Wycieczka do Izraela? Oto lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi
TRANSPORT
Jak dojechać z lotniska Ben Gurion do Tel Avivu?
W DNI POWSZEDNIE (od niedzieli do piątku do godz. 13-15 w zależności od godziny rozpoczęcia Szabatu):
Co to jest Monit Sherut i dlaczego będzie Twoim najlepszym przyjacielem?
Jeśli decydujesz się na podróżowanie po Izraelu transportem publicznym żółty busik zwany "monit sherut" (z hebrs. serwis taxi) będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Nie jest to jednak zwykłe taxi. To małe busiki na 10 osób, które obsługują najpopularniejsze kierunki międzymiastowe oraz wewnętrz miasta jak na przykład w Tel Avivie z centrum miasta na plażę czy na centralną stację autobusową.
Zobacz mój filmik Sherut Taxi Experince na kanale Israel Friendly
Gdzie sprawdzić rozkład jazdy komunikacji publicznej w Izraelu?
1. Google Maps - można wpisać swoją lokalizację oraz cel podróży, a system pokaże nam najodpowiedniejszą trasę komunikacją publiczną. Warto zaznaczyć, że godziny odjazdów nie zawsze są dokładne, nie z winy google maps a konkretnie dlatego, że aktualizacje kolei są robione co tydzień (rozkłady nie są na cały rok) oraz dlatego, że przykładowo szabat rozpoczyna się o różnych porach w zależności od pory roku. Google maps nie zawsze bierze to pod uwagę, ale zwykle zgadzają się numery autobusów i pomysł na najszybszy dokajzd.
Jak dojechać z Jerozolimy do Betlejem?
Betlejem znajduje się na terenie Autonomii Palestyńskiej, zatem nie kursuje tam izraelska komunikacja publiczna.
Jak dojechać z lotniska Ben Gurion do Jerozolimy?
W DNI POWSZEDNIE (od niedzieli do piątku do godz. 13-15 w zależności od godziny rozpoczęcia Szabatu):
Jak dojechać z lotniska Ben Gurion do Haify, Nazaretu i Betlejem?
Większość turystów przybywających indywidualnie do Izraela zwykle pierwszy nolceg ma zaplanowany w Tel Awiw lub w Jerozolimie. Możliwe jest także dostanie się do innych popularnych miejsc za pomocą komunikacji publicznej.
Jak dojechać z lotniska Ramon do Eilat?
Eilat stanowi izraelski wyjątek, jeśli chodzi o transport publiczny w Szabat. Autobusy komunikacji miejskiej kursują również w Szabat, ale z mniejszą częstotliwością niż w dni powszednie.
Jak działa komunikacja publiczna w Izraelu?
Komunikacja publiczna, czyli autobusy i pociągi generalnie kursują w izraelskie dni powszednie, tj. od niedzieli do piątku godzinę przed zachodem słońca.
Gdzie kupić bilet?
Kupno biletów autobusowych u kierowcy zostało zastąpione koniecznością nabycia karty Rav Kav. Więcej informacji na stronie w języku angielskim lub w naszym FAQ w języku polskim w zakładce Rav Kav.
Jak kupić bilet na autobus z Tel Avivu/Jerozolimy do Eilatu?
Generalnie nie ma potrzeby rezerwacji miejsca czy wcześniejszego zakupu biletu na większości tras w Izraelu. Jest jednak kilka tras na linii centrum Izraela i Eilat, na które warto zarezerwować miejsce wcześniej, ponieważ są to dłuższe trasy, często przepełnione zwłaszcza bliżej weekendu, a kierowca nie zabiera więcej pasażerów niż ma miejsc. Wówczas trzeba czekać na kolejne połączenie, a nie są one wcale tak częste.
-
444, 445 - z Jerozolimy do Eilat przez Morze Martwe, Masadę i z powrotem -
394, 390, 393 - z Tel Aviv do Eilat przez Beer Sheba i z powrotem -
392, 397 - z Beer Sheby do Eilat i z powrotem -
991 - z Haify
Jak dojechać z Tel Avivu do Jerozolimy?
W DNI POWSZEDNIE (od niedzieli do piątku do godz. 13-15 w zależności od godziny rozpoczęcia Szabatu):
CIEKAWOSTKA! Najszybszym sposobem na dojazd z centrum Tel Avivu do centrum Jerozolimy w dzień powszedni jest pociąg – podróż trwa ok. 35 min.
Jak działa komunikacja miejska w Szabat w Tel Avivie?
Jak wynająć busa w Izraelu?
Jeśli wybierasz się do Izraela większą grupą wygodniej Wam będzie przemieszczać się środkiem transportu, który będzie przeznaczony tylko dla Was. Busa do 9 osób można wynająć poprzez wypożyczalnię samochodów. Wówczas ktoś z grupy będzie kierowcą. Można również wynająć busa/autobus z prywtanym kierowcą tylko dla Waszej grupy z ustaloną z góry ceną za określoną trasę. Jeśli potrzebujesz prywatnego transportu po Izraelu i Autonomii Palestyńskiej lub Jordanii kliknij tutaj.
WYNAJEM SAMOCHODU
Ważne informacje, które musisz znać zanim wynajmiesz auto w Izraelu.
Co musisz wiedzieć zanim wypożyczysz samochód w Izraelu?
-
Należy posiadać ważne prawo jazdy kat. B.
-
Nie jest wymagane posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.
-
Osoba nieposiadająca prawa jazdy kat. B nie może wypożyczyć samochodu.
-
Należy posiadać kartę kredytową lub kartę debetową z wypukłymi cyframi i kodem CVV oraz stosowną ilość środków na karcie.
-
Płatność gotówką za wynajem w Izraelu - Nie ma możliwości wypożyczenia samochodu bez depozytu na karcie kredytowej lub debetowej (depozyt jest blokowany na karcie kierowcy). Można natomiast przy oddaniu poprosić o uregulowanie rachunku gotówką, czyli depozyt z karty zostanie zwolniony, a kwota za wynajem zapłacona gotówką.
-
Wypożyczenie samochodu z kartą debetową tym różni się od karty kredytowej, że kwota depozytu będzie realnie ściągnięta z karty i po rozliczeniu zrefundowana do 30 dni. Zwrot depozytu na karcie kredytowej powinien trwać nie dłużej niż kilka dni (zależy od świąt, sezonu, szybkości działania banków).
-
Nie ma możliwości wypożyczenia samochodu ze zwykłą kartą płatniczą.
-
Wypożyczalnie otwarte są zazwyczaj od niedzieli do czwartku od 08:00 do 18:00, w piątki od 08:00 do 13:00 lub 14:00 (w zależności od pory roku), w soboty wypożyczalnie są nieczynne. Tylko na lotnisku Ben Gurion wypożyczalnie są czynne całą dobę, przy czym wyjątkiem jest Święto Jom Kippur – wtedy są zamknięte.
-
Samochodem wypożyczonym w wypożyczalni izraelskiej nie można poruszać się po terenach Autonomii Palestyńskiej (np. Betelejm czy Jerycho), ponieważ ubezpieczenie tego nie obejmuje. Granicę wyznacza przerywana linia na mapie Państwa Izrael. Poniżej terytorium na zielono (poza Wzgórzami Golan, na które można wjeżdżać, chyba, że są jakieś okresowe napięcia polityczne - warto to sprawdzić).

-
Parking wypożyczonego samochodu w Izraelu - przed wypożyczeniem warto zastanowić się, gdzie wypożyczony samochód będzie zaparkowany. W miastach większość parkingów jest płatna. Koszty parkowania są stosunkowo wysokie. Za nieopłacenie parkingu grożą mandaty. Turyści nie są zwolnieni z opłaty. Warto skorzystać z aplikacji Pango, jeśli jest to parking na kilka godzin. Jeśli potrzebujemy zaparkować na całą noc trzeba wcześniej to sobie zaplanować albo najlepiej zarezerwować nocleg z możliwością parkingu.
-
Wypożyczonego samochodu nie można zaparkować na parkingu wypożyczalni.
-
Depozyt blokowany jest wyłącznie na karcie kierowcy, czyli osoby której imię i nazwisko jest także w umowie wypożyczenia i która na tej podstawie ma prawo prowadzić samochód (tylko wtedy działa ubezpieczenie).
-
Jeśli osoba, która chce prowadzić samochód nie posiada karty, można wtedy wykupić opcję dodatkowego kierowcy – wówczas prawo do prowadzenia wypożyczonego samochodu będzie miała dodatkowa osoba (można wykupić dodatkowego kierowcę na każdego pasażera, który chce prowadzić samochód), a ubezpieczenie będzie działało na każdego kierowcę, który widnieje jako dodatkowy kierowca.
-
Limit kilometrów - wypożyczenie samochodu na 1 lub 2 doby wiąże się z limitem kilometrów na dobę. Przekroczenie takiego limitu wiąże się z dodatkowymi kosztami, które są różne dla poszczególnych wypożyczalni.
Czy w Izraelu są płatne drogi/autostrady?
W Izraelu mamy jedną drogę płatną. Jest do droga numer 6 wiodąca od północy Izraela, aż na dalekie południe. Dla turystów nie jest to tak oczywiste, ponieważ po drodze nie ma żadnych bramek, gdzie można uiścić opłatę. Kiedy wjedziemy nawet na krótki odcinek drogi numer 6 wówczas zostanie nam zrobione zdjęcie i wypożyczalnia, w której zaopatrzyliśmy się w samochód ściągnie opłatę wraz z opłatą manipulacyjną nawet na kilka tygodni po powrocie do Polski. Obciążenie po prostu pojawi się na naszej karcie kredytowej użytej przy wynajmie.
