top of page

Marian Marzyński - przyszywany, żydowski dziadek

Zaktualizowano: 17 sie 2020


Zamarzyło mi się mieć żydowskiego dziadka. Takiego co to siądzie przy ciepłej herbacie i pomoże zrozumieć przeszłość, historię, w szczególności relacje polsko-żydowskie w powojennej Polsce.

Jak się pewnie domyślacie dziadek mój z Żydami nic wspólnego nie miał, więc musiałam się posiłkować przyszywanym dziadkiem i znalazłam jego idealną wersję -świetnego reżysera i gawędziarza, miłego człowieka i ...Żyda, którego historia z dzieciństwa w gettcie mrozi krew w żyłach. Posłuchajcie, co zrodziło się z naszej 3 godzinnej rozmowy, na którą przyniosłam setkę spisanych ...nudnych pytań, a które Pan Marian natychmiast odłożył na bok i zaczął po prostu opowiadać...

Pan Marian Marzyński - wybitny polski reżyser filmów dokumentalnych, intelektualista, pisarz. Polak żydowskiego pochodzenia. Życiorys naznaczony pięknem wojny i getta. Jako pięcioletnie dziecko został przeszmuglowany przez mury getta, ukrywał się przez 3 lata wśród dobrych ludzi. W latach 50 znany i lubiany prezenter telewizyjny, prowadzący popularnego wówczas programu Turniej Miast. Na fali tzw. "wydarzeniach marcowych", emigruje do Danii. Następnie w latach 70 wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie jednej z amerykańskich szkół filmowych. Moje ulubione filmy jego autorstwa to: Skibet (1970) oraz Nigdy nie zapomnij kłamać (2012)

Alter Dziadek cz. 1 - Marian Marzyński - Mój przyszywany, żydowski dziadek

Alter Dziadek cz.2

Alter Dziadek cz.3

Alter Dziadek cz. 4

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page