Izraelska satyra z polskimi napisami - "Równowaga demograficzna"

Aktualizacja: sie 17


Kabaret "Eretz Neederet" to izraelski program satyryczny produkowany przez Mako TV, który jest uwielbiany przez Izraelczyków. W cotygodniowych odcinkach najlepsi aktorzy w kraju komentują rzeczywistość w niebanalny ale cholernie szczery i śmieszny sposób. Każdy odcinek składa się z kilku powtarzających się mini seriali. Kabaret w inteligentny sposób naśmiewa się z wszystkich i wszystkiego, pozwalając widzom czuć się swobodnie, nawet wtedy kiedy samemu jest się wyśmianym. Żarty są cięte, inteligentne, zawsze trafiają w sedno sprawy. Program nie boi się podejmować właściwie żadnych tematów. W Izraelu nic nie jest tematem tabu. Ani religia ani konflikt, ani koegzystencja. Ani rząd, ani jakikolwiek polityk. Nikt nie jest może się cieszyć kabaretową nienaruszalnością. Kabaret rozprawia się z rządem, politykami - zarówno z tym z prawicy jak i z lewicy, celebrytami, muzykami, aktorami.

Wiele razy oglądając izraelskie kabarety łapię się na tym, że przekładam dany dowcip na polskie realia i zdaję sobie sprawę, że za większość żartów na które sobie pozwalają tutejszej kabarety w Polsce telewizje musiałyby płacić co rusz komuś odszkodowanie za obrażenie czyichś uczuć.

Specjalnie dla Was przetłumaczyłam jeden z filmików, który rozprawia się właśnie z tematem, którego my byśmy w Polsce nigdy nie poruszyli, gdyż obawialibyśmy się jakiejś ogromnej burzy na wszystkich frontach.

Ten gag pokazuje w humorystyczny sposób to, z czym Izrael już za moment będzie musiał się zmierzyć, a mianowicie - demografia w Izraelu, która jest nieubłagana. Uprzedzam komentarze o tym, że Izrael naśmiewa się z Arabów. Izraelczycy naśmiewają się z siebie samych i o tym właściwie jest ta scena. Satyra "Eretz Neederet" jest lewicującym programem, który raczej "daje po łapach" prawicowym politykom (lewicowym też jak trzeba) i jest batem na wszelkie nacjonalizmy, rasizmy i przywary w izraelskim społeczeństwie.

Zobaczcie sami! To jestem z takich właśnie odcinków.

LINK DO FILMU Z NAPISAMI. Hasło: Eretz.


312 wyświetlenia1 komentarz