top of page

Izrael otwiera się na turystów indywidualnych 01.11.21. Co trzeba wiedzieć?

Zaktualizowano: 20 paź 2021


Przede wszystkim warto podkreślić, że nawet pisząc ten post na podstawie ogłoszeń prasowych nie można mówić o pełnej instrukcji i jasnych wytycznych dotyczących wjazdu turystów do Izraela. Wszelkie zasady, według których będzie można wjechać do Izraela nie zostały jeszcze oficjalnie podane na stronach Ministerstwa Turystyki. Wciąż trawają gorące rozmowy dotyczące różnic między szczepionkami, wpuszczania osób niezaszczepionych trzecią dawką, dzieci i testu serologicznego.


Nie mniej jednak myślę, że na tym etapie można napisać, co najprawdopodobniej się wydarzy i na tym oprę dzisiejszy wpis.


Izrael radzi sobie z pandemią tak sobie. A to jesteśmy liderami w tej walce, a to gonimy ogon. A to mamy super leki na koronawirusa, własną szczepionkę (ostatecznie odrzuconą ze względu na brak jednoznacznych wyników) a to umiera nam ponad 1000 osób miesięcznie. Niemal cały świat opracował jakieś zasady ruchu turystycznego. U nas przymiarki trwają od roku ale żaden tzw. regularny tursyta nie przekroczył progu Izraela od marca 2020. Oczywiście wyolbrzmymiam. Przybywają ludzie na specjalnych wizach, zaproszeniach itd. ale ich nie można nazwać takim turystą jak Ty czy ja.


Jak turystyka będzie najprawdopodobniej wyglądała po 1 listopada?


Przede wszystkim przygotuj się na chaos. Z moich obserwacji wynika, że wiele rzeczy w Izraelu działa w myśl dwóch sentencji: pierwsza to"wyjdzie w praniu" a druga"jeśli czegoś nie wolno a bardzo się chce to można". Czyli ten komu bardziej zależy znajdzie sposób i znajdzie człowieka, który mu pomoże. To tak generalnie. Do 1.11 zostało niespełna 2 tygodnie a nikt nic nie wie, za to linie lotnicze po ogłoszeniu otwarcia turystyki podzieliły się na dwa obozy: jedni podnoszą ceny a inni anulują już zaplanowane loty. Dzieję się tak właśnie dlatego, że trudno z Izraelem cokolwiek przewidzieć. Mieliśmy otwierać granicę już co najmniej kilka razy i wszyscy w mojej branży byliśmy w pełnej gotowości, by następnie po raz kolejny zawołać "pibite gary!" i rozejść się do domów. Mimo wszystko wierzę, że tym razem będzie inaczej.


Na dziś, aby wjechać do Izraela 1 listopada będzie trzeba spełniać następujące warunki:

  1. Nie możesz być dzieckiem - chyba, że gdzieś tam w serduszku w duszy, nie w dowodzie. Izrael najprawdopodobniej nie będzie na pierwszym etapie wpuszczać dzieci do lat 12. Dziecko powyżej 12 roku życia uznawane jest za osobę dorosłą.

  2. Turysta przed wejściem na pokład powinien wykonać test PCR w Polsce i udać się na lotnisko z wynikiem negatywnym (a nie tak jak kilku wybitnych Izraelczyków, którzy 2 tygodnie temu udali się na lotnisko z wynikiem pozytywnym i myśleli, że w Polsce jesteśmy bardziej "easy" z pandemią:)

  3. Nie wybieraj się do Izraela:

  • jeśli jesteś antyszczepionkowem albo czekasz na więcej badań nad szczepionką... Izrael nie wpuszcza na tym etapie turystów indywidualnych bez aktualnego szczepienia (aktualne szczepienie to takie, od którego nie upłynęło jeszcze 6 miesięcy po II dawce).

  • jeśli upłynęło więcej niż 6 miesięcy bez trzeciej dawki lub

  • jeśli przechorowałeś ale dawno czyli bez certyfikatu ozdrowieńca z ostatnich 6 miesięcy lub

  • bez certyfikatu ozdrowieńca i jednej dawki szczepionki jeśli od wyzdrowienia upłynęło więcej niż 6 miesięcy.

  • Żeby nie było, że nie wspomniałam: ma być także opcja dla osób niezaszczepionych trzema dawkami- mogą wjechać jako część grupy zorganizowanej ale przed wejściem do tłumnych miejsc mają wykonywać test antygenowy. Także limit dzienny takich osób ma wynosić 1000. Kto i jak to będzie monitorował w tym cudnym kraju to jeden Naftali Bennet wie.

Reasumując, nie dalej jak miesiąc temu Izrael podpisał obustronną umowę z Unią Europejską, na podstawie której będziemy wzjamenie honorować swoje certyfikaty szczepienia. Jeśli masz wątpliwości czy Twoja szczepionka się załapie to tutaj masz odpowiedź. Jeśli masz certyfikat szczepienia z logiem Unii Europejskiej to jesteś w domu i już witasz się z gąską:)

Aktualnie trwają dyskusje na temat akceptowania innych szczepionek jak na przykłD Sputnik i najprawdopodobniej warunkiem wjazdu będzie wykazanie przeciwciał, czyli ukłucie w paluszek i 15 minutowa odsiadka w oczekiwaniu na wynik.

