Playlist of the week - NEW

Moja subiektywna lista izraelskich przebojów

רכבת לצפון - Rakevet letzafonAssaf Andurski
00:00 / 04:14

Izraelska wersja "Ballady wagonowej" jednego z najbardziej szanowanych izraelskich muzyków. Od wielu lat jest jurorem w izraelskich programach talent show zawsze mówiąc co naprawdę myśli i zwykle nie są to pochlebne opinie. Jeśli jednak chwali to są to wybitne osoby. Piosenka sprzed 9 lat, więc nie taka młoda. Dla mnie pozostanie miłym sentymentem, ponieważ właśnie tej piosenki słuchałam w moich pierwszych dniach w Izraelu po przeprowadzce do mojego męża, a więc z motylami w brzuchu.

ארץ מולדת Eretz MoledetRita
00:00 / 04:32
Shnei MeshugaimAdam Omer
00:00 / 02:51

Rita to także jedna z czołowych postaci izraelskiej sceny muzycznej. Piosenka "Eretz Moledet" - czyli "Ojczyzna" opowiada o trudach imigracji - aliji. Przybywającym do Izraela często sprzedawano idealną wizję dalekiego kraju słodkich pomarańczy i słońca, gdzie wszyscy są braćmi, pomijając realia jakim jest trudny czas adaptacji dla każdego imigranta. Rita ma większe przeboje na swoim koncie. Ta piosenka wybija się dla mnie ze względu na tekst, z którym łatwiej mi się utożsamić.

Adam Omer to niekwestionowany następca króla muzyki mizrachi Eyala Golana. Totalny pop, mainstream, prosty tekst, prosta muzyka i dużo zabawy. Tutaj przebój zeszłego lata "Dwoje wariatów", czyli jak tytuł wskazuje dwoje zakochanych spędza chwile uniesienia w promieniach izraelskiego słońca, odurzeni zachwytem nad sobą nawzajem. Mój mąż zawsze jak puszczam tą piosenkę ostentacyjnie wychodzi z pokoju, gdyż tego poziomu muzyki nie znosi. Ja przeciwnie. W końcu trzeba być wariatką, żeby zakochać się w Izraelu i izraelskim chłopcu, rzucić wszystko i przenieść się do obcego kraju. Mnie tam emocje szaleństwa nie są obce:)

Cover piosenki "Hi" autorstwa Elai Botnar. Tutaj we wzruszającej wersji uczestnika jednego z talent show Ehud Szargai. Tekst jest przejmującym wołaniem dorosłego, który gorzko wspomina swoje dzieciństwo jako czas samotności i opuszczenia przez matkę. "Hey, jest tutaj dziecko, które potrzebuje Ciebie w domu, chciałbym zamknąć oczy i marzyć...nigdy nie powiedziałaś, że jesteś ze mnie dumna, nasz dom się rozpada. Bardzo wzruszający utwór. 

ערב של שושנים (Różany wieczór)Jane Bordo & Israel Gurion
00:00 / 02:35

Cudny, melodyjny duet Jane Bordo i Israel Gurion wykonujący cover. Piosenka poetyczna o miłosnym spotkaniu w różanym ogrodzie...

שקופים (Shkufim)Keren Peles
00:00 / 03:50

Piękny duet gwiazdy Keren Peles i startującego Ron Buchnik. Piosenka o miłości przebrzmiałej, takiej, w której stajemy się dla siebie przeźroczyści. 

אמא אם הייתי (Ima, Im Ahiti)Teapacks
00:00 / 04:31

Wzruszający utwór - dialog z matką, która odeszła. Powrót do wspólnych wspomnień, tego, czego matka uczyła. Jest to jedna z najczęściej wybieranych piosenek w konkursach wokalnych w Izraelu. 

I have a girlfriendTeapacks
00:00 / 03:06
Habibi Min Zaman Balkan Beat Box
00:00 / 03:52

Jesh li Hawera - czyli, mam dziewczynę!Pozytywna i energetyczna, prosta piosenka o najpiękniejszej dziewczynie świata.  W 2007 zespół Teapacks reprezentował Izrael w konkursie Eurowizji z kontrowersyjną piosenką "Push the button" nawiązującego do programu Irańskiego nuklearnego jako zagrożenia dla Izraela. 

Bardzo energetyczny utwór połączenie wpływów arabskich, bałkańskich w nowoczesnym brzmieniu. Z miejsca można włączyć "Replay"