top of page

Wiza biznesowa - jak wjechać do Izraela w celach biznesowych w czasie pandemii?

Zaktualizowano: 21 lip 2021


Od połowy marca 2020 turyści nie są wpuszczani do Izraela. Dla wielu nieśledzących na co dzień izraelskich informacji jest to nadal zaskoczenie. Wciąż piszą do mnie osoby, które zakupiły bilet lotniczy do Izraela zakładając, że skoro są loty to na pewno wpuszczają. Otóż brutalna prawda jest taka, że choć loty pomiędzy Polską a Izraelm odbywają się regularnie od maja bieżącego roku, to na pokładzie tych samolotów znajdują się głównie Izraelczycy, którzy podróżują do Polski lub Polacy, którzy posiadają specjalne zezwolenia na wjazd - na przykład na zasadzie więzi rodzinnych pierwszego stopnia z obywatelem Izraela. Są też osoby, które otrzymały specjalne pozwolenie na wjazd. Jedną z takich sytuacji jest wiza biznesowa. I dziś krótko o niej napiszę, bo być może komuś się ta wiedza przyda.


Jaka jest idea wizy biznesowej? Kto może taką otrzymać?


O ile urlop można zaplanować w innym miejscu na świecie, o tyle jeśli wiążą nas z Izraelem interesy czasem trudno zwlekać miesiącami, a teraz już latami, by wreszcie spotkać się z kontrahentem czy wstrzymać inwestycje z powodu przedłużającej się pandemii. Z tego względu Ministerstwo Finansów od jakiegoś czasu otworzyło ścieżkę dla biznesu, dzięki której można wystosować wniosek z prośbą o wjazd w celach ekonomicznych. Specjalnie nie używam tutaj słowa "biznesowych", ponieważ pozwolenie na wjazd nie otrzymuje każda osoba, która ma interes do załatwienia w Izraelu, ale taka, której działalność znacząco przyczynia się do wzrostu gospodarczego kraju. Brzmi to jak wykluczenie dla tzw. małych i nieśmiałych biznesów, ale chodzi o to, by pozwolenie na wjazd otrzymywały osoby/firmy/ instytucje, których działalność rzeczywiście jest na etapie inwestycji, wiążącej decyzji czy w zaawansowanym stadium negocjacji z daną firmą po stronie izraelskiej - dzięki czemu wspomniany interes ma szansę realizacji - przyczyni się do rozwoju gospodarczego kraju.


Co jest konieczne, by starać się o wizę biznesową?


Pośród wielu dokumentów, które należy przedstawić w procesie składania wniosku o wizę biznesową, kluczowe są trzy dokumenty, na podstawie których Ministerstwo Finansów podejmuje decyzję. A są to:

  • Spotkanie lub spotkania umówione z góry z potencjalnym kontrahentem w Izraelu - wniosek powinien zatem zawierać możliwe do weryfikacji daty, godziny i dane osób, z którymi spotkania będą się odbywać.

  • List polecający z firmy w Izraelu z zaproszeniem i uzasadnieniem dlaczego zaproszenie na spotkanie bezpośrednie jest konieczne z punktu widzenia prowadzonego biznesu.

  • Pisemne podanie przyjeżdżającego/firmy/instytucji, w którym wyjaśnia krótko na czym polega dana "szansa biznesowa", która wymaga wizyty w Izraelu.


Pozostałe dokumenty obejmują między innymi: rezerwacje samolotu, hotelu, certyfikat szczepienia i standardowe formularze z Ministerstwa Imigracyjnego, które sama wypełniałam wielokrotnie będąc w procesie starania się o wizę partnerską.

Warto zwrócić uwagę, że aby zgłoszenie zostało przyjęte i miało szansę na pozytywne rozpatrzenie musi zawierać opłacone rezerwacje i pewną inwestycję mimo braku gwarancji sukcesu, dlatego jeśli rozważacie takie rozwiązanie radzę rezerwować tylko loty i hotele, które dają możliwość bezpłatnego odwołania lub zmiany dat rezerwacji.


Wyzwania w procesie starania się o wizę biznesową


Trzeba mieć świadomość, że część dokumentów powinna być wysłana i napisana w języku hebrajskim zatem zapraszająca nas firma, lub firma, z którą mamy spotkanie powinna pomóc nam w procesie składania wniosku. Jeśli wszystkie dokumenty są do złożenia po naszej stronie wówczas warto zatrudnić tłumacza lub prawnika, który specjalizuje się w prawie imigracyjnym i w naszym imieniu złoży wszystkie dokumenty dołączając list polecający, w którym z doświadczenia też wie co najlepiej napisać, żeby wniosek miał szansę powodzenia. Takie usługi nie są tanie, ale jeśli ktoś ma do przeprowadzania poważną transakcję lub inwestycję wydatek rzędu 800-1000 EUR nie powinien być hamulcem tym bardziej, że fakturę można wrzucić sobie w koszty.Ramy czasowe i zasady postępowania w czasie pandemii


Od momentu złożenia pełnego wniosku na stronie Ministerstwa Ekonomii czas oczekiwania na decyzję to zaledwie kilka dni, zatem jest to dość sprawny proces nastawiony na jak najmniejszą biurokrację.

Wiza jest wydawana jednorazowo na okres 45 dni co nie oznacza, że możemy przebywać w Izraelu 45 dni. W celach biznesowych możemy spędzić w Izraelu maksymalnie 28 dni. 45 dni oznacza, że od daty otrzymania pozwolenia na wjazd możemy wjechać i wyjechać z Izraela w ciągu 45 dni. Możemy przylecieć w tym czasie na 2, 5 lub 14 dni byleby zmieścić się w tych granicach czasowych. Jeśli z jakiegoś powodu nie uda nam się przyjechać w ciągu następujących 45 dni od daty otrzymania pozwolenia - taka wiza przepada.

Warto dodać, że obecnie po przylocie należy wykonać test na Covid oraz udać się na izolację do otrzymania negatywnego wyniku. Aby ściągnąć całkowicie konieczność kwarantanny należy wykonać test serologiczny. Te warunki należy śledzić na bieżąco, ponieważ mogą się zmieniać z dnia na dzień.Wiza B2 Business


Typ wizy, o której mowa pozwala jedynie na wizytę w celach biznesowych. W praktyce działa jak wiza turystyczna, czyli wypożyczając samochód czy zatrzymując się w hotelu nie płacimy podatku oraz nie możemy podejmować pracy. Poza koniecznością stosowania się do dat wyjazdu dana osoba nie ma nad sobą żadnej kurateli i nie ma konieczności raportowania o swojej lokalizacji czy sukcesie w prowadzonych rozmowach biznesowych:)Nie tylko biznesem człowiek żyje


Jeśli Twoja sytuacja nie pasuje do opisanej powyżej i wciąż uważasz, że masz solidne podstawy, by wybrać się do Izraela to powinieneś/aś rozważyć pozostałe opcje. Jest ich sporo, więc wymienię tylko kilka najmniej znanych w powszechnej opinii:


  • Wiza B1 z pozwoleniem na pracę - najczęściej otrzymują ją specjaliści w wąskich dziedzinach lub artyści.

  • Wiza partnerska dla osoby niebędącej obywatelem Izraela - taka wiza jest wydawana osobie, która jest w związku z obywatelem Izraela. Oczywiście w czasie pandemii sytuacja się nieco komplikuje ponieważ związki powstałe online nie mieszczą się w definicji związku dla Biura imigracyjnego. Nie mniej jednak sporo związków powstało na chwilę przed wybuchem pandemii przez co wiele par nie zdążyło zarejestrować swojego związku z Ministerstwie Spraw Wewnętrznych a ich wspólna historia nie zawierała odpowiedniego czasu spędzonego razem, który można było udowodnić wspólnymi zakupami, kontem w banku, podróżami czy zdjęciami ze spotkań z rodziną partnera (jeden z kilkunastu dokumentów jakie trzeba złożyć). Nie mniej jednak każda sytuacja jest inna i osobiście polecam próbę kontaktu z Ambasadą Izraela w Polsce lub z prawnikiem w celu konsultacji co można z danej sytuacji "wycisnąć". Historie rozdzielonych przez pandemię par w najpiękniejszym etapie związków są smutne i nierzadko zasługują na uwagę urzędnikow. Tutaj liczy się determinacja. W trakcie pandemii kilka par, w których wiem odniosło sukces i wywalczyło pozwolenie na wjazd do Izraela na zasadzie rejestracji związku przez Ambasadę Izraela.

  • Wiza B1 dla osoby pochodzenia żydowskiego - na przykład w czasie procesu starania się o Aliję, czyli takie, które mają podstawy do Aliji ale chcą chwilę pomieszkać w Izraelu zanim zdecydują się na ostateczny krok jakim jest Alija. Wiza ta daje możliwość legalnej pracy na okres roku, z możliwością przedłużenia do 3 lat.

  • Wiza dla inwestora - B-5 - niestety ograniczona jest tylko do obywateli Stanów Zjednoczonych. Jest to wiza dająca możliwość wjazdu i inwestycji oraz pracy nad biznesem rozwijanym w Izraelu.

  • 3 miesięczna wiza dla eksperta z możliwością pracy - poza wieloma dokumentami kluczowe jest przedstawienie dyplomu z dziedziny, na bazie której staramy się o wizę lub świadectwa ukończenia odpowiedniego kursu.

  • Wiza dziennikarska - wydawana na okres 3 miesięcy przez rządową Agencję Prasową. Dziennikarza zawsze wysyła inna firma medialna zza granicy.

  • Leczenie w Izraelu - Nie ma stosownej wizy w tym celu, ale jest procedura, która umożliwia wydanie specjalnego pozwolenia w celach uzyskania odpowiedniej terapii w Izraelu. W tym celu warto udać się do specjalnych agencji, które pomagają w całym procesie pozyskiwania wizy, ale także opiekują się pacjentem w trakcie trwania terapii.


Na każdy niezwykły problem i wyzwanie możliwe jest jakieś rozwiązanie. Tego nauczyłam się w Izraelu. Pomimo spisanych reguł, zasad i procedur zawsze warto próbować zawalczyć o swoje, jeśli mamy solidne podstawy. Na pierwszym etapie najlepiej zasięgnąć informacji w Ambasadzie Izraela w Warszawie. Ewentualnie zadzwonić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Izraelu i trzymać kciuki, by osoba, która odbierze mówiła w języku angielskim.Jeśli masz pytanie w tym lub innym temacie koniecznie napisz. Postaram się odpowiedzieć lub pomóc w realizacji Twoich celów związanych z Izraelem. Pomagam na miejscu w procesie Aliji (jest możliwość prowadzenia procesu z Izraela), pozyskiwania wizy pracowniczej a także mogę pomóc w zakupie nieruchomości lub wynajmu mieszkania w Izraelu. Współpracuję z lokalnymi biurami nieruchomości, ekspertami i prawnikami, dzięki czemu otrzymasz najlepszą możliwą strategię działania w Twojej sytuacji przy minimalnym nakładzie czasowym z Twojej strony.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page