top of page

Hackathon- Izrael organizuje "maraton programistów"

Zaktualizowano: 21 paź 2020Dziś wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że epidemia zostanie z nami na dłużej. Tak długo, jak nie będzie znana bezpieczna i możliwa do zaimplementowania na całym świecie szczepionka. Wiemy też, że to tylko jeden z wirusów, na który zwróciliśmy szczególną uwagę. Nikt nie wie, czy za rogiem nie czai się nowa epidemia czy zagrożenie. Ostatnie dwa miesiące zdecydowanie poszerzyły nasze rozumienie procesów zachodzących dziś w tzw. globalnej wiosce. Nie jesteśmy samotnym bytem, chcemy i musimy działać razem, by wypracować skuteczne strategie przeciwdziałania a raczej współistnienia z takiem zagrożeniem jakim jest pandemia. I nie chodzi jedynie o rozwój medycyny i prace nad szczepionką, maseczki czy zakup respiratorów. Obecny kryzys nie tylko wymusił na nas jeszcze szybszy rozwój technologii ale niejako przyspieszył procesy, które przez lata zachodziły dość opornie. Żaden Dyrektor ds. Innowacji nie przeprowadził lepszej digitalizacji i rozwoju technologii online jak właśnie mały, niewidzialny dla oka wirus. Choć korzystamy coraz więcej z usług online, z narzędzi sztucznej inteligencji ect. nagłe przejście w 100% na działanie online pokazało, że jeszcze wiele jest w tej kwestii do zrobienia.

Dlatego pewien młody Izraelczyk - futurysta, mentor start upowych technologii Nir Kouris wraz z równie młodym duńskim przedsiębiorcą w świecie social mediów Julienem van Dorland stworzyli inicjatywę World Hackathon, czyli maraton twórczy dla programistów. Wydarzenie rozpoczyna się dziś po południu (29.05) i potrwa do 31 maja. Jest to 24 godzinny event, w ramach którego blisko 500 najbardziej utalentowanych programistów z całego świata może dołączyć do współpracy proponując rozwiązania mające na celu wspomóc i znacznie usprawnić nasze codzienne życie w obliczu lockdownu. Główne ośrodki technologiczne zaangażowane w organizację tego projektu to Izrael, Włochy, Dania, Holandia, Polska oraz Wielka Brytania.

W praktyce Ci Specjaliści od Hi techu będą zastanawiać się jak wykorzystać najnowocześniejsze technologie takie jak automatyzację, sztuczną inteligencję, roboty czy drony oraz wirtualną rzeczywistość, by sprostać wyzwaniom, jakie postawił przed nami wirus. Chodzi nie tylko o bezpośrednie działanie w odpowiedzi na koronawirusa, ale rozwój technologii, które przyspieszą wejście w niepewną przyszłość.


Zespoły programistów mogą zaproponować pomysły, które mają pomóc zwykłym ludziom w ramach kilku kategorii:

  1. Health & Fitness ( Zdrowie i Fitness) - redukcja rozprzestrzeniania się wirusa w przestrzeni publicznej, a dzięki temu odciążenie systemów opieki medycznej.

  2. Work & Economy (Praca i Ekonomia) - Najmniejsze biznesy ucierpią najbardziej na skutek pandemii. Pomoc w lepszej organizacji pracy zdalnej oraz wsparcie bizensowe.

  3. Education & Empowerment (Edukacja i Wsparcie) - Poprawa jakości i skuteczności zdalnego uczenia się.

  4. Music & Entertainment (Muzyka i rozrywka) - rozwój platform streamingowych oraz strategii angażowania odbiorców online

  5. Travel & Mobility (Podróżowanie i Przemieszczanie się) - Pomysły na nowy styl podróżowania, zaproponowanie nowych technologii umożliwiających odkrywanie nowych miejsc z domu w sposób angażujący i interesujący.

  6. Finance & Digital Money (Finanse i Bankowość) - Usprawnienie zarządzania finansami online.

  7. Environment & Sustainability (Środowisko i zrównoważony Rozwój) - Obliczenie wpływu pandemii na zmiany klimatu i środowiska oraz znalezienie rozwiązań, które pomogą znacznie zredukować jego zanieczyszczenie w najbliższym czasie.

  8. Solidarity & Elderly (Solidarność i Wyzwania dla Starości) - Jak lepiej budować solidarność między narodami, ale także wobec grup wymagających skuteczniejszej ochrony i opieki, by zapobiegać izolacji społecznej i jej poważnym psychologicznym skutkom.

Lista nie jest zamknięta. Można dodać swoją własną kategorię. Głównym sponsorem wydarzenia jest Microsoft, który ufundował ponad 100 000 nagród dla uczestników biorących udział w wyścigu po "nowy lepszy świat". Szczegółowy plan maratonu dla programistów oraz listę sędziów można zobaczyć na stronie https://worldhackathonday.com/.

W dniu 31.05 odbędzie się podsumowanie prac i demonstracja wypracowanych pomysłów oraz sesja zwycięzców.
0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page