top of page

Co jest otwarte w Szabat w Izraelu?


Szabat dla Żydów to najświętszy dzień w tygodniu i dla wielu jest to dzień wyciszenia, odpoczynku od pracy oraz czas spędzany z rodziną.

Nie wszyscy Żydzi jednak są wierzący/praktykujący oraz nie wszyscy mieszkańcy Izraela to w ogóle Żydzi. Ok 20% społeczeństwa w Izraelu to Arabowie i dla nich dzień święty to piątek a nie sobota. Ta różnorodność sprawia, że z punktu widzenia turysty Szabat nie jest już tak problematyczny jak bywał kiedyś. W Szabat nie zginiemy z głodu, znajdziemy taksówkę czy pojedziemy na wycieczkę. Nie brakuje w Izraelu takich, którym się ta sekularyzacja Izraela nie podoba i nie ustępują w wysiłkach, by przykładowo zakazać jazdy samochodem w Szabat wszystkim obywatelom...To nasza izraelska ortodoksja. Kolejne wybory planowane na 1 listopada 2022 roku pokażą, w którym kierunku się wybieramy.

Poniżej znajdziecie garść praktycznych informacji co i gdzie jest otwarte w Szabat.


TEL AVIV - ZAKUPY


Firmy, ogólnie biznes jest w sobotę zamknięty. Natomiast w mieście znajdziecie sklepy z pamiątkami czy ubraniami, które będą otwarte jak na przykład:

 • Namal czyli północnym porcie (Namal z hebr. port)

 • w Starej Jaffie

 • HaTahana (zabytkowa stacja pociągowa na południu TLV)

 • Saronie (dawny zakon Templariuszy, dziś kompleks restauracji i barów oraz sklepów

 • wybrane kioski i sklepiki wzdłuż głównych ulic (nie ma reguły - praca w szabat zależy od właściciela)

Jeśli chodzi o sklepy spożywcze to w centrum TLV jest mnóstwo małych sklepików sieci am:pm czynnych całą dobę, gdzie można zaopatrzyć się w podstawowe produkty spożywcze. Sieć am:pm nie jest ograniczona tylko do ścisłego centrum. Na terenie całego Tel Avivu i pobliskich miast (Ramat Gan. Givataim, Jaffa) można znaleźć otwarte sklepy tej sieci.

Centra handlowe w szabat otwierają się dopiero w godzinę po zmierzchu w sobotę, czyli godzina otwarcia różni się w zależności od pory roku. Sieci sklepów spożywczych są zamknięte aż do niedzieli rano.

TEL AVIV - RESTAURACJE


Mnóstwo barów i restauracji jest otwartych podczas Szabatu. Koncetrują się one wdłuż ulic Ben Yehuda, HaYarkon i Dizengoff oraz wokół wspomnianych wcześniej miejsc turystycznych (Namal, HaTahana, Sarona, Jaffo). Jedznie tzw. street food czyli shwarma czy falafel najczęściej jest jednak zamknięte podczas Szabatu ponieważ takie miejsca są zazwyczaj koszerne.

Restaruacje koszerne (o których informacje można znaleźć w internecie) otwierają się w godzinę po zakończeniu Szabatu lub dopiero w niedzielę.

Wieczorem w piątek szczególnie popularnym miejscem na wyjście na piwo będzie ulica Dizengoff, Ben Yehuda czy wspomniany wcześniej północny Port Namal.


JEROZOLIMA- SKLEPY


Sklepy z pamiątkami- jedynie na Starym Mieście otwarte będą sklepiki na Via Dolorosa, ponieważ w większości są prowadzone przez Arabów. Centra Handlowe, sklepy z urbaniami, sklepy spożywcze są w większości miejsc zamknięte a atmosfera Jerozolimy bardziej uduchowiona i spokojna. Na ulicach spotkacie bardzo niewielki ruch samochodowy. Będąc w Jerozolimie na Szabat najlepiej zaopatrzyć się w jedzenie przed zachodem w piątek lub zaplanować wizytę w jednej z poniższych restauracji.

JEROZOLIMA RESTAURACJE


Można znaleźć w Jerozolime restauracje niekoszerne otwarte podczas Szabatu. Polecam jednak upewnić się, które konkretnie restauracje są otwarte w Szabat zanim wyjdziecie z hotelu czy kwatery.

Przykładowe restauracje otwarte w szabat w Jerozolimie:

 • Arabskie restauracje na Starym Mieście

 • Foccacia bar

 • Menza

 • Adom

 • wybrane knajpy na Targu Machane Yehuda

 • Zuni

STACJE PALIW


W dni powszednie większość stacji paliw oferuje zarówno samoobsługę jak i pomoc asystenta. W szabat dostępna jest właściwie tylko samoobsługa, co polega na użyciu automatu za pomocą karty kredytowej.


APTEKI W SZABAT W TEL AVIV


W Izraelu nie ma aptek otwartych na każdym kroku. Ba! W Izraelu właściwie nie ma małych prywatnych aptek. Apteki znajdziecie praktycznie jedynie w sieciach większych drogerii jak Superpharm czy Be. Jeśli w szabat potrzebujemy zakupić leki musimy sprawdzić, która apteka ma dyżur. Dyżury aptek można znaleźć TUTAJ. Strona jest po hebrajsku ale po zmianie tłumaczenia strony na polski można znależć wykaz dyżurów w danym miesiącu.APTEKI OTWARTE W SZABAT W JEROZOLIMIE


Ta sama sytuacja jest w Jerozolimie. Na stronie urzędu miasta z miesiąca na miesiąc publikowane są dyżury aptek. Pod tym LINKIEM będziecie mogli znaleźć otwartą aptekę.


Jedna apteka otwarta w każdy szabat to apteka przy ulicy Burla 5, tel. 0778880020 w dzielnicy arabskiej.
Zdjęcie z chałką na szabat dla przyciągnięcia uwagi. Pyszne jedzenie zawsze przyciąga uwagę:)Poniżej aktualne terminy na wycieczki jednodniowe z polskim przewodnikiem, które organizuję. Wprawdzie nie odbywają się w Szabat ale korzystając z okazji polecam, bo przewodnicy, z którymi pracuję robią fantastyczną robotę i sama przekonałam się, że Jerozolima może zaskoczyć nawet po 8 latach:)


0 komentarzy

Comments


bottom of page