Uprzedzając pytania: szczepienie nie zwalnia z wykonywania testów PCR.

4. Na 24 godziny przed przylotem trzeba wypełnić na stronie Ministerstwa Zdrowia deklarację wjazdu i określić miejsce spędzenia kwarantanny. I tutaj pot zaczyna się lać z czoła prawda? Jakiej kwarantanny? Na urlop jadę do cholery! W praktyce po przylocie wszyscy pasażerowie wychodzą z lotniska przez wielką halę badań i tutaj nie można wyjść bez kolejnego testu PCR. (Koszt testu to 80 NIS jeśli zostanie zamówiony przez internet. Płatność na miejscu wychodzi nieco drożej). Do czasu otrzymania negatywnego wyniku powinieneś udać się na miejsce docelowego noclegu i nie opuszczać pokoju/apartamentu. Jesteś w tzw. Samoizolacji. Otrzymasz email, że podlegasz 14 dniowej kwarantannie, który pewnie znowu przyprawi Cię o dreszcz zniechęcenia. W praktyce wraz z negatywnym wynikiem automatycznie jesteś zwolniony z izolacji (dostaniesz w związku z tym ponownie email) i możesz ruszyć na podbój stęsknionego za Tobą Izraela. Najpewniej nigdzie nie będzie tłumów, będziesz mógł wreszcie wypić kawę w widokowym miejscu i wejść do Grobu Pańskiego bez stania w kolejce. Pewnie usłysz także swoje echo odbijające się od wiekowych ścian.

5. Najprawdopodobniej obowiązkowe będzie wykupienie i pokazanie ubezpieczenia podróżnego pokrywającego koszty związane z chorobą Covid i ewentualną koniecznością dłuższej izolacji na wypadek sytuacji gdybyś nieświadomie spotkał się z kimś chorym na Covid.

6. Planując swoją podróż pamiętaj, że Izrael przeszedł spory kryzys w turystyce. Wiele hoteli zostało zamkniętych lub dopiero wznawia swoją działalność. Być może winiarnia, w której byłeś 3 lata temu działa w ograniczonych godzinach lub zawiesiła działałnośc. Próbuję powiedzieć, że dziś trzeba sprawdzać w necie czy wszystko co chcemy zwiedzić jest otwarte oraz co najważniejsze czy nie ma limitu osób, które mogą wejść o danej godzinie a więc czy nie ma konieczności zamówienia wstępu. Dziś w Izraelu kolejkę trzeba zamawiać nawet na poczcie:)

7. Przed wylotem zaplanuj czas na 72 godziny przed godziną startu na test PCR, z którym opuścisz kraj. Testy na Covid można wykonać za opłatą ok 100 NIS w Superpharmach i aptekach Be z sieci supersal. Są ogólnie dostępne ale trzeba mieć ze sobą bilet lotniczy.

8. Sporym wyzwaniem będzie brak możliwości spędzenia noclegu w Betlejem czy w Jerycho. Na dziś nie ma takiej możliwości co dla wielu turystycznych przedsiębiorców organizujących wyjazdy dla pielgrzymów jest sporym bólem głowy. Jeśli nawet uda się im namówić uczestników na kosztowne testy to będzie trudno podnieść ceny do standardów izraelskich. W Autonomii ceny są znacznie znacznie tańsze. Możliwe, że za kilka tygodni ta sytuacja się zmieni. Ale na dziś mówię jak jest.

9. Drugim wyzwaniem jest konieczność lepszego planowania wyjazdów. Jeśli planujesz przylecieć na 3-4 dni to weź pod uwagę wspomnianą powyżej kwarantannę. Wynik najczęściej pojawia się do 12 godzin ale może się zdarzyć, że potrwa to dłużej. Będzie to frustrujące dla turystów weekendowych. Już nie wspominając o konieczności testu przed wylotem. Spędzisz urlop na serfowaniu po sieci " co to jest Be supersal?".

10. Niewiadomo czy w momencie kiedy wpuszczane będą osoby indywidalne to dalej grupa 5 osób wzwyż będzie uznawana za grupę w sensie konieczności organizacji, przedstawienia programu i opieki przewodnika. Myślę, że odpowiedź na to pytanie pojawi się wkrótce lub "w praniu" czyli na dwoje babka wróżyła, czyli innymi słowy: przyjedź to się okaże;)


To tak z grubsza. Jeśli macie jakieś pytania to piszcie pod postem na FB lub tutaj na stronie lub na czacie. Będziemy szukać odpowiedzi. Shavoa tov!A jeśli nie masz jak przyjechać ale chodzi za Tobą smak rozpływających się ustach izraelskich daktyli lub chałwy typu "włosy" lub kawy z kardamonem to zapraszam do mojego SKLEPU.


1 komentarz

1 Kommentar


Teresa Tereska
Teresa Tereska
19. Okt. 2021

p.Karolino- dziękuję za wyczerpujący opis "schodów do nieba " :-) Moje ulubione biuro Misja Travel już od marca 2020 organizuje pielgrzymki i żadna nie doszła do skutku :-( Jeśli to są "obluzowania obostrzeń " to ja luzuję. A można było jak do Hiszpanii w tym roku -bez żadnych testów i wszyscy żyją

Gefällt mir
bottom of page