PAŹDZIERNIK 2019 - JAK PRZETRWAĆ ŚWIĘTA W IZRAELU?

Aktualizacja: 17 sie 2020


Nie od dziś wiadomo, że turysta ma władzę! To on decyduje gdzie w danym roku wyda swoje ciężko zarobione pieniądze. Ministerstwa Turystyki wielu krajów co roku wydają ogromne budżety na kampanie promujące daną destynację. Turystyka nie zna świąt, zamkniętych sklepów i braku autobusów. Tak to działa w większości krajów na świecie. Jest popyt-znajdzie się i podaż. W Izraelu ta teza sprawdza się tylko połowicznie. Mimo, iż Izrael jest bardzo przyjazny dla turystów nie rezygnuje przy tym z wielu tradycji wynikających z religii, która definiuje tutaj wiele aspektów życia codziennego. Przykładowo w Izraelu niemożliwe są śluby cywilne, komunikacja publiczna nie funkcjonuje w całym kraju w każdy piątek od zachodu słońca do godziny po zachodzie słońca w sobotę, a w dzień tzw. Dzień Sądu, o którym opowiem za chwile kraj dosłownie "zamyka się na cztery spusty" na 25 godzin postu "o słońcu i powietrzu" ( nie wolno nic jeść i pić). Jeśli wybierasz się do Izraela w sezonie jesiennym, czyli między (wrześniem a październikiem) koniecznie sprawdź czy w wybranych datach nie szykują się żadne święta. Jeśli trafiłeś na serię jesiennych świąt ten poradnik wyciągnie Cię z turystycznej niemocy i podniesie na duchu, że oto Izrael jednocześnie krajem prywaciarzy jest i "nawet jak się nie da, a się zakombinuje to się da:)

Spójrzmy na tegoroczne daty jesiennych świąt:

Nowy Rok Żydowski - Rosh Hashana - 29.09 - 1.10.2019

Rozbijmy te daty na czynniki pierwsze. Każdy dzień w kalendarzu żydowskim zaczyna się od zachodu słońca dnia poprzedniego stąd mamy tzw. Erev Hag czyli wieczór=erev i świąteczny = hag. W tym dniu zwykle spożywamy uroczysty, świąteczny posiłek. Z tego samego powodu cotygodniowy szabat zaczyna się od zachodu słońca do zachodu słońca w sobotę. W tym wypadku Erev Hag wypada w dniu 29.09 czyli tego dnia wszystko będzie działać do ok 2-3 godz. przed zachodem słońca jak w piątki.

W dniach 30.09 i 1.10.2019 trwają święta - dni wolne od pracy. Podobnie jak w szabat osoby religijne powstrzymują się od jazdy samochodem, używania urządzeń elektrycznych w tym telewizji i telefonów komórkowych.

Yom Kippur - Dzień Sądu - 8-9.10.2019

Yom Kippur (czytamy Jom Kipur) to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Jedni jeżdżą do Hiszpanii żeby zobaczyć walkę byków, inni jadą na karnawał do Rio de Janeiro, a niektórzy jadą do Izraela zobaczyć jak to jest kiedy w całym kraju nie jeżdżą samochody, telewizja nie działa, a na lotnisku nie ląduje ŻADEN, nawet najbardziej zabłąkany samolot. Wszelkie drogi miejsce są wolne od samochodów, skuterów czy autobusów. Ciekawe, o ile obniżyłaby się emisja dwutlenku węgla gdyby każdy kraj miał taką jedną datę w kalendarzu, kiedy to nic nie jeździ, nie lata i nie pływa. Jeśli zamierzasz być w tym dniu w Izraelu zaopatrz się w jedzenie i picie wcześniej. Jeśli potrzebujesz wykupić leki także zrób to wcześniej. W Yom Kippur tzw. "wolny rynek" nie działa. Nie ważne czy jesteś religijny czy jesteś ateistą. Ateiści też w Yom Kippur nie gotują i nie jadą samochodem na plażę. Mimo, że sami nie poszczą, z szacunku dla innych poszczących nie rozpuszczają apetycznych aromatów na podwórkach i klatkach schodowych. Jedyne pojazdy, które mają prawo poruszać się po drogach to policja, straż miejska, ambulans czy straż pożarna.

Święto Szałasów, czyli Sukkot - 13 -21.10.2019

Dzień 13.10 to znowu Erev Hag, czyli wszystko działa podobnie jak w każdy piątek, czyli tylko przez połowę dnia.

W dniu 14.10 mamy święto wolne od pracy, jak w szabat.

Pozostałe dni 15,16,17,18,19 to dni międzyświąteczne. W dni powszednie wszystko działa jak zwykle (niektóre miejsca mogą mieć zmienione godziny otwarcia), a w weekend wiadomo - szabat.

W dniu 20.10 mamy znowu wigilię zakończenia Sukkot, czyli wszystko działa jak w piątek. W dniu 21.10 znowu wypada święto zakończenia Sukkot. Dzień 21.10 jest dniem wolnym od pracy i wszystko funkcjonuje jak w Szabat.

Poniżej rozpisałam kalendarz świąt graficznie:

Poniżej rozpisałam praktyczne wskazówki jak przetrwać święta, czyli gdzie znaleźć prywatny transport, otwarte sklepy i jak wydostać się z lotniska w świąteczne dni.

Komunikacja miejska:

Podczas wspomnianych powyżej świąt komunikacja miejska nie pracuje (szabaty i święta) lub pracuje pół dnia (piątki i Erev Hag). Polecam sprawdzić, o której godzinie odjeżdża ostatni autobus czy pociąg. Idealną aplikacją do sprawdzania połączeń komunikacji publicznej jest aplikacja Moovit dostępna w języku polskim. Informacje na temat innych przydatnych aplikacji w Izraelu znajdziesz TUTAJ

Transport podczas świąt w Izraelu? ( nie dotyczy Yom Kippur)

Poza Yom Kippur, w każde inne święta w ciągu roku żydowskiego i w szabaty na wybranych trasach funkcjonują prywatne środki transportu tzw. Monit sherut czyli żółte busiki na ok 10 osób. Łatwo je zauważyć na mieście. Zawsze wyglądają tak samo.

Transport z lotniska:

Z lotniska do Tel Aviv zostaje niestety tylko Taxi, ale już na przykład z lotniska do Jerozolimy można się dostać żółtym busikiem z poziomu hali przylotów za 70 NIS za osobę. Z lotniska do Netanii czy Haify także pracują te żółte busiki. Znajdziesz je przy wejściu do hali przylotów.

W Tel Aviv wewnątrz miasta funkcjonują 3 żółte busiki obsługujące kilka najbardziej przydatnych tras:

  • Numer 4 - trasa między stacją główną tzw. Tahana Merkazit a portem Namal na północy Tel Aviv. Ulice, którymi jedzie ten numer to: Levinsky, Allenby, Ben Yehuda (dojeżdża więc na większość plaż i do większości hoteli) Reading parking. Dokładną trasę można zobaczyć TUTAJ

  • Numer 5: trasa między stacją główną tzw. Tahana Merkazit aż do stacji autobusowo-kolejowej Arlozorov. Ulice, którymi jedzie to: Levinsky, Allenby, Rothschild blv, Dizengoff, Nordau, Ibn Gvirol, Arlozorov. Dokładną trasę można zobaczyć TUTAJ

  • Numer 16: Ze Ramat Gan aż pod Shuk Carmel przy gotelu Dan Panorama. Dokładną trasę można znaleźć TUTAJ

  • Numer 51: Jedzie między stacją Tahana Merkazit docelowo do centrum Petah Tikvy przez Ramat Gan (Bursę). Dokładną trasę można zobaczyć TUTAJ

  • Numer 66: Także z parkingu Carmelit do Petah Tikvy ale nieco inną trasą. Dokładną trasę można zobaczyć TUTAJ

Poza tym ze stacji głównej Tahana Merkazit w Tel Aviv do podanych poniżej miast także jeżdżą busiki:

Jerozolima

Netania

Haifa

Akko

Afula

Tyberiada