-
Wysokość opłaty jest zależna od długości odcinka, z którego skorzystaliśmy. -
Opłata jest naliczana za każdym razem, kiedy wjedziemy na jakiś jej odcinek, nawet kilka razy dziennie. -
Jeśli zamierzamy korzystać z tej drogi często warto zarejestrować się na stronie https://www.kvish6.co.il/ i wówczas będziemy mogli płacić naszą kartą kredytową z pominięciem opłat manipulacyjnych wypożyczalni. Strona jest w języku hebrajskim, zatem jest to opcja dla tych, którzy mają kogoś na miejscu, kogo mogą poprosić o pomoc.
Czy warto rezerwować z wyprzedzeniem?
Tak, warto zarezerwować samochód z wyprzedzeniem z kilku powodów:
-
Najprawodopodobniej będzie duży wybór kategorii samochodów. -
Cena może być korzystniejsza. -
Zdarza się, że w sezonie chcąc wypożyczyć samochód "na cito" wypożyczalnie nie mają już dostępnych tańszych opcji lub nie mają samochodów wcale. -
Jest czas na porównanie ofert i wybranie najdogodniejszej dla siebie. -
Mamy pewność i spokój ducha, że czeka na nas samochód i wakacje będą udane :)
Gdzie mogę wypożyczyć samochód?
W całym Izraelu jest mnóstwo międzynarodowych wypożyczalni, których oddziały znajdują się w różnych miejscowościach.
Dlaczego warto dokonać rezerwacji przez Israel Friendly?
Współpracujemy z renomowaną wypożyczalnią Hertz, która ma kilka oddziałów w całym Izraelu. Samochód można pożyczyć m.in. w:
Jeśli zdecydujesz się zarezerwować samochód z nami:
- Nie musisz podawać danych swojej karty, bo wszystkie formalności związane z płatnością i podpisaniem umowy wypożyczenia załatwiasz na miejscu w wypożyczalni.
- Otrzymasz korzystniejszą cenę niż bezpośrednio w wypożyczalni.
- Prześlemy rezerwację wraz z pakietem praktycznych informacji w języku polskim, o tym jak poruszać się po Izraelu.
- Otrzymasz bezpłatną obsługę także po zwrocie samochodu.
- Otrzymasz opiekę agenta, do którego można się zwrócić o pomoc podczas pobytu.
Jak dokonać rezerwacji przez Israel Friendly?
Jeśli chcesz zarezerwować samochód u nas to pierwszym krokiem do otrzymania oferty jest prawidłowe wypełnienie formularza kontaktowego -> KLIK.
Następnie na podany w formularzu adres e-mail prześlemy ofertę cenową, która aktualnie dostępna jest w naszym systemie Hertz. Zależy ona od dostępności samochodów oraz ogólnego zainteresowania danym terminem. Ustalana jest automatycznie przez wypożyczalnię. Nie ma możliwości negocjacji ceny. Następnie po ustaleniu szczegółów z klientem - my dokonujemy rezerwacji po czym przesyłamy ją do klienta. Z rezerwacją należy udać się do wypożyczalni i na miejscu dopełnić wszelkich formalności. Poszczególne składowe rezerwacji, tj. ubezpieczenie czy dodatkowy kierowca można zmienić na miejscu w wypożyczalni przed podpisaniem umowy.
Czy można zarezerwować konkretny samochód?
Niestety nie jest możliwa rezerwacja konkretnego modelu samochodu. Zawsze rezerwujemy kategorię. Zdjęcia samochodów są jedynie przykładowe.
W przypadku, gdy następuje rezerwacja np. na grupę Chevrolet Spark lub podobny to będzie to ten samochód lub inny model o podobnych parametrach. Finalnie to wypożyczalnia decyduje jaki samochód zostanie wypożyczony. Najczęściej zależy to od dostępności danej floty w konkretnym terminie i miejscu.
Jakie dokumenty są potrzebne przy podpisywaniu umowy w wypożyczalni?
Do podpisania umowy w wypożyczalni należy mieć ze sobą:
- Numer rezerwacji lub wydrukowaną rezerwację lub rezerwację na nośniku w pdf.
- Paszport i niebieską karteczkę, którą wydano na lotnisku.
- Prawo jazdy.
Przed podpisaniem umowy w wypożyczalni podpisujemy protokół odebrania samochodu, w którym wyszczególnione są informacje o stanie i wyposażeniu samochodu – warto sprawdzić czy informacje w protokole zgodne są ze stanem faktycznym.
Na co uważać?
- Może się zdarzyć, że będziemy namawiani na odpłatny upgrade na wyższą kategorię. Warto się upewnić, że rozumiemy ile to kosztuje za dzień dodatkowo względem kosztu rezerwacji.
- W razie wątpliwości zawsze można poprosić o wytłumaczenie lub kontakt z agentem. Wypożyczalnia dysponuje numerem telefonu agencji Ask and Travel.
- Upewnijmy się, że wpisaliśmy poprawne dane e-mail by wypożyczalnia mogła podesłać umowę oraz rachunek.
Ile kosztuje wynajem?
Na koszt wynajmu w Hertz składa się:
- kwota wynajmu za dzień,
- jeśli wynajem jest na lotnisku dodatkowo płaci się jednorazową opłatę lotniskową, która jest automatycznie dodawana do kwoty wynajmu za dzień (wynosi ona 42 USD),
- jeśli wybierasz opcję z ubezpieczeniem podstawowym to dodatkowo blokowany jest depozyt,
- jeśli wybierasz opcję z ubezpieczeniem pełnym to zamiast blokady wkładu własnego w skład kosztów wchodzi koszt ubezpieczenia pełnego zależny od ilości dni,
- depozyt na paliwo, który jest zwracany jeśli oddanie auta nastąpi z pełnym bakiem,
- wybrane dodatkowe płatne opcje tj. np. fotelik czy dodatkowy kierowca.
Podsumowując: wkład własny i depozyt na paliwo są zwracane jeśli spełniliśmy warunki do zwrotu. Kwota za wynajem, ubezpieczenie oraz dodatkowe opcje jest tą kwotą docelową, którą finalnie płacimy.
Jak zapłacić za wypożyczenie?
Wszystkich płatności dokonuje się w całości na miejscu w wypożyczalni. Podczas wynajmu samochodu następuje blokada depozytu (blokada nie jest jeszcze ściągnięciem środków z karty, a jedynie jej zamrożeniem) na karcie kierowcy. Podczas zwrotu za wynajem można zapłacić gotówką albo kartą kredytową lub debetową z wypukłymi cyframi i kodem CVV (także kartą Revolut). Przy płatności gotówką należy upewnić się, że depozyt zostanie zwrócony w całości. Zwykle dzieje się to automatycznie.
Kto jest kierowcą samochodu?
Osoba, której imię i nazwisko widnieje na karcie kredytowej, na której zostanie zablokowany wkład własny oraz depozyt na paliwo jest jednocześnie kierowcą samochodu. Wybrane ubezpieczenie obowiązuje wyłącznie wówczas, gdy samochód prowadzi osoba, która przypisana jest jako kierowca samochodu. Jeśli samochód chce prowadzić więcej niż jedna osoba, należy wykupić usługę dodatkowego kierowcy.
Co to jest wkład własny (kaucja) kierowcy?
Jest to kwota blokowana na karcie kierowcy, która w razie uszkodzeń czy wypadku zostanie potrącona z kieszeni kierowcy. Wykupienie pełnego ubezpieczenia znosi obowiązek blokady wkładu własnego na karcie kierowcy.
Co to jest depozyt na paliwo?
Depozyt stanowi zabezpieczenie wypożyczalni na wypadek, gdyby klient oddał auto z pustym bakiem lub bardzo brudne. Depozyt na paliwo blokowany jest na karcie kredytowej lub debetowej z wypukłymi cyframi i kodem CVV (także na Revolut) osoby, która jest kierowcą. Jeśli samochód zostanie zwrócony z pełnym bakiem i względnie czysty to depozyt zwracany jest na kartę. W zależności od banku i rodzaju karty może to potrwać nawet ok. 30 dni, więc należy uzbroić się w cierpliwość.
Co to jest usługa dodatkowego kierowcy?
Usługa dodatkowego kierowcy to nic innego jak możliwość prowadzenia wypożyczonego samochodu przez drugą osobę. Wykupuje się ją na konkretną osobę lub osoby. Oznaczona w tej usłudze osoba lub osoby – poza kierowcą, który podpisał umowę wypożyczenia – mogą prowadzić wypożyczony samochód przy zachowaniu ubezpieczenia.
Czy należy trzymać się godzin podanych w rezerwacji?
Godziny wynajęcia są restrykcyjne. Należy odebrać samochód o podanej na rezerwacji godzinie oraz zwrócić go zgodnie z podaną na rezerwacji godziną. Daty oraz godziny wypożyczenia i zwrotu można zmienić także bezpośrednio w wypożyczalni, o ile wypożyczalnia wyrazi zgodę na propozycję zmian.
Jeśli wynajem następuje na lotnisku Ben Gurion dodatkowo można na rezerwacji dołączyć numer lotu. W przypadku, gdy samolot się spóźni, wypożyczalnia zaczeka na Was jeszcze godzinę od godziny wynajmu podanej w rezerwacji.
Jeśli przy oddaniu samochodu czujecie, że możecie mieć spóźnienie, nawet kilkugodzinne należy zadzwonić bezpośrednio do wypożyczalni i ją o tym poinformować. Jeśli spóźnienie będzie kilkugodzinne najprawdopodobniej dopłacicie za dodatkowe godziny wynajmu.
Jeśli macie oddać samochód np. o 18:00, czyli w godzinie zamknięcia wypożyczalni należy być na ok. 20 min przed zamknięciem, aby zdążyć oddać samochód (analogiczna sytuacja jest w momencie wypożyczenia w godzinach zamknięcia – jeśli przyjdziecie o 18:00 lub później to pocałujecie klamkę 😊).
Czy można wyjeżdżać poza tren Izraela wypożyczonym samochodem?
Ubezpieczenie samochodu wypożyczonego w izraelskiej wypożyczalni działa wyłącznie na terenie Izraela, zatem bezwzględnie nie wolno wyjeżdżać wypożyczonym samochodem poza teren Izraela - na tereny Autonomii Palestyńskiej, czyli np. do Betlejem, Jerycho, Hebronu, Nablusu itd. Z resztą ciężko się pomylić, bo wjazd poprzedza tzw. check point. Tereny "sporne" są oznaczone dużymi czerwonymi tablicami w języku angielskim. Jeśli wjedziecie na teren Autonomii Palestyńskiej nikt Was nie zatrzyma, jednakże wjeżdżając tam samochodem wypożyczonym w Izraelu narażacie się na niebezpieczeństwo, a wykupione ubezpieczenie w wypożyczalni automatycznie przestaje działać. W przypadku jakichkolwiek zniszczeń samochodu – koszt ten pokrywacie z własnej kieszeni.
Możecie natomiast poruszać się drogą nr 1 oraz drogą nr 90, które owszem znajdują się w Palestynie, ale pozostają pod kontrolą Izraela. Traktowane są jak eksterytorialne. Tymi drogami spokojnie dojechać można do plaż nad Morzem Martwym, czy aż do Eilat.
Gdzie można parkować w Izraelu?
Parkować można w miejscach, gdzie krawężnik jest niebiesko - biały, ale trzeba się też rozglądnąć czy nie ma parkometru lub specjalnych oznaczeń na przykład co do godzin bezpłatnego parkowania. Niebiesko - biały oznacza, że można parkować, ale za opłatą. Te tablice są niestety po hebrajsku, więc będziecie musieli się kogoś zapytać. Zwykle płaci się aplikacją PANGO. Ona sprawdza się na krótkie postoje, nie na całą noc czy dzień. Bezpieczniej zaparkować na parkingu, gdzie jest parkometr lub osoba, której się płaci. Nie wolno parkować przy krawężniku w kolorze polskiej flagi czyli biało - czerwonym. Parkując tam możemy się spodziewać mandatu.
Gdzie znajdują się darmowe parkingi w Tel Avivie i Jerozolimie?
W każdym z tych miast można znaleźć bezpłatne parkingi. Nieco gorzej przedstawia się jednak fakt znalezienia wolnego miejsca na parkingu. Często także ich lokalizacja pozostawia wiele do życzenia. Czasami warto zapłacić za parking chociażby po to, by nie ponosić kosztów komunikacji publicznej. Można znaleźć przystępny cenowo parking.
W Tel Avivie najczęściej wybierane przez turystów parkingi znajdują się w porcie Jaffo (bezpłatny) i w porcie Namal (bezpłatny). Poza tym przy targu Carmel jest stosunkowo tani parking.
Natomiast w Jerozolimie najlepiej przyjechać nieco wcześniej i zaparkować przy płatnym parkingu Mamilla Parking, który jest bardzo blisko Starego Miasta lub wybrać parking hotelowy Mount Zion, który znajduje się blisko Bramy Jaffskiej, ale jest niestrzeżony, więc nie warto zostawiać cennych rzeczy w środku samochodu.
Jak postępować w przypadku otrzymania mandatu?
Jeśli otrzymaliście zasłużony mandat należy go opłacić na izraelskiej poczcie. Jeśli jednak uważacie, że jest niezasłużony lub wszystkie oznaczenia na około są w języku hebrajskim można się odwołać do urzędu miasta, wysyłając na odpowiedni adres e-mail (zależy od miasta) e-mail po angielsku z prośbą o anulowanie mandatu ze względu na brak znajomości języka hebrajskiego oraz dołączcie kopie polskiego paszportu – można spróbować, ale należy liczyć się z odmową anulowania mandatu.
Gdzie najlepiej zatankować samochód?
Tam gdzie masz najbliżej, tam gdzie akurat jest wygodnie. Nie ma to większego znaczenia, a ceny są podobne.
Kiedy oddajesz samochód, aby został zwrócony depozyt na paliwo należy oddać auto z pełnym bakiem. Czasem pracownik wypożyczalni informuje by zwrócić auto z pustym bakiem, ponieważ akurat korzystniej będzie zatankować przez wypożyczalnię. Natomiast nie oddawaj samochodu z niepełnym bakiem (np. połową baku), ponieważ nie będzie zwrotu depozytu za paliwo.
PIENIĄDZE
Jaką walutę zabrać do Izraela?
Jeszcze kilka lat temu trudno było wymienić w Polsce złotówki na szekle. Dziś, ze względu na rosnącą popularność Polski jako kierunku wakacji Izraelczyków, także izraelska waluta stała się bardziej dostępna w kraju. Dlatego po pierwsze możecie spróbować wymienić złotówki na szekle już w Polsce. Jeśli macie weźcie ze sobą dolary lub euro. Właściwie nie ma różnicy, którą walutę wybierzecie. Obie z powodzeniem można wymienić na miejscu na szekle. Najkorzystniej jednak na miejscu płacić w szeklach. Unikniemy w ten sposób niekorzystnego przelicznika czy prób oszustwa.
Ile kasy zabrać?
To bardzo zależy od tego, co, jak i gdzie lubicie jeść i zwiedzać.
Jaka walutą płaci się w Izraelu?
Funkcjonouje obiegowa opinia, że w Izraelu można wszędzie płacić dolarami. Jest to mit. Wszędzie w Izraelu płaci się w lokalnej walucie - w szeklach. Dlatego najlepiej jest wymienić złotówki na szekle już w Polsce (jeśli są dostępne w Twoim mieście) lub dolary wymienić w pierwszym dniu pobytu. Są jednak takie miejsca, gdzie można zapłacić w innych walutach, w tym Euro. Są to zazwyczaj:
-
hotele -
wypożyczalnia samochod -
przewodnik i inne usługi turystyczne -
sklepy z pamiątkami w Jerozolimie czy Betlejem -
Autonomia Palestyńska (budki z sokami, pamiątki, fast food ect.)
Jak zaoszczędzić w Izraelu? - 10 niezbędnych porad
Na czym oszczędzić?
-
Falafel, czyli panierowane, smażone kulki z ciecierzycy z dodatkiem ziół w picie z dodatkami - 6-15 NIS -
Hummus serwowany na sporym talerzu z wyborem dodatków (ciecierzyca, mięso, jajko, zatar itd) + chleb pita- 25-35 NIS -
Shoarma, czyli coś co w Polsce nazywamy kebabem. Mięso z kurczaka lub z baraniny (rzadziej z wołowiny) w picie z dodatkami - 32-38 NIS. Shoarma w Lafie (płaski placek pieczony w piecu lub shoarma na talerzu będą droższe, bo porcja też będzie nieco większa. -
Szakszuka - podawana na wiele sposobów. Najbardziej klasyczny to sos pomidorowy z przyprawami z jajkami sadzonymi - 35-40 NIS. -
Sabich - Pita z jajkiem, pieczonym bakłażanem, sałatką i thiną - 25-30 NIS. -
Jachnun (klasyczne Jemeńskie danie)- 15-20 NIS. -
Izraelski kebab to małe kotleciki baraniny z grilla podawane z pieczywem lub sałatką - 30-35 NIS -
Sznicel z dodatkami (panierowana pierś z kurczaka) - 35-40 NIS. -
Szipud, czyli szaszłyk z kurczaka (u nas mówi się na to stek z kurczaka, czyli jego najdelikatniejsza część) - 30-35 NIS za porcję.
Czy w Izraelu można płacić kartą Revolut?
W ostatnich sezonach bardzo popularna wśród turystów jest karta Revlout, która działa jak karta debetowa, na której można dokonywać przewalutowania w bardzo atrakcyjnych cenach. Taką kartę trzeba jednak wcześniej zamówić i przelać na nią środki. Jest także przydatna do wykonywania przelewów zagranicznych, ponieważ koszty przelewów także są dużo niższe niż w tradycyjnym systemie bankowym. Zaletą takiej karty jest fakt, że dzięki niej podczas każdej podróży po świecie możemy zaoszczędzić na wysokich kosztach płatności kartą w obcej walucie nie tylko w Izraelu, ale wszędzie dokąd się wybieramy. Kartę można obsługiwać za pomocą aplikacji mobilnej. Chcąc korzystać z niej w Izraelu należy pamiętać o odblokowaniu w aplikacji możliwości dokonywania płatności poprzez pasek magnetyczny.
Czy w Izraelu można płacić w dolarach?
Z taką sytuacją spotkałam się jedynie w hotelach lub po stronie palestyńskiej. Generalnie za wszelkie usługi trzeba płacić w szeklach lub kartą kredytową/debetową i wówczas możemy wybrać walutę, w jakiej chcemy by pieniądze zostały ściągnięte z konta.
Gdzie najlepiej wymienić dolary/euro na szekle?
Z pewnością nie na lotnisku, gdyż tam cena wymiany będzie dużo wyższa niż w mieście. W centrum miasta jednak można znaleźć bardzo zróżnicowane ceny za tego samego dolara. Zwykle należy sprawdzić kurs w dwóch/trzech miejscach, by wybrać najlepsze dla nas warunki. Punkty wymiany walut są blisko siebie w centralnej części miast. Przykładowo w Tel Aviv - na ulicach Ben Yehuda, Dizengoff Hayarkon, Allenby.
SZABAT
Czy sklepy i restauracje są zamknięte w Szabat?
Wszystko zależy od tego w jakim miejscu aktualnie się znajdujecie. Zasadą jest, że w Szabat "wszystko" jest zamknięte, a komunikacja publiczna staje. Jednak od tej zasady są pewne wyjątki, np. wiele restauracji/sklepów/środków komunikacji będzie funkcjonowało w zależności od uznania ich właścicieli. Poniżej znajdziesz wskazówki:
Co to jest Szabat?
Szabat to dzień święty dla Żydów. W ten dzień Bóg odpoczywał po stworzeniu świata, zatem pobożny Żyd, także nie powinien wykonywać żadnej pracy w ten dzień. "Słodki Szabat" trwa w sumie 25 godzin - od zachodu słońca w piątek do godziny po zachodzie słońca w sobotę. Ta ostatnia godzina ma dać szansę na łagodniejsze przejście od uroczystej atmosfery Szabatu do tygodnia pracy.
-
wykonywać jakiejkolwiek pracy, nawet jeśli czegoś nie postrzegamy jako pracy, -
korzystać z żadnej elektroniki (w tym oczywiście telefonu czy internetu), -
poruszać się samochodem, ani żadnym innym środkiem transportu poza rowerem, -
płacić za cokolwiek, używać gotówki czy karty kredytowej, -
rwać papieru, zatem na szabat przygotowuje się pocięty chociażby papier toaletowy, -
jeździć windą, -
nie można zapalić w kominku itd.
Jak turysta powinien zachować się w Szabat?
-
Nie używać telefonu komórkowego, a już na pewno nie pytać, czy można zrobić zdjęcie. Z pewnością wszystko zależy od poziomu zażyłości z domownikami, ale nie jest to mile widziane i świadczy o braku zrozumienia dla tego święta. -
Kiedy witamy się z gospodarzami, kobiety nie podają ręki religijnemu mężczyźnie. Ta zasada jest uniwersalna i działa także w zwykły dzień. -
Nie przynosić prezentów w postaci jedzenia lub alkoholi. Jeśli nie znamy się na zasadach koszerności oraz na tym, na jakim poziomie domownicy przestrzegają jej zasad najpewniej wręczymy rodzinie prezent, z którego nie będą mogli skorzystać. Lepiej zainwestować w jakiś upomnek do domu.
Jak wygląda Szabat w Izraelu?
RAV KAV
Co to jest karta Rav Kav?
Gdzie można wyrobić sobie kartę Rav Kav?
Jak doładować kartę Rav Kav?
Kartę ładujemy odpowiednią kwotą pieniędzy w automatach lub przez aplikację Hopon Rav Kav, którą warto sobie ściągnąć przed przylotem. Z poziomu aplikacji skanujemy zakupioną kartę Rav Kav, przykładając ją blisko telefonu. Następnie wybieramy z aplikacji kontrakt dzienny, tygodniowy lub wybrany kierunek, a następnie podajemy dane karty kredytowej. Część aplikacji jest w języku hebrajskim, więc warto poprosić kogoś miejscowego o pomoc.
Jakie kontrakty są dostępne w ofercie karty Rav Kav?
Kartę można naładować konkretną kwota i wówczas przy każdym przejeździe zostaną potrącone środki za przejazd. Można także zakupić przejazd dzienny lub tygodniowy - ale na konkretnej trasie. Opłaca się wykupić bilet tygodniowy w obrębie miasta lub na przykład w dwie strony między miastami. Wówczas taki bilet jest tańszy niż suma dwóch niezależnych biletów.
Ile osób może korzystać z jednej karty Rav Kav?
W wersji credit Value, czyli w sytuacji, gdy uzupełniamy kartę kwotami, a nie konkretnymi przejazdami z karty Rav Kav może korzystać więcej niż jedna osoba. Wówczas z karty zostają ściągnięte środki odpowiadające liczbie osób i przejazdów.
Ile kosztują przejazdy?
Czy można odzyskać niewykorzystane środki z karty Rav Kav?
KONTROLA GRANICZNA
Czy warto obawiać się kontroli na lotnisku?
Po internecie krążą już słynne i przerażające relacje podróżnych, którzy niemiło wspominają swoją przygodę z izraelską kontrolą graniczną na lotnisku Ben Guriona.
-
przekroczenie czasu poprzedniej wizy -
przekroczenie limitu dni przewidzianego na rok. Generalnie Izrael nie robi problemu osobom, które często przyjeżdzają i wyjeżdzają w ciągu roku. Czasem jednak jeśli kontrolerzy mają jakiś inny powód, by Cię nie wpuścić (np. podejrzenie pracy na czarno) to zasłaniają się przepisem, że obcokrajowiec nie może przebywać w kraju więcej niż X dni na rok. To bardziej wytrych dla tych, którzy mają niezrozumiały powód ciągłego pobytu w Izraelu. -
podejrzenie, że osoba przyjechała w celach zarobkowych. Wtedy mogą poprosić o dane na temat dotychczasowego miejsca zatrudnienia oraz okazanie określonej wartości pieniędzy w gotówce. Widziałam takie napisy skierowane do turystów z Rosji. -
Twoje nerwy lub niestosowne zachowanie. Jeśli będziesz podnosić głos lub zaczniesz niestosownie traktować personel lotniska urzędnik może z własnej inicjatywy odmówić Ci wjazdu. -
turysta w stanie upojenia lub pod wpływem narkotyków; -
W skrajnych przypadkach, jeśli personel lotniska otrzyma informację, że dana osoba prowadzi działalność na szkodę państwa Izrael, także wtedy pasażer może zostać zawrócony z lotniska.
Czy można przewieźć leki w bagażu podręcznym do Izraela?
Czy można przewieźć hummus, Chalvę, wino lub oliwę w bagażu podręcznym?
Z relacji turystów, którzy często latają na tej trasie, nie ma problemu z przewożeniem jedzenia w bagażu podręcznym. Turyści przewożą najczęściej zapakowany hummus, chalvę lub oliwę z oliwek. Kontrola być może będzie bardziej szczegółowa, ale nie powinno być problemu.
Bagaż na kod - czy można zamknąć walizkę na kod?
Niestety jest to duże ryzyko, że walizka zostanie otwarta siłą, a w środku włożona "kartka z pozdrowieniami" mówiąca, że w trosce o bezpieczeńśtwo pasażerów wybrane bagaże są sprawdzane ręcznie, czyli otwierane, a nie tylko skanowane.
Czy potrzebuję wizy aby wjechać do Izraela?
Aby po przylocie do Izraela zostać na lotnisku wpuszczonym do kraju należy uzyskać „wizę turystyczną”, lecz tak naprawdę wcale nie jest to wiza turystyczna jak potocznie ją nazywamy, a zezwolenie na czasowy pobyt turystyczny.
Jak to mówią „diabeł tkwi w szczegółach”, bo co do zasady obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt w Izraelu w celach turystycznych. Po przylocie na lotnisko udzielane jest jedynie zezwolenie na pobyt turystyczny prawie automatycznie. Prawie, ponieważ należy spełnić pewne poniższe kryteria:
- Konieczny jest ważny paszport – data ważności naszego paszportu musi wskazywać jeszcze min. 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Izraela.
- Musimy posiadać bilet powrotny.
- Musimy mieć zarezerwowany hotel lub inne potwierdzone miejsce noclegu.
- Nakreślony plan wycieczki.
Jak długo mogę przebywać w Izraelu?
Kryteria wjazdu opisane w powyższym pytaniu decydują o tym, czy dana osoba zostanie wpuszczona do Izraela. Maksymalny okres pobytu turystycznego na zezwoleniu wynosi 90 dni. Jednak nie oznacza to, że każdy dostanie zezwolenie na 3 miesiące z automatu, zdarza się, że dana osoba dostaje zezwolenie tylko np. na miesiąc. Jeśli przekroczy dozwolony okres pobytu może być to uznane za pobyt nielegalny i spowodować odmowę wjazdu przy kolejnych wizytach. Takie naruszenie izraelskich przepisów imigracyjnych może skutkować natychmiastowym wydaleniem cudzoziemca.
Jak wygląda izraelska wiza?
Przy wjeździe do Izraela paszporty obcokrajowców nie są stemplowane, chociaż służba graniczna ma prawo do stemplowania paszportów i może z tego prawa korzystać. Skoro nie stempel to co takiego? Otóż podróżny otrzymuje specjalne potwierdzenie przekroczenia granicy, które jest zezwoleniem na wjazd i pobyt, w postaci oddzielnego niebieskiego biletu, na którym znajdują się:
- dane osobowe z paszportu,
- kod kreskowy oraz
- ustalony przez funkcjonariusza straży granicznej okres pobytu.
Otrzymanie biletu świadczy o przekroczeniu granicy i legalnym pobycie. Jest też niezbędny np. do uzyskania zwolnienia z podatku VAT lub przy wynajmie samochodu.
Czy mogę przedłużyć pobyt?
Można ubiegać się o przedłużenie pobytu. Należy złożyć wniosek o przedłużenie zezwolenia na pobyt w Izraelu w rejonowym biurze Urzędu Ewidencji Ludności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Nie ma pewności, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.
Co zrobić jeśli wiza (niebieska karteczka) została zgubiona?
Po pierwsze wziąć głęboki wdech i zrobić wydech – to nie koniec świata! Oczywiście najlepiej ją zachować do dnia opuszczenia Izraela, ale w razie zagubienia, a w przypadku kontroli - izraelskie władze są oczywiście w stanie samodzielnie potwierdzić legalność pobytu cudzoziemca. Duplikat biletu można uzyskać na przejściu granicznym w „Interior Office Counter”.
Czy mogą odmówić mi prawa do wjazdu na teren Izraela?
Co do zasady „wszystko” mogą 😊. Przy wjeździe do i wyjeździe z Izraela, służby graniczne zadają pytania na temat celu i charakteru podróży oraz zawartości bagażu podróżnego. Pytania te są dość szczegółowe i dociekliwe. Służba graniczna może odmówić prawa wjazdu do Izraela:
- osobom, co do których może powstać podejrzenie, że faktyczny cel ich przyjazdu jest inny niż deklarowany,
- osobom, które przebywały poprzednio w Izraelu bez ważnej wizy pobytowej odmawia się prawa wjazdu,
- osobom, których krewni przebywają w Izraelu nielegalnie,
- odmawia się także zezwolenia na pobyt jakiegokolwiek rodzaju, jeżeli osoba albo organizacja lub instytucja, którą reprezentuje, świadomie opublikowała wezwanie do bojkotu Państwa Izrael.
Jakie pytania najczęściej zadaje strażnik graniczny?
Najczęściej straż graniczna pyta o:
-
cel podróży,
-
towarzyszy podróży,
-
plany podróżne,
-
bagaż i zawartość bagażu,
-
czy pakowaliście się sami,
-
czy zostawialiście swój bagaż bez opieki,
-
a także jeśli podróżujecie z kimś to pytają o wasze relacje.
W większości przypadków jest to krótka i miła rozmowa ze strażnikiem.
Jak przejść kontrolę lotniskową jeśli nie znam angielskiego i hebrajskiego?
Zdarza się, że dany strażnik zna język polski, a jeśli nie to mają przygotowane pytania w wielu językach i po prostu wskazujemy im wybraną z kartki/ekranu odpowiedź, która jest jak najbliżej zgodna z prawdą.
Co jeśli mam w paszporcie stemple z krajów muzułmańskich?
Stemple lub wizy z krajów muzułmańskich w paszporcie same w sobie nie są podstawą do odmowy wjazdu na terytorium Izraela, ale osoby posiadające takie stemple czy wizy mogą przejść bardziej szczegółową kontrolę bezpieczeństwa podczas przekraczania granicy (szczególnie w przypadku stempli z Arabii Saudyjskiej, Iranu, Libanu, Syrii, Indonezji). Decyzje dotyczące wjazdu cudzoziemców na terytorium Izraela podejmowane są indywidualnie przez izraelskie służby graniczne.
Co jeśli odmówiono mi prawa wjazdu do Izraela?
Osoba, której odmówiono prawa wjazdu do Izraela, odsyłana jest do kraju, z którego przybyła, zazwyczaj tymi samymi lub innymi liniami lotniczymi po wykupieniu dodatkowego biletu. Jeśli powrót do kraju w dniu przylotu nie jest możliwy, osoba taka umieszczana jest w centrum deportacyjnym na lotnisku na czas niezbędny do zorganizowania powrotu do kraju. Osoby oczekujące na deportację mają prawo do kontaktu telefonicznego z placówką dyplomatyczno-konsularną. Informacje kontaktowe Ambasady RP w Tel Avivie.
Ile wcześniej należy być na lotnisku przy wylocie z Izraela?
Według oficjalnych zaleceń, aby spokojnie móc przejść odprawę i kontrolę graniczną należy być na lotnisku na minimum 3 godziny przed planowaną godziną odlotu. Pamiętajmy, że prawdopodobnie nie jesteśmy jedynymi pasażerami, którzy akurat muszą się odprawić na swój lot i przejść kontrolę graniczną. Ryzykując przyjazd na lotnisko w czasie krótszym niż 3 godziny do planowanej godziny odlotu należy brać pod uwagę, że być może nie zdążymy przejść przez lotniskowe formalności i najzwyczajniej w świecie nie zdążymy na samolot, co tylko spowoduje dla nas dodatkowe koszty.
Jak będąc w Izraelu dostać się do Jordanii lub Egiptu?
Będąc w Izraelu z powodzeniem można wybrać się do sąsiedniej Jordanii lub Egiptu.
Najważniejsza informacja w tym punkcie, którą każdy powinien wiedzieć jest taka: przejścia graniczne piesze NIE są czynne całodobowo. Zawsze należy sprawdzić godziny i dni tygodnia działania przejścia – jest bardzo możliwe, że któreś z nich nie będzie otwarte w szabat lub godziny działania będą skrócone.
Druga ważna informacja to koszty – zawsze należy sprawdzić opłaty wyjazdowe i wjazdowe w Izraelu i w Jordanii w zależności od naszych potrzeb.
O ile w przypadku dostania się do kraju przylatując samolotem nie ponosimy dodatkowych kosztów wjazdu do Izraela, tak przekraczając granicę np. pieszo między Egiptem i Izraelem, czy Jordanią i Izraelem zapłacimy opłatę wyjazdową.
W Jordanii jest to koszt ok. 15 USD. Przy wyjeździe z Izraela drogą lądową (do Jordanii lub Egiptu) lub drogą morską, pobierana jest graniczna opłata wyjazdowa w wysokości 102 NIS od osoby. Wyjątkiem jest przejście graniczne Allenby, gdzie opłata wynosi 177 NIS. Przy opuszczaniu kraju drogą powietrzną opłata ta jest wliczona w cenę biletu.
Dla turystów otwarte są trzy przejścia graniczne izraelsko-jordańskie oraz jedno izraelsko-egipskie.
Izraelsko-jordańskie to:
Izraelsko-egipskie to:
Czy można używać e-papierosów w Izraelu?
Jeśli chodzi o elektroniczne papierosy na własny użytek to nie ma problemu zarówno z wwiezieniem do kraju jak i z korzystania z nich.
OGÓLNE INFO
Pogoda w Izraelu - kiedy najlepiej przyjechać?
Pogoda w Izraelu generalnie potrafi być słoneczna przez cały rok, jeśli weźmiemy pod uwagę jej położenie geograficzne. Gdyby przeciąć Izrael w połowie od centrum (Tel Aviv) na południe i północ zdalibyśmy sobie sprawę, że w zimie mogą panować tu zupełnie skrajne warunki pogodwe - od słonecznych 25°C w Eilacie, a na mroźnych -5°C skończywszy na wzgórzach Golan. Tam miłośnicy zimowych sportów mogą jeździć na nartach na jedynym dostępnym wyciągu narciarskim, który znajduje się na górze Hermon.
Która plaża jest najpiękniejsza w Izraelu?
Konia z rzędem temu, kto potrafi wybrać najpiękniejszą plażę w kraju, który niemal na całej swojej długości zachodniej graniczy w Morzem Śródziemnym, na południu z morzem czerownym, a po środku jeszcze z Morzem Martwym i Jeziorem Galilejskim. Spróbuję jednak dość subiektywnie wskazać plaże, których położenie jest na tyle malownicze lub praktyczne, że każdy turysta to doceni.
Czy w Izraelu można korzystać z darmowego Wi-Fi?
Pewnie słyszałeś/aś już wiele razy, że Izrael to naród start upów i, że na pewno na każdym rogu ulicy działa bezprzewodowy Internet?
Karta Sim - czyli internet w telefonie
Zdecydowanie polecam wykupienie karty sim do telefonu, ponieważ będzie to Wasz kontakt z rzeczywistością. Zdecydowanie przyda się by zaplanować i nawigować trasę (niezależnie od tego, czy wybieramy komunikację publiczną czy wynajem samochodu). Na google maps można sprawdzać godziny odjazdu autobusów, godziny otwarcia restauracji, sklepów, poczty itd.
▪ Partner (formerly Orange)
▪ Pelephone
opcja prepaid
▪ Hot Mobile (rebranding in Altice)
▪ 019
-
Lotnisko Ben Gurion (po prawej stronie na hali przylotów znajduje się sklep sieci 019; stosunkowo drożej z wiadomych powodów) -
Kioski i małe sklepiki tzw. makolet -
Stacje benzynowe -
Sklepy z telefonami
Izrael z dzieckiem - soon
EILAT
Transport z lotniska Ramon do Eilat - soon
Plaże do nurkowania w Eilat - soon
Najlepsze atrakcje w Eilat i w okolicachns - soon
Wycieczka do Petry z Eilat -soon
Wycieczka do Jerozolimy i Betlejem z Eilat soon
Zakupy w Eilat
Czerwony Kanion - jak dojechać? - soon
Park Timna - jak dojechać? -soon
Podwodne obserwatorium - soon
Wynajem samochodu - oddanie samochodu w Szabat
Usługi transportowe z Eilat -soon
Restauracje w Eilat - soon
DRON IZRAEL
Jakie warunki należy spełnić, by legalnie używać drona w Izraelu?
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem drona to wiedz, że Izrael pomimo łatki przewrażliwionego na punkcie bezpieczeństwa pozwala mieszkańcom oraz turystom na używanie drona na terenie kraju. Oczywiście trzeba spełnić określone warunki, by nie sprowadzić na siebie problemów. Oto one:
-
Uzyskanie tymczasowego członkostwa w klubie Israel Aeroclub. Na kilka lub nawet kilkanaście dni przed przylotem wyślij email na adres: israel.aeroclub@gmail.com. W treści email podaj następujące dane:
-
Datę pobytu w Izraelu -
Pełne imię i nazwisko -
Numer paszportu -
Data urodzenia -
Numer telefonu -
Adres zamieszkania -
Adres email
W odpowiedzi na email otrzymasz prośbę o wpłatę za pomocą systemu Pay Pal w wysokości ok 34 USD. Po wpłacie otrzymasz pozwolenie na email, które trzeba będzie pokazać na lotnisku przy odprawie.
-
Użytkownik drona musi utrzymać kontakt wzrokowy z dronem przez cały czasy, kiedy dron jest w powietrzu. -
Maksymalna wysokość przelotu drona to 50 m -
Dron nie może latać w odległości mniejszej niż 2 km od wszelkich lotnisk (małych i większych) -
Użytkownik drona musi utrzymać drona w odległości 250 m od ludzi i budynków. -
Dron nie może latać w strefach "No Fly Zones". Zobacz mapę. Pamiętaj, że nawet jeśli jakiś park czy strefa jest oznaczona jako wolna dla dronów możliwe, że park ma wewnętrzny regulamin, który zabrania używania na jego terytorium drona.
Najpiękniejsze lokalizacje dla drona w Izraelu
ZWIEDZANIE
Tel Aviv - co warto zobaczyć?
Pośrodku miasta przy 3 charakterystycznych wieżach (Azrieli) i siedzibie Mosadu znajduje się Sarona czyli dawna kolonia Templariuszy. Dziś jest to piękna, zielona dzielnica restauracyjno-barowa. Znajduje się tam także zadaszony targ, gdzie można spróbować międzynarodowej kuchni z całego świata. Nieco taniej, bardziej świeżo. To idealne miejsce na wieczorny spacer, kolację i obserwowanie nocnego życia Tel Avivu.
BAUHAUS I BIAŁE MIASTO
Przy Dizengoff 77 znajduje się centrum Bauhausu, czyli modernistycznego stylu w architekturze miejskiej, który ma swoją znakomitą reprezentację na ulicach Tel Avivu. Można wypożyczyć słuchawki oraz mapę i przez ok 1,5 godziny wziąć udział w auto wycieczce szlakiem ulic i zaułków, do których nie dotarłybyście same, a gdzie można zobaczy jak naprawdę mieszkają młodzi ludzie w Tel Aviv, gdzie się spotykają i jak pracują. Koszt takiej autowycieczki to ok 60 NIS za osobę.
Jerozolima - co warto zobaczyć?
STARE MIASTO JEROZOLIMY
Stare Miasto to prawdziwy kalejdoskop zabytkowych budowli. Obecnie to najważniejsza atrakcja turystyczna Jerozolimy i miejsce spotkania trzech, wielkich religii monoteistycznych, Judaizmu, Chrześcijaństwa oraz Islamu. Tradycja podzieliła Stare Miasto na cztery dzielnice: Muzułmańską, Żydowską, Ormiańską i Chrześcijańską, które różnią się od siebie pod względem architektury, kultury i obyczajów mieszkańców.
MURY MIEJSKIE
Stare Miasto otoczone jest murami obronnymi o długości 4,5 km. Mury są wzmocnione 35 basztami oraz cytadelą. Początkowo miały cztery bramy, po jednej z każdej strony. Obecnie z jedenastu bram tylko siedem jest otwartych. Mury obronne zostały poddane gruntownej renowacji i zaadaptowane jako atrakcja turystyczna. Szlak turystyczny dzieli się na dwie części i prowadzi od Bramy Jaffskiej na północ przez Bramę Nową, Damasceńską i Heroda do Bramy Lwów oraz od Bramy Jaffskiej na południe przez Bramę Dawida do Bramy Gnojnej. Fragment wzdłuż Wzgórza Świątynnego w dzielnicy Muzułmańskiej został zamknięty ze względów bezpieczeństwa.
DZIELNICA ŻYDOWSKA
Usytuowana w południowo-wschodniej części Starego Miasta. Architektura dzielnicy sprawia wrażenie autentycznej lecz została ona w całości odbudowana po 1967 roku. W centrum znajduje się plac Hurwa. Będąc na placu koniecznie wybierzcie się do Muzeum Archeologicznego Wohla w którym możecie zobaczyć kompleks domów najwyższych kapłanów żydowskich, pochodzący z czasów Heroda. Warte uwagi jest także Muzeum Ostatniego Dnia, w którym poznacie historię wyburzenia dzielnicy Żydowskiej w 1948 roku. Skierujcie swoje kroki w stronę najważniejszego punktu zwiedzania dzielnicy jakim jest Ściana Płaczu zwana także Ścianą Zachodnią. Miejsce święte dla wszystkich Żydów, jedyny fragment muru oporowego jaki pozostał po Drugiej Świątyni. Należy pamiętać, że Ściana Płaczu nie była fragmentem samej Świątyni a jej jedynie murów, które opiewały Świątynie. Zajrzyjcie do Tunelu pod Wzgórzem Świątynnym, wejście znajduje się przy Via Dolorosa. Wejście do Tuneli jest odpłatne i zwykle wymaga wcześniejszej rezerwacji.
DZIELNICA MUZUŁMAŃSKA
Znajduje się we wschodniej części Starego Miasta. Stanowi najludniejszy i największy kwartał, ciągnie się od Bramy Lwów na wschodzie, wzdłuż północnego muru Wzgórza Świątynnego do Bramy Damasceńskiej na zachodzie. Większą część dzielnicy zajmuje Wzgórze Świątynne. Najważniejsze punkty zwiedzania w tej dzilnicy to Kopuła na Sakle, meczet Al-Aksa oraz Muzuem Islamu, gdzie prezentowane są eksponaty pochodzące z różnych regionów, z dziesięciu wieków historii tej religi. Na Wzgórze Świątynne nie wejdziecie w piątek oraz w dni świąt muzułmańskich. Należy pamiętać, że wejście do samego Meczetu jest zarezerwowane jedynie dla Muzułmanów, więc turyści nie mają tam wstępu. Przez środek dzielnicy przebiega Via Dolorosa – droga jaką według tradycji chrześcijańskiej, pokonał Chrystus dźwigając swój krzyż na Golgotę.
DZIELNICA CHRZEŚCIJAŃSKA
Usytuowana w południowo-zachodniej części Starego Miasta, rozciąga się od Bramy Damasceńskiej do Bramy Nowej, a następnie wzdłuż zachodniego muru do Bramy Jaffskiej. W centrum znajduje się Bazylika Grobu Pańskiego, jedno z najważniejszych świątyń chrześcijańskich. Z reguły wejście do Bazyliki nie jest problemem. Przy wejściu znajduje się tzw. Kamień Namaszczenia wstawiony tam w 1810 roku, na którym wg. tradycji przygotowano Jezusa przed włożeniem do Grobu. Trzeba przygotować się dłuższą kolejkę do samego Grobu Pańskiego, czyli do wnętrza Kaplicy. Sama kaplica jest bardzo wąska w środku i każdy wierny ma kilka sekund, by zanieść w tym miejscu swoją modlitwę. W dzielnicy chrześcijańskiej znajdują się także końcowe stacje Via Dolorosa.
DZIELNICA ORMIAŃSKA
Najmniejsza dzielnica Starego Miasta, znajduje się w południowo-zachodniej części. Jednym z ważniejszych miejsc w tej dzielnicy jest katedra św. Jakuba – charakterystyczna świątynia ormiańska, z zewnątrz może wydać się mało atrakcyjna jednak wchodząc do środka zetkniemy się z bogatym wnętrzem. W dzielnicy ormiańskiej zajrzycie do Muzeum w Cytadeli Dawida. Szesnastowieczna, turecka twierdza obronna została zbudowana na wcześniejszych fortyfikacjach. Obecnie pełni funkcje muzeum. Ekspozycja muzealna przedstawia czterotysięczną historię Jerozolimy. Nocą ściany Cytadeli zamieniają się w płótno spektralnego pokazu wirtualnej rzeczywistości. W trakcie spektaklu ujrzycie obrazy związane z historią Jerozolimy a wszystko to w akompaniamencie oryginalnej muzyki. Spektakl The Night Spectacular to niesamowity pokaz dedykowany dla każdego.
GÓRA OLIWNA
Z Gróry Oliwnej rozpościera się zapierajacy dech w piersiach widok na Jerozolimę. Na Górze znajdziecie kilka zabytków religi chrześcijańskiej takich jak: Kopuły Wniebowstąpienia, kosciół Pater Noster, kościół Dominus Flevis oraz bazylikę Agonii czyli kościół Wszystkich Narodów. Kierując się w stronę Jerozolimy zajrzyjcie także do historycznego grobu Maryi. Schodząc z Góry Oliwnej kolejnym punktem zwiedzania będzie Ogród Getsemani, gaj oliwny z czasów Chrystusa.
GÓRA SYJON
Na wzgórzu znajdziecie Wieczernik - średniowieczna budowle, wzniesioną przez krzyżowców w miejscu starszej budowli. Wieczernik znajduje się na piętrze budynku natomiast na parterze umiejscowiony jest Grób króla Dawida, który w latach 1948-67 był miejscem licznych, żydowskich pielgrzymek ze względu na brak możliwości pielgrzymowania do Ściany Płaczu. Na katolickim cmentarzu znajdującym się na wzgórzu, zgodnie z życzeniem został pochowany Oskar Schindler. Dwie najokazalsze budowle wzgórza to benedyktyńska bazylika Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny oraz neobizantyński kościół św. Piotra w Gallicantu.
DZIELNICA MEA SHEARIM
Wybierając się do Mea Shearim musicie pamiętać, że nie jest to jedna z atrakcji turystycznych Jerozolimy. Nie oznacza to jednak, że nie możecie do dzielnic wejść. Możecie ale wchodząc musicie pamiętać o skromnym stroju oraz odpowiednim zachowaniu. Należy także zakryć wszelkie symbole chrześcijańskie. Przebywajac w dzilenic możecie poczuć się tutaj jak w XVIII sztetlu w Polsce czy w innym kraju europejskim, gdzie przed wojną przebywali Żydzi. Zwiedzanie Mea Shearim nie planujcie w piątki po zachodzie słońca oraz w sobotę, ponieważ trwa wtedy Szabat. Najlepiej wybrać inny dzień tygodnia.
MAHANE YEHUDA MARKET
To miejsce, gdzie poczujecie bliskowschodni klimat Jerozolimy. Piętrzące się stosy różnobarwnych przypraw, warzyw i owoców, słodkości a także pełne kosze jeszcze gorącego pieczywa to tylko namiastka tego co możecie zobaczyć, posmakować i poczuć na targu Mahne Yehuda. Wybierając się na targ dajcie się ponieść niesamowitej atmosferze tego miejsca, skosztujcie izraelskich przysmaków, targujcie się ze sprzedawcami oraz zaobserwujcie codzienny rytm targu, na którym w żywność zaopatruje się cała Jerozolima. Dodatkowo po zmierzchu na drzwiach poszczególnych pozamykanych straganów można podziwiać graffiti lokalnego artysty z wizerunkami słynnych ludzi z czasów biblijnych oraz współczesnych. Portretowe portfolio marketu cały czas ulega zmianom.
GIWAT RAM
Dzielnica Jerozolimy, w której znajdują się najważniejsze budynki władz państwowych Izraela. Znajdziecie tutaj monumentalny budynek parlamentu izraelskiego - Knesset, Muzuem Israela z bogatymi ekspozycjami oraz Sankturaium Księgi, gdzie możecie obejrzeć większość zwojów z Qumran. Sprawdźcie koniecznie!
YAD VASHEM
Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu zlokalizowany na zboczu Góry Herzla, na zachodnim krańcu miasta. Ekspozycja muzealna na otwartej przestrzeni została zaplanowana w układzie chronologicznym. Składa się z Sali Nazwisk, gdzie przechowywane są dane osobowe ofiar Holocaustu, Ogrodu Sprawiedliwych, w którym osoby odznaczone sadzą pamiątkowe drzewko i odbierają odznaczenia, Muru Sprawiedliwości oraz pomniku Dzieci, który upamiętnia najmłodsze ofiary. Wstęp do Yad Vashem jest darmowy, na miejscu zapłacicie tylko za słuchawki z przewodnikiem audio. Wstęp jest dozwolony dzieciom w wieku od 10 lat. Dzieci w wózkach dziecięcych także nie będą wpuszczane.
GÓRA HERZLA
Wychodząc bramą z Yad Vashem spacerkiem możecie wspiąć się na Górę Herzla zwaną także Górą Pamięci. Od 1949 roku znajduje się tutaj cmentarz narodowy, na którym pochowane są szczątki Teodora Herzla, głównego ideologa syjonizmu. Na cmentarzu pochowano także wielu wybitnych polityków izraelskich, m.in Goldę Meir czy Icchaka Rabina. U podnóża góry ulokowane jest Muzeum Herzla. Ekspozycja muzealna podzielona na cztery sale tematyczne prezentuje życie oraz działalność Herzla.
Haifa - co warto zobaczyć?
KARMEL
Pasmo górskie rozciągające się nad dolną częścią Hajfy. Góra Karmel odgrywa szczególną rolę religijną i jest uważana za święte miejsce przez liczne wyznania, takie jak judaizm, chrześcijanizm, islam. Nazwa góry w języku hebrajskim oznacza „winnicę Boga” lub „ogród Boży”. Na górze znajduje się m.in. klasztor karmelitów Stella Maris. Powstały w XVIII wieku. Od 1950 roku na górze znajduje się centrum bahaizmu, sanktuarium Bába. Dla ochrony biosfery utworzona Park Narodowy Góry Karmel. Na terenie parku znajdują się ścieżki, platformy widokowe oraz miejsca piknikowe dla turystów. Trasa zwiedzania dostosowana jest dla osób niepełnosprawnych.
NAJKRÓTSZE METRO NA ŚWIECIE – KARMELIT
To zdecydowanie bardzo atrakcyjny punkt zwiedzania Hajfy. Trasa metra przebiega po pod zboczem masywu Karmel i jest nachylona pod kontem 45 stopni, co pozwoliło na zastosowanie napędu zębato-linowego i małych wagoników. Różnica poziomów między stacjami to aż 273m! Pomimo swojej niezwykłości kolejka wozi średnio 2 osoby na dzień. Przejazd to koszt około 7 NIS.
OGRÓD BAHAIDÓW
Miejsce najczęściej odwiedzane w Hajfie. Znajduje się tutaj sanktuarium Baba, gdzie pochowano założyciela Bahaizmu. Kompleks ogrodowy wraz z elementami architektury rozpościera się niemal od szczytu Karmelu aż do Ben Gurion Ave. Założenie powstało w 2001 roku. Zastosowano w nim rozwiązania, które mają naśladować największe osiągnięcia europejskiej sztuki ogrodowej. Architektura natomiast może przywodzić nam na myśl rezydencje hollywoodzkich gwiazd. Jednak nie można oprzeć się wrażeniu, że to naturalne piękno roślin i niesamowita panorama Morza Śródziemnego to największe walory tego miejsca. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny jednak bardzo często zdarza się, że bramy pozostają zamknięte.
MUZEUM MANE-KATZA
Muzeum poświęcone postaci oraz twórczości żydowskiego malarza i rzeźbiarza Emanuela Mané Katza. Artysta urodził się w Krzemieńczuku na Ukrainie. Tworzył głównie w Paryżu, gdzie zaprzyjaźnił się z Pablem Picassem. Wielokrotnie odwiedzał Palestynę a pod koniec życia przeniósł na stałe do Hajfy. Muzeum mieści się w domu, którym mieszkał artysta. Ekspozycja muzealna prezentuje dorobek artystyczny Katza oraz pamiątki osobiste i kolekcję judaików zgromadzoną przez artystę.
MUZEUM SZTUKI JAPOŃSKIEJ TIKOTINA
To jedyna placówka na Bliskim Wschodzie prezentująca sztukę dalekowschodnią. Powstała z inicjatywy niemiecko-holenderskiego kolekcjonera i artysty Feliksa Tikotina w 1959 roku. W muzeum znajdziecie około 7 tysięcy eksponatów takich jak obrazy, rysunki, tekstylia, książki, ceramikę, zabytkowa broń oraz rękodzieła a także w najnowszą sztukę japońską, która prezentowana jest w nowym skrzydle, powstałym w 1995 roku.
PLAŻE HAJFY
Któż z nas nie marzy o piaszczystych plażach i przyjemnie chłodnej wodzie? Hajfa posiada wiele pięknych, piaszczystych plaż. Najpopularniejsze kąpieliska znajdujące się w granicach administracyjnych miasta to Hof Hashaket, Hof Galim, Hof Hakarmel, Hof Zamir i Hof Dado. Jeśli szukacie miejsca na relaks na plaży polecam najładniejsze kąpielisko, znajdujące się w okolicach dworca autobusowego- Hof Hakarmel. Wybierzcie się koniecznie!
AKKA
Jeśli będziecie w Hajfie koniecznie wybierzcie się do Akki. Zabytkowe stare miasto, zachowane w świetnej formie, wpisane jest na listę UNESCO. Miasto otoczone jest średniowiecznymi murami, na starówce znajduje się muzułmański meczet El Dżazzara, w świątyni przechowywany jest włos z brody Proroka. Alejka El-Dżazzar dotrzecie do cytadeli, przylegającej do podziemnego miast krzyżowców, oficjalnie nazwanego Salami Bankietowymi Rycerzy. Założenie składa się z kilu zespołów średniowiecznych pomieszczeń, którymi zarządzali pierwsi Krzyżacy. Tuż obok cytadeli znajdują się byłe łaźnie tureckie obecnie zamienione na muzeum, które prezentuje historie pięciu pokoleń prowadzących hammam w czasie panowania Imperium Osmańskiego.
CEZAREA NADMORSKA
Kolejne miejsce w pobliżu Hajfy, do którego warto się wybrać. Najlepiej zachowany w Izraelu kompleks starożytnych i średniowiecznych ruin to prawdziwa gradka dla miłośników zabytków. Początki miasta sięgają III w. p.n.e., znajdziecie tutaj m.in. teatr rzymski, fragmenty murów miejskich z czasów Heroda, ruiny hipodromu rzymskiego, cytadelę krzyżowców otoczoną XIII-wiecznymi murami a także zatopione fragmenty starożytnego portu udostępnione w Podwodnym Parku Archeologicznym.
Eilat co warto zobaczyć?
CZERWONY KANION
Zlokalizowny na północny zachód od Eliatu. Wizyta w Czerwonym Kanionie to dobry pomysł dla fanów trekkingów i obcowania z naturą. Widok zapiera dech w piersi, a piesza trasa między skałami dostarcza niezapomnianych wrażeń. Warto wybrać się wcześnie, aby móc pospacerować bez tłumów. Można dojechać tam nie tylko samochodem, ale także autobusem. Wstęp jest bezpłatny.
TIMNA PARK
Przez niektórych określany jako Perła Negewu. Znajduje się ok. 25 km na północ od Eilatu. Jego wielobarwne, skalne formacje zachwycają swoją strukturą i kształtem. Najbardziej charakterystyczne naturalne „rzeźby”, które możemy w nim zobaczyć to Kolumny Salomona i Grzybek. Będąc w parku możesz wybrać się na Jeep Tour i przeżyć ekstremalną przygodę. Czas w Parku Timna biegnie wolno, a widoki sprawiają, że wcale nie chcemy aby przyśpieszył!
ROŻOWE MIASTO
Bynajmniej nie chodzi tutaj o jakiś kompleks różowych budynków wybudowany na terenie Disneyland`u, a o ukryte w skale w górach Dżebel Harun starożytne miasto Nabatejczyków! Petra znajduje się na liście 7 cudów świata, więc o wyjątkowości tego miejsca z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. Jedno z nielicznych miejsc na Ziemi, w którym można poczuć się tak jakby te 2000 lat wcale nie minęło… Patrząc na tę piękną architekturę, aż trudno uwierzyć, że budowle powstały w czasach, gdy o jakichkolwiek sprzętach budowlanych, poza siłą mięśni ludzi i zwierząt nie było mowy! Dodatkowo możesz wziąć udział w kilkudniowej wycieczce do Petry i mieć możliwość spać w prawdziwym beduińskim namiocie!
DOLPHIN REEF
Kto z Nas nie marzy o tym, żeby popływać z delfinami lub przyjrzeć się z bliska rafie koralowej albo po prostu odpocząć na jednej z rajskich plaż. Na prywatnej plaży zwanej Dolphin Reef w towarzystwie pływaków można spotkać oswojone delfiny i lwy morskie. Centrum Dolphin Reef umożliwia snorkeling z delfinami, który pozwala na obserwację tych morskich ssaków w ich naturalnym środowisku. Można też zanurkować i popływać z delfinami. Dodatkowo centrum dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także do dzieci.
CORAL BEACH NATURE RESERVE
Możemy podziwiać tam prawdziwy cud natury – rafę koralową. Na miejscu mamy możliwość wypożyczyć sprzęt do nurkowania i przyjrzeć się z bliska koralowcom.
CORAL WORLD UNDERWATER
Na południu od Rezerwatu Rafy Koralowej znajduje się Coral World Underwater Observatory, do którego można zejść po schodkach (ok. 6 m pod wodą) i pod wodą przez ogromne szyby obserwować rafę koralową i małe, kolorowe rybki. Dzięki tej wizycie można przez chwilę poczuć się prawdziwą częścią oceanu.
HAI BAR- WILDLIFE RESERVE
Dzikie serce, dzika dusza, dzika natura… W tym miejscu Twój puls zdecydowanie przyśpieszy, a ręce zaczną drżeć! Będąc z wizytą w Eilat w Hai Bar – Wildlife Reserve masz szansę poczuć się jak na prawdziwym Safari. Jedyna w swoim rodzaju okazja do obserwacji zwierząt, które są pod ochroną w ich naturalnym środowisku. Zwierzęta podziwiać można siedząc w swoim samochodzie.
CAMEL RANCH EILAT
To nie koniec dzikich wrażeń i rezerwatów w pobliżu Eilat. Możesz wybrać się do Camel Ranch Eilat i odbyć przejażdżkę na wielbłądzie lub ośle. Oczywiście moralną stronę takiej atrakcji pozostawiam do oceny tylko Tobie. Na ranczu poza spotkaniem ze zwierzętami, można zorganizować event. Super atrakcją dla dzieci jest przygotowany specjalnie dla najmłodszych tor przeszkód.
BIRD WATCHING PARK
Jak wiadomo natury nigdy nie za dużo. Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś jakby to było mieć skrzydła i frunąć wysoko w stronę słońca, czuć wiatr i pęd powietrza, czuć… wolność! Nasi bracia mniejsi, którzy są mieszkańcami Bird Watching Park znają to uczucie doskonale.
BOTANICAL GARDEN OF EILAT
Ogród botaniczny z różnorodną i rzadką roślinnością z całego świata oraz małymi kaskadami wodnymi, a także strumieniem. Botanical Garden of Eilat położony jest na farmie organicznej, która dawniej była terenem wojskowym. Zbudowany jest na kamiennych tarasach w starożytnym, biblijnym stylu. To idealne miejsce na spacer w piękny dzień i odpoczynek z dala od wielkomiejskiego zgiełku. W ogrodzie pełno jest urokliwych ścieżek spacerowych, miejsc do siedzenia, a zapach rajskiej roślinności unosi się w powietrzu. Ponadto w ogrodzie znajduje się prawdziwy las deszczowy! Czas spędzony w tym pięknym miejscu nie tylko dostarczy wielu bodźców wzrokowych, ale również olfaktorycznych!
KOPALNIA KAMIENI I CENTRUM DIAMENTOWE
Jak śpiewała Marylin Monroe, diamenty to najlepsi przyjaciele kobiety! W eljackiej Kopalni Kamieni i Centrum Diamentowym wiedzą o tym najlepiej. Miejsce to jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o wydobywaniu kamieni szlachetnych oraz tworzeniu unikatowej biżuterii. Aby dowiedzieć się jak wygląda praca w tak nietuzinkowym miejscu trzeba zjechać windą pod powierzchnię ziemi i zobaczyć na własne oczy jak wydobywane są te drogocenne kamienie!
Jezioro Galilejskie - co warto zwiedzić?
JEZIORO GALILEJSKIE
Zwane także Jeziorem Tyberiadzkim to największe skupisko słodkowodne w Izraelu a także najniżej położony zbiornik słodkowodny na świecie. Oprócz samego jeziora w jego pobliżu znajduje się szereg atrakcji turystycznych. Jeśli wybieracie się nad jezioro możecie skorzystać z rejsu łodziami po akwenie. Liczne łodzie turystyczne zacumowane są przy pomostach, o możliwość wypłynięcia w rejs możecie zapytać w porcie/ Koniecznie spróbujcie także tzw. ryby Św. Piotra, która serwowana jest w kilku miejscach nad jeziorem.
TYBERIADA
Najpopularniejsza miejscowość wypoczynkowa nad Jeziorem Tyberiadzkim, w północnej części Izraela jest jednocześnie świętym miastem judaizmu. Religijni Żydzi przybywają do Tyberiady, aby odwiedzić grobowiec Mojżesza Majmonidesa, średniowiecznego uczonego i autorytetu religijnego. Tyberiada słynie także ze znanego w całym Izraelu uzdrowiska. Położona na południu od miasta miejscowość Hamei Tiberias, oferuje wodę z siedemnastu źródeł, która posiada właściwości lecznicze, szczególnie pomocne przy leczeniu chorób skóry, układu oddechowego i bezpłodności.
KAFARNAUM
Znajdujące się na północnym wybrzeżu jeziora, miasteczko to miejsce znane przede wszystkim z ziemskiej działalności Jezusa Chrystusa. To tutaj według religii chrześcijańskiej miał nauczać Jezus po opuszczeniu Nazaretu. Będąc w Kafarnaum warto wybrać zobaczyć ruiny Białej Synagogi z IV i V wieku, a przez niektóre źródła datowane na II wiek. Zobaczcie także tzw. dom Św. Piotra. Stanowisko archeologiczne, które pomimo braku jednoznacznego potwierdzenia lokalizacji w tym miejscu domu apostoła, jest tak identyfikowane przez tradycje chrześcijańską. Obecnie stoi tam nowoczesny kościół w kształcie łodzi. W pobliżu Kafarnaum w 1988 roku odkryto dobrze zachowaną łódź rybacką, datowaną na I w. n.e. Po czternastoletniej konserwacji łódź prezentowana jest w pobliskim kibucu Ginnosar.
EIN TABGHA
Kolejne miejsce, które mocno zakorzenione jest w tradycji chrześcijańskiej. Znajdziecie tutaj kościół Rozmnożenia, wzniesiony w miejscu, w którym Chrystus dokonał cudownego rozmnożenia chleba oraz ryb, aby nakarmić głodnych. Obecna budowla powstała w latach 80. XX wieku, ponadto zachowało się kilka fragmentów bizantyńskiej świątyni, m.in. mozaika podłogowa z V wieku. W pobliżu zlokalizowany jest kościół Prymatu Św. Piotra, powstały w miejscu, w którym według tradycji chrześcijańskiej Jezus ukazał się apostołom po raz trzeci. W okolicy Ein Tabgah znajduje się Góra Błogosławieństw, na której szczycie powstał w latach 30. XX wieku, klasztor Franciszkanów, zaprojektowany przez słynnego architekta włoskiego Antoniego Barluzziego.
JARDENIT
Osoby chcące poznać miejsce, w którym prawdopodobnie odbył się chrzest Chrystusa powinny udać się do Jardenitu. Miejsce znajdujące się przy południowum krańcu jeziora Genezaret jest jednym z hipotetycznych miejsc chrztu Jezusa, typowane ze względu na łatwy dostęp. Nad rzekę prowadzi wygodne zejście. Jordan w tym miejscu jest zaskakująco łagodny i głęboki. W Jardenit można także poszukać możliwości ochrzczenia się.
Najciekawsze Parki Narodowe w Izraelu
W Izraelu mianem Parku Narodowego określa się nie tylko przyrodnicze tereny a także elementy dziedzictwa narodowego, zabytki i stanowiska archeologiczne. Pozostałe określane są jako rezerwaty przyrody. Miejscami tymi zarządza The Israel Nature and Parks Authority, rządowy organ chroniący przyrodnicze i historyczne dziedzictwo Izraela. Obecnie na terenie kraju znajduje się 69 miejsc podlegających ochronie. Poniżej przedstawiam wam najciekawsze Parki Narodowe:
MASADA NATIONAL PARK
Jeden z najważniejszych zabytków starożytności i jednocześnie symbol narodowy Izraela. Stanowisko archeologiczne będące Parkiem Narodowym zostało uznane przez UNESCO światowym dziedzictwem. Twierdza położona jest na szczycie samotnego płaskowyżu na wschodnim skraju Pustyni Judzkiej. Na szczyt można udać się pieszo lub skorzystać z odpłatnego wyjazdu kolejką. Miejsce to przesycone historią najlepiej zwiedzać z przewodnikiem, który merytorycznie przedstawi nam zawiłości historyczne.
BET SHE’AN NATIONAL PARK
Park narodowy, który obejmuje park archeologiczny antycznego miasta Scytopolis, położonego we współczesnym mieście Bet She’an na północy Izraela. Park słynie z zabytków architektonicznych z okresu rzymsko-bizantyńskiego, które zajmują powierzchnie 11 akrów. Stanowisko archeologiczne prezentowane jest w zaledwie 10% swojej wielkości, w przyszłości planowane jest powiększenie obszarów wykopalisk i udostępnienie ich dla zwiedzających.
ADVAN NATIONAL PARK
Park znajdujący się na pustyni Negew i jest jej prawdziwym klejnotem. Od samego wejścia park zachwyca swoim wyglądem. Niesamowite białe klify kredowe zostały wyrzeźbione przez przepływającą rzekę tworząc głęboki kanion. Trasa zwiedzania parku wiedzie przez liczne schodki, ścieżki a nawet drabinami, na szlaku napotkacie piękny wodospad. Trasa wiedzie na sam szczyt kanionu skąd rozpościera się niesamowity widok. Miejsce warte odwiedzenia!
ZIPPORI NATIONAL PARK
Park narodowy zajmujący 16 hektarów. Na terenie parku zachowały się ruiny starożytnych miast takich jak: Cippori, Seforis, Autocratis, Diocaesaraea, La Sephorie i Saffuriji. Zabytki pochodzą z okresy rzymsko-bizantyńskiego. Stanowiska archeologiczne prezentowane są na utworzonych w parku trasach zwiedzania, na terenie parku znajduje się także wieża krzyżowców, w której znajduje się centrum turystyczne. W środku możecie poznać historię starożytnego miasta Seforis a także wyjść na wieżę, aby podziwiać widok na całą okolicę parku.
KFAR NAHUM (CAPERNAUM) NATIONAL PARK
Park