top of page

Deklaracja wjazdu do Izraela - Entry Statement Form - jak wypełniać?

Zaktualizowano: 12 sty 2022

Wszystko byłoby fajnie gdyby można było chwycić paszport i "wsiąść do samolotu byle jakiego", nie dbać o formularze i certyfikaty szczepień a już tym bardziej o gmeranie patyczkiem w nosie przed wylotem na wakacje. Rzeczywistość jednak przerosła nas wszystkich i na różne kreatywne sposoby państwa starają się tworzyć systemy, w których będą miały przewagę na pandemią przy jednoczesnej kontynuacji ruchu turystycznego.

Minęło już kilka dni odkąd Izrael otworzył granicę dla indywidualnych turystów i tu zaczyna się zupełnie nowa postcovidowa rzeczywistość, do której (mam nadzieję, że nie na długo) musimy przywyknąć.

Dziś kilka słów o wypełnianiu Entry Statement Form, czyli deklaracji wjazdu do Izraela. Nie byłoby tematu gdyby wszystkie podawane informacje gładko przechodziły przez system. Ale tak nie jest i moja rodzina miała okazję się o tym przekonać tak samo jak i ja o 2 nad ranem gdy mój spocony mocno w głosie taka zadzwonił mówiąc, że "wprawdzie deklaracja wypełniona została z sukecem ale coś tu jest na czerwono".

Zgadza się, wypełniając deklarację można odnieść sukces a jednocześnie otrzymać odrzucenie.


Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu deklaracji?


  1. Przede wszystkim powstrzymać się od przekleństw:) Nie zarzekać się, że już nigdy więcej, że po co mi to było ect. Na spokojnie w rytm uspokajającej muzyki przejść do punku 2.

  2. Wejdź na stronę ponownie i wypełnij formularz drugi raz a nawet trzeci i zastanów się co mogło pójść nie tak. Co bywa przedmiotem błędów?

  • Wyłączając przeszkody formalne (data ważności szczepionki, źle wpisane dane) zdarza się tak, że system pomimo poprawnie wpisanych danych nie przetworzy ich za pierwszym razem lub nastąpi problem z łączeniem. W takiej sytuacji warto wpisać wszystko jeszcze raz.

  • Status szczepienia podajemy na dwa sposoby: załączając certyfikat oraz wpisując ręcznie datę ostatniej szczepionki.

  • Jeśli przyjąłeś-aś dawkę przypominającą to wpisz w formularzu dwie daty: datę ostatniej szczepionki oraz dodaj za pomocą opcji "+add addiotional dose" datę trzeciej szczepionki.

  • W formularzu w pewnym momencie jest pytanie o miejsce spędzania 24h izolacji: Weź pod uwagę, że jak wpiszesz, że jesteście w 5 osób na 2 pokojach to system najprawdopodobniej odrzuci taką deklarację, bo jest niezgodna z logiką izolacji. Upewnijcie się, że zarezerwowaliście nocleg z odpowiednią liczbą pokoi względem mieszkańców.

  • Osoby, które przyjęły w Polsce dawkę przypominającą często nie mają jeszcze odpowiedniego certyfikatu z kodem a data trzeciej dawki jest wpisana ręcznie na certyfikatcie lub wydawane są potwierdzenia z pieczątką. W takiej sytuacji także w deklaracji trzeba wpisać dawki ręcznie. System powinien to uznać na zasadzie domniemania niewinności:) Oczywiście próba oszukania i podania nieprawdziwych danych może się skończyć w najlepszym razie zakazem wjazdu do Izraela na okres 5 lat.

Czasem svstem "wypluwa" coś takiego:


Pasek na czerwono oznacza, że deklaracja została odrzucona. Jeśli spełniasz warunki wypełnij deklarację ponownie. Podaj datę II dawki i III lub podaj daty dwóch dawek traktując II jak trzecią. Oczywiście takie rozwiązanie jest możliwe tylko wtedy jeśli rzeczywiście masz dokumenty potwierdzające Twój status szczepienia w razie wyrywkowej kontroli.


Poprawnie wypełniony dokument wygląda tak:
  • Wyszukując adres noclegu zarezerwowanego w internecie może się zdarzyć, że zapis nazwy ulicy po po angielsku ma różne wersje. Przykładowo ulica noclegu na Booking wpisana jest jako Zeharya a w wyszukiwarce ulic w formularzu wpisana była jako Zekharya. Aby znaleźć poprawą formę można wpisać w Google i prawdopodobnie system wyrzuci różne opcje pisowni.

  • Numer Twojej deklaracji: w wiadomości email w temacie pojawia się numer na kilkanaście cyfr. Z doświadczenia wiem, że to jest jedyna informacja, która interesuje urzędnika przy kontroli paszportowej. Można go sobie gdzieś zapisać. Nie trzeba drukować wszystkich papierów.

  • Zdarza się, że pomimo poprawnego wypełnienia formularza i otrzymania statusu zielonego czyli pozwolenia na przylot z krótką izolacją (do 24h) na podsumowaniu wniosku nie wiedzieć czemu pojawia się napis: niezaszczepiony, nie ozdrowieniec. Należy to zignorować jeśli otrzymaliścmy deklarację "na zielono" oraz GreenPass.

3. GreenPass - tworzy się sam automatycznie po zakończeniu całego procesu.

Zwieńczeniem poprawnie wypełnionego formularza jest otrzymanie wiadomości email

z dwoma załącznikami - Podsumowanie Deklaracji z paskiem na zielono oraz własnie

Green Pass, który jest z kodem QR i jest po hebrajsku.
4. Wszystkie dokumenty można mieć na telefonie jako serię zdjęć, a telefon naładowany

żeby można je było pokazać przy kontroli na lotnisku. Można je także wydrukować.


5. Jeśli na lotnisku pojawią się pytania, coś będzie przedmiotem dyskusji pamiętajcie, że

jeśli spełniacie warunki wjazdu, wypełniliście dokumenty warto na spokojnie pokazać wszystkie papiery. Ostatecznie system powinien działać dla nas a nie my dla niego.


Powyższe informacje zostały napisane na podstawie relacji pierwszych podróżnych przybywających do Izraela (za im bardzo dziękuję). Dla swojej spokojnej głowy przed wylotem warto zajrzeć na stronę Ministerstwa Zdrowia -LINKNie jest to tak trudne jak się wydaje. Dziś byłam w kontakcie z kilkoma osobami, które z powodzeniem się odprawiły i przyleciały do Izraela, (w tym mój tata i brat) pomimo, że na pocztąku system odrzucał deklarację. Także dla chcącego nic trudnego. W razie problemów i pytań piszcie.
Jeśli powyższy post wkurzył Cię już ostatecznie i nie planujesz przylotu niezmiennie możesz zamówić coś z mojego sklepu na pocieszenie!0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page