top of page

Subiektywny przegląd wiadomości - Izrael

Zaktualizowano: 22 paź 2020

Epidemia w Izraelu w liczbach na dzień 4.08.2020

Liczba aktywnych przypadków: 26 313  Liczba wykrytych przypadków: 1792 (ostatnie 24 h, wykonano 21,345 testów) Łączna liczba zmarłych od początku epidemii: 546 Liczba osób w stanie ciężkim: 331 (w tym 102 osoby podłączone do respiratorów). Liczba wręczonych mandatów za brak maseczki (ostatnie 24 h): 1315 Reasumując im więcej testów robimy, tym więcej znajdujemy chorych. Jednak niezależnie od tego ile testów wykonanych jest danego dnia niepokojący jest procent testów, które wracają jako pozytywne i ten wskaźnik ma tendencję wzrostową, co świadczy o tym, że apogeum zachorowań nadal przed nami.Eskalacja na granicy z SyriąW dniu 2 sierpnia 4 islamskich terrorystów wtargnęło na teren Izraela pod osłoną nocy by podłożyć ładunki wybuchowe po stronie Izraela. Izraelscy żołnierze, którzy patrolowali strefę przygraniczną zauważyli co się dzieje i przy pomocy jednostki specjalnej zastrzelili intruzów. Nie był to pierwszy incydent świadczący o aktywności islamskich terrorystów przeciwko Izraelowi z terenów reżimu Syrii. Siły Obronne Izraela podały do publicznej wiadomości, że są przygotowane na każdy scenariusz. W odwecie za próbę narażenia życia izraelskich żołnierzy w nocy IDF przeprowadził bombardowanie stanowisk militarnych na terenie Syrii niszcząc ważną infrastrukturę wojskową. Izraelski wywiad twierdzi, że za działaniami na granicy z Syrią stoi bezpośrednio nie Hezbollah a Iran. Tego samego dnia wystrzelono jedną rakietę z Gazy na tereny Izraela w kierunku miasteczka Sderot. System przeciwrakietowy przechwycił ładunek. Nikt nie ucierpiał. Wojna na dwa fronty to ostatni scenariusz, którego Izrael aktualnie potrzebuje. Siły Obronne Izraela zapewniają jednak, że jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność i czas pandemii nie powstrzyma Izraela przed obroną.Protesty, protesty, protesty


Od miesiąca pod domem premiera Netanyahu odbywają się liczne protesty, które odzwierciedlają poważne nastroje części społeczeństwa. Biorący udział w protestach chcą ustąpienia premiera ze swojej funkcji w obliczu zarzutów o korupcję oraz opinii, że nie radzi sobie z walką z epidemią i kryzysem ekonomicznym. Sytuacja jest dość napięta, ponieważ liczba protestujących się zwiększa, a także dochodzi do starć z obrońcami premiera oraz policją. Zdjęcia z nocnych protestów są często bardzo dramatyczne. Nie brakuje dziś opinii, że jeśli taki podział w społeczeństwie izraelskim i brak reakcji władzy potrwa dłużej dojdzie do prawdziwego nieszczęścia.     Od kilku tygodni w każdą sobotę po zakończeniu Szabatu odbywa się także demonstracja w Tel Avivie. Ma ona nieco inny wyraz. Są to w większości młodzi ludzie, przedsiębiorcy, ludzie, którym pandemia odebrała środki finansowe oraz zaprzepaściła nadzieję na lepsze życie. Te manifestacje są bardziej spokojne i skupiają się na zakomunikowaniu politykom, że społeczeństwo domaga się poprawy sprawności działania rządu w czasach epidemii.


# 4

Jak protest nie działa to może sztuką?


Kilka dni temu na Placu Rabina w Tel Aviv stanęła niecodzienna instalacja artystyczna. Ogromny stół, wypełniony po brzegi tłustym i najbardziej wybornym jedzeniem. Po środku siedzi mężczyzna mający przypominać premiera Netanyahu, który właśnie przechodzi do deseru. Instalacja została nazwana "Ostatnią wieczerzą". Autor Itay Zalait mówi, że jest to manifestacja mocnego przekazu, że władza jest zupełnie odcięta od potrzeb swoich obywateli. A Netanyahu spożywa "Ostatnią wieczerzę izraelskiej demokracji". Nie rozumie, że coraz więcej osób ląduje na marginesie ekonomicznym jednocześnie obserwując "rozpasany rząd 50 ministrów", którzy są nieczuli na kryzys ekonomiczny oraz ograniczają prawa obywatelskie pod pretekstem walki z pandemią.#5 Arbuz paliwem przyszłości?


Arbuz z gatunku Malali rosnący w Izraelu jest znany ze swoich licznych pestek, które są suszone a następnie przetwarzane na popularną przekąskę do chrupania. Jest to specjalny typ arbuza przeznaczony jedynie do uprawy pestek. Sam owoc i sok po oddzieleniu od pestek jest utylizowany, co oznacza, że ok 97% owocu jest utylizowane powodując szkody dla środowiska. Izraelscy biolodzy z laboratorium doktora Gerchman odkryli właśnie, że to co do tej pory było wyrzucane jako odpad może posłużyć jako alternatywne tzw. biopaliwo ze względu na możliwość pozyskiwania z owoców Etanol. Jak się okazuje arbuzy idealnie fermentują podobnie jak odpady z uprawy oliwek.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page