top of page

Żegnamy testy dla turystów! Od kiedy i jakie restrykcje się zmieniają?

Zaktualizowano: 21 maj 2022Wydawało się, że to prawie niemożliwe po trwającej 2 lata pandemii. Izrael przodował w najbardziej restrykcyjnej polityce covidowej dla turystów. Na początku było to wymaganie pełnego szczepienia (nawet wówczas, gdy większość krajów nie miała jeszcze dostępu do szczepień), później dwa testy PCR przed i po przylocie. Wielu turystów odkładało swoją podróż do Izraela głównie z powodu lęku przed wykryciem zachorowania będąc w Izraelu. Koszty testów PCR w Polsce, ewentualne koszty leczenia i kwarantanny w Izraelu, wreszcie ryzyko spędzenia urlopu w izolacji, skuteczne odstraszały najbardziej życzliwych Izraelowi turystów. Takich sytuacji było oczywiście niezwykle mało, ale się zdarzały.


Podążając za przykładem innych państw i mając na uwadze, że pandemia jest właściwie pod kontrolą, od 1 marca 2022 Izrael zrezygnował ze sprawdzania statusu szczepienia przyjezdnych. Można było dobrowolnie zadeklarować swój status szczepienia, ale nie był to warunek wpuszczenia podróżnego do kraju.

Nie jest to wprawdzie najświeższa informacja, jednak wciąż wielu ludzi nie jest świadomych tego stanu rzeczy. Poszło w świat, że Izrael upiera się przy szczepieniach i tak już w ogólnej świadomości podróżnych zostało. Warto jednak zaznaczyć, że na dziś status szczepienia nie ma najmniejszego znaczenia i nie jest warunkiem wpuszczenia turysty do kraju.Ale przejdźmy do najważniejszego! Wczoraj tj. 16 maja Ministerstwo Zdrowia opublikowało decyzję, by już od najbliższej soboty tj 21 maja całkowicie zrezygnować z konieczności testowania turystów - zarówno przed wylotem jak i po przylocie do Izraela.Od północy między 20/21 maja zmianiają się następujące restrykcje:


 • Test przed przylotem już nie będzie wymagany. Ani PCR ani test antygenowy. Zasada ta dotyczy zarówno przekraczania granicy drogą powietrzną (loty), morską (statki wycieczkoww) i lądową (granice z Jordanią i Egiptem).

 • test PCR po przylocie do Izraela wykonywany na lotnisku nie będzie już potrzebny od północy 21 maja. Dotyczy to zarówno drogi powietrznej, morskiej i lądowej.

 • 24 godzinna Izolacja po przybyciu do Izraela nie będzie już wymagana. Możesz spokojnie zacząć swoją przygodę prosto z lotniska, wody i lądu:)

 • Jeśli wchodzisz na statek z jednego z portów w Izraelu test nie będzie już wymagany przed wejściem na pokład. Wciąż każda firma wycieczkowa może mieć swoje wewnętrzne wymagania także odpowiedzialność jest po stronie poodróżnego.

 • Od 21 maja nie musisz już zakładać maseczki będąc w drodze z lotniska na miejsce noclegu. Teoretycznie będąc w izolacji osoby przybywające do Izraela do 20 maja (włącznie) muszą wciąż wykonać test po przylocie i nosić maseczkę w środkach komunikacji publicznej czy na lotnisku. W praktyce bardzo trudne do wyegzekwowania.

 • Wciąż wymagane jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego ewentulane koszty kwarantanny i leczenia Covid. Jeśli to się zmieni także będę o tym pisać.


Jednocześnie:

 • Od Poniedziałku 22.05 zniesiony zostanie także obowiązek zakładania maseczki podczas lotów międzynarodowych (zależy też od polityki konkretnej linii lotniczej)

 • W Izraelu nie nosimy już maseczek od dobrych kilku tygodni. Jedyne miejsce, gdzie maseczki są nadal stosowane to placówki medyczne.

 • Nadal należy wypełnić tzw. Entry Statement Form Non Israelis LINK

Ponieważ powyższą deklarację należy wypełnić do 48 godzin przed wylotem trudno sprawdzić na dzień dzisiejszy jak zmieni się formularz. Możliwe, że wraz z nadejściem 21 maja formularz także się skróci chociażby dlatego, że nie będzie obowiązku testowania. Wówczas pytanie o adres pierwszego noclegu w czasie izolacji jest zwyczajnie zbędne. Zostaną pytania o czas przylotu, dane paszportu oraz podpisanie deklaracji i oświadczeń.


Cały powyższy wywód można by sprowadzić do poniższego:

Reasumując, żeby bez kłopotu wjechać do Izraela musisz:

 • wypełnić Entry Statement Form - LINK

 • wykupić stosowne ubezpieczenie turystyczne

 • tyle i tylko tyle!


Najnowsze restrykcje zawsze można śledzić na stronie Ministerstwa Zdrowia Izraela - LINK


A skoro jesteśmy przy zwiedzaniu Izraela...

Pamiętaj, że Izrael to kopalnia historii, legend i tajemnic! Czytanie przewodnika jest fajne, ale nie daje możliwości wejśc w głębie i kontekst. Dlatego warto czasem zainwestować w zwiedzanie z przewodnikiem. Dlatego organizuję piesze wycieczki po POLSKU po Starym Mieście w Jerozolimie. Zobacz terminy! Jeśli nie ma interesującego Cię terminu koniecznie napisz. Może uda nam się dodać dodatkowy termin.


TERMINY WYCIECZEK PO POLSKU PO JEROZOLIMIE

Promocje w sklepie Israel Friendly:
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page