują się dwa ważne przejścia graniczne -z Jordanią z prawej, a z Egiptem w lewej strony. W mieście położonym nad malowniczą zatoką Morza Czerwonego żyje ok 50 tys mieszkańców, z czego 86 % stanowią Żydzi. Eilat jest miastem typowo kurortowym, rozwiniętym specjalnie, by przyciągnąć turystów z Izraela jak i z zagranicy- miłośników słońca w środku zimy oraz przepięknej rafy koralowej, która zachwyca nurków z całego świata. 

Główne atrakcje:

To, że Eilat jest nieco na uboczu nie oznacza, że wokoło brakuje historycznych atrakcji. W 20 min drogi samochodem na północ można odwiedzić przepiękny Czerwony Kanion, będący jednym z najpiękniejszych, naturalnych atrakcji w południowym Izraelu. Z pewnością jest "must seen" nawet dla tych, którzy przez tydzień lubią grzać się na plaży. Jeden dzień na odwiedziny w Czerwonym Kanionie to absolutna konieczność. Nie mamy takich miejsc w Polsce. Kolejną atrakcją będzie Park Timna z monumentalnymi Filarami ze skał piaskowych, nazywanych Filarami Salomona, gdzie będziecie mogli podziwiać także wielobarwne piaskowe skały, archeologiczne artefakty i pozostałości po minionych czcicielach Bogów.

Wycieczka do Jerozolimy, Betlejem, nad Morze Martwe i nad rzekę Jordan - Wszystko to w jeden dzień w języku POLSKIM, angielskim lub rosyjskim. Wycieczka ta zaczyna się wczesnym rankiem ok godz. 5:30 i kończy późnym wieczorem ok godz. 21:00 bowiem sam dojazd do Jerozolimy w jedną stronę zajmuje ok 3,5 godziny. Nie jest to więc najlepszy sposób zwiedzania, ale jeśli jesteśmy już w Izraelu to być może będzie to jedyna okazja żeby zobaczyć Jerozolimę i Betlejem. 

Oceanarium  - położone 15 min drogi samochodem od centrum na północ skrywa przepiękne widoki z powietrza jak i pod wodą. 

Jest to świetna zabawa szczególnie dla rodzin. Oceanarium nie tylko pozwala na obserwowanie tysiąca gatunków kolorowych ryb, rekinów, żółwi wodnych, czy innych stworzeń. Jest to miejsce aktywne, co oznacza, że co pół godziny odbywają się tam jakieś atrakcje dla dzieci. A to karmienie rybek czy żółwi, albo otwieranie na oczach turystów złowionych małż, w których znajdują się prawdziwe perły. Każda o nieco innej wielkości, barwie i kształcie. Na miejscu znajduje się także urokliwa kawiarnia na morzu, z której można podziwiać widok na zatokę oraz góry po stronie Jordańskiej. 

Pływanie z delfinami - za ok 350 NIS można dołączyć do grupy pływającej z delfinami. Taka aktywność trwa ok 1 godz. i nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotować. Można stawić się w klapkach choć z ręcznikiem:). Trzeba jednak wcześniej rezerwować swój udział. 

Petra (Jordania)Wielu turystów łączy wakacje w Izraelu z "wypadem do Jordanii", a w szczególności do Petry, co nie jest takim złym pomysłem. Wycieczkę można połączyć bowiem z noclegiem na pustyni w jednym z profesjonalnych, klimatyzowanych namiotów.

Wiele firm organizuje wycieczki jednodniowe do Petry, które odjeżdżają niemal codziennie spod hoteli. Problem z podróżą do Petry polega na tym, że zanim dostaniemy się do Petry będziemy musieli wyskoczyć ze sporej kasy przeznaczonej tylko i wyłącznie na zakup wizy wyjazdowej i wjazdowej. Razem - ok 125 USD za osobę. Jeśli jednak zdecydujesz się na pobyt 3 dniowy  nie musisz płacić za wizę - jedynie zapłacisz za opuszczenie Izraela (ok 35 USD)a następnie opuszczenie Jordanii w drodze powrotnej (15 USD). W ten sposób Jordania chce zachęcić turystów do wydawania pieniędzy na hotele, restauracje i wycieczki po jordańskiej stronie. 

Kibuc Beer Ora - wyjątkowy pod względem architektury kibuc na środku pustyni w drodze do Timna Park. Jeśli ktoś jest zainteresowany lunchem u kibucowej, przecudnej pary, która profesjonalnie "leczy pustynią" dajcie mi znać. 

Kibuc Yotvata - Niby nic się tam nie dzieje, ale tutaj właśnie produkowane jest ulubione przez izraelskie dzieci mleko czekoladowe. Każdy, kto przyjedzie do kibucu Yotvata w trakcie tygodnia otrzyma szklankę zimnego mleka czekoladowego gratis!

 

Temperatury w Eilat w trakcie zimy wahają się między 20 -25 stopni Celsjusza. Woda jest ciepła, a samo miasto nie jest tak oblegane przez turystów z innych krajów ponieważ nie jest to tutaj szczyt sezonu. Można zatem cieszyć się atrakcjami prawdziwego morskiego kurortu bez tłumów i zawyżonych cen. 

Plaże: Plaże nad Morzem Czerwonym są wciąż piaszczyste, ale już więcej jest małych kamyczków, więc jeśli ktoś jest wrażliwy można sobie przywieźć ze sobą specjalne buty do pływania. Takie buty mogą nam się też przydać przy kąpieli w Morzu Martwym, gdzie wejście do morza jest albo bardzo błotniste albo przeciwnie twarde jak beton z ostrymi minerałami solnymi. 

Plaże w centrum miasta to: Ha Zahav beach, Tarshish beach, Nine Beach. Jadąc nieco na północ autobusem lub urządzając sobie dłuższy spacer dojdziemy do plaż, gdzie możemy obserwować rafę koralową - Coral Beach Nature Reserve i Dolphine Reef Beach. Obie uznawane są za najpiękniejsze plaże w Eilacie. Na plaży delfinów można czasem obserwować również te piękne, inteligentne stworzenia, a nawet z nimi popływać w specjalnej grupie, pod nadzorem przewodnika. Wszystko to w trosce o delfiny, które szybko się męczą, więc pływanie z delfinami odbywa się w ściśle określonych odcinkach czasowych. 

Eilat wolne od podatku - W Eilat zarówno mieszkańcy jak i turyści są zwolnieni z płacenia podatku VAT, który w Izraelu wynosi 17%. Różnice w cenach można zauważyć porównując ceny artykułów spożywczych z cenami w Tel Aviv lub Jerozolimie. 

bottom of page