top of page

Wadi Rum - 7 top atrakcji na Twoją kolejną podróż do Jordanii

Zaktualizowano: 12 sty 2022

W ostatnim czasie Jordania cieszy się ogromną popularnością. Zarówno przed pandemią jak i teraz jest to idealny kierunek okresie zimowo-wiosennym na krótki jak i dłuższy wypad. Warto podkreślić, że od marca bieżącego roku Jordania pozostaje otwarta dla turystów bez większych restrykcji. To sprawia, że jest to stabilna destynacja na wakacje w tych jakże niestabilnych czasach. W przeciwieństwie do Izraela, co do którego nie sposób już przewidzieć kiedy się otworzy ponownie i na jak długo...


Jordania postawiła na ekonomię i ciągłość turystyki pomimo kolejnych fal. Nadal istnieje konieczność wykonywania testów PCR przed i po przylocie ale przynajmniej można spodziwać się, że zakupiony kilka tygodni lub miesięcy przed przylotem wylot się odbędzie. Ale nie zgromadziliśmy się tu tylko po to żeby narzekać prawda?


O tym co można zobaczyć w Jordanii pisałyśmy w poście Królowa kosmopolityzmu w wersji arabskiej - Jordania. Dzisiaj szczegółowo skupię się na miejscu, które obok Petry cieszy się niebywałym urokiem, i które skradło moje serce w 2019 roku kiedy z rodziną sama wybrałam się na kilkudniowe zwiedzanie. Wypatruję rychłego powrotu właśnie w to miejsce. A mowa o magicznej pustyni Wadi Rum.


Pustynia Wadi Rum (czyli w wolnym tłumaczeniu dolina, która jest wysoko) to położona na południu kraju największa pustynia Jordanii. Zbudowana jest głównie z piaskowca i granitu. Niegdyś zamieszkiwana przez Nabatejczyków (założycieli Petry). Obecnie zamieszkiwana przez Beduinów, których codzienność skupiona jest wokół licznych obozów mieszkalnych i zapewnianiu nietuzinkowych atrakcji turystom. Tylko co właściwie można robić na pustyni?


#1 JEEP TOUR


Prawdziwy gwóźdź programu to szaleństwo off road'u jaki może dać tylko jazda po pustyni! Podczas przejażdżki podziwiać można formacje skalne. Jest to niewątpliwie jedna z najfajniejszych atrakcji, które warte są przeżycia podczas krótkiego wyjazdu. Sama przejażdżka Jeepem to tylko atrakcyjny środek do osiągnięcia ważniejszych celów. Wadi Rum to ogromny ośrodek archeologiczny. Szacuje się, że w Wadi Rum znajduje się ok 25 tysięcy rzeźb skalnych, 20 tysięcy zapisów z różnych okresów historycznych oraz 154 miejsc, gdzie prowadzone były różne wykopaliska.


#2 LOT BALONEM


Przygoda idealna dla osób o mocnych nerwach i bez lęku wysokości na otwartej przestrzeni. Chociaż zawsze można w ten piękny sposób spróbować przełamać swoje lęki. Zdecydowanie dla tych widoków warto to zrobić. Zdjęcia dzięki uprzejmości naszego klienta, który bez wachania zdecydował się na tę atrakcję wraz z rodziną.

Loty balonem odbywają się nad ranem przy wchodzie słońca co zapewnia niebiańskie widoki.

Czy wiedzieliście, że kilka filmów o wizycie na Marsie ( np. "Misja na Marsa" z 2000 roku) były kręcone właśnie na pustyni Wadi Rum? Patrząc na te widoki chyba nie jest to zaskoczenie. To niemal niedotnięty ludzką ręką obszar chroniony przez UNESCO gdzie można zapomnieć się na chwilę w głuchej ciszy i odbyć podróż w kosmos.


#3 NOCLEG W NAMIOTACH BEDUIŃSKICH


Będąc w Jordanii tego absolutnie nie może zabraknąć w Waszym programie! Przeżycie bardzo wyjątkowe - chyba nie dające się do niczego innego porównać. Nocą pustynia milknie, dając ukojenie zmysłom, a "egipskie ciemności" pozwalają zapaść w głęboki sen.

Na Pustyni Wadi Rum jest kilka różnych obozowisk, które zapewnią Ci niezapomniane doznania. To nie są zwykłe namioty jakie znamy z naszych polskich campingów. Mają wygodne łóżka, a nawet łazienkę i klimatyzację ponieważ w zimie w nocy jest bardzo chłodno.

Do tego wieczorami serwowana jest pyszna, autentyczna jordańska kuchnia, którą ugoszczą nas Beduini. Kolacja ma u nich swój specjalny ceremoniał - podawana jest prosto spod ziemi.

Pamiętaj, że Wadi Rum to nie tylko podróż w kosmos...to też podróż do miejsc, gdzie nie ma zasięgu ani internetu, a to może być dla jednych wybawienie a dla innych spory stres jak na przykład dla mnie:) Jak głupia chodziłam po ośrodku z telefonem szukając zasięgu. Z boku pewnie wyglądało to jak szukanie pokemonów. Czy ktoś w ogóle pamięta jeszcze pokemony?#4 WYJŚCIE NA GÓRĘ Jabal Umm Ad Dami - 1854 m n.p.m.


Nie jest rekomendowane podróżowanie samemu przes Pustynię Wadi Rum, ponieważ zwyczajnie można się zgubić. Pustynia ma niewiele zorganizowanych dróg a żeby dostać się pod wejście na szczyt trzeba wybrać się Jeepem 4x4. To też nie może być zwykły przewodnik. Trzeba upewnić się, że nasz przewodnik zna dobrze właśnie pustynię Wadi Rum. Czas wspinaczki na szczyt spod podnóża góry to ok 2,5 godziny w jedną stronę. Nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt ale warto taką wycieczkę zaplanować z wyprzedzeniem oraz w sezonie zimowym koniecznie sprawdzić prognozę pogody. Jest kilka firm, które organizują tego typu wycieczki spod centrum turystycznego w Wadi Rum. Zawsze możecie też napisać do mnie. Od 4 lat z powodzeniem organizuję wycieczki nie tylko w Izraelu ale także w Jordanii.

#5 QUAD TOUR

Być może zamiast siedzieć w samochodzie wolisz sam prowadzić pojazd. Jest taka możliwość! Przejażdżka quadem po pustyni. Jedyny minus takiej atrakcji to piasek absolutnie wszędzie :)

#6 LOT MOTOLOTNIĄ O ZACHODZIE SŁOŃCA


Poszukiwacze ekstremalnych przygód będą mieli z takiej atrakcji nie lada gratkę. Podziwianie pustynnych widoków, skał i duża dawka adrenaliny. Lot motolotnią nad Wadi Rum można odbyć w różnych wariantach czasowych, ale szczególnie polecamy lot o zachodzie słońca. I wiecie co? Do podziwiania jednego z najpiekniszjszych zachodów słońca nie trzeba motolotni. Wystarczy wejść na jakieś pobliskie wzgórze. W obozach Beduińskich jest możliwość podjechania Jeepem na punkt widokowy za kilka dolców.
#7 POSZUKIWANIE SKARBÓW I INNE HISTORIE


Kiedy podróżowaliśmy z beduińskim przewodnikiem po pustyni Wadi Rum mieliśmy okazję nie tylko zobaczyć piękne widoki, które nie wymagają żadnych filtrów by zachwycić oko ale i obcowaliśmy przez kilka godzin z naturalnymi mieszkańcami tego miejsca - Beduinami. W Izraelu także są Beduini ale żyją nieco inaczej w cieniu konfliktu także konfliktu tożsamości. Tutaj mamy Beduinów jordańskich żyjących w 100% u siebie. Pustynia Wadi Rum to idealne miejsce by nawiązać rozmowę i przewodnicy beduińscy lubią mówić i czasem opowiadają niestworzone historie jak na przykład ta, że postać historyczna - Brytyjczyk Lawrence, którego działalność na Bliskim Wschodzie przybliża film "Siedem filarów mądrości" (który zdobył aż 7 Oskarów) jest dziadkiem Króla Jordanii Abdullaha II...Dwa razy dopytywaliśmy i dwa razy nasz czarujący przewodnik bez cienia wątpliwości potwierdził tę "prawdę historyczną" ciesząc się, że jest nośnikiem takich sensacji. To jest tak zwany folklor. W trakcie podróży po pustyni warto zwrócić uwagę na bardzo licznie i dobrze zachowane napisy i rysunki na skałach. Jesteście w sercu archeologiocznych wykopalisk. Są także współczesne "skarby" jak na przykład wykuta w skale podobizna archeologia Lawrenca.
Ja w Jordanii już byłam i jestem pewna, że to nie moja ostatnia podróż do tego kraju. Serdecznie Was zachęcam do rozważenia tego kierunku także z moim biurem. Mam świetnego partnera w Jordanii i ogranizuję głównie wycieczki prywatne na wysokim poziomie od A do Z wraz z testami na Covid śledząc wszystkie restrykcje.Niezmiennie korzystając z okazji polecam na zimowe wieczory przepyszną chałwę włosy z Izraela oraz wiele innych unikalnych produktów od loklanych producentów z Izraela - SKLEP.


I wiele innych - SKLEP

Yorumlar


bottom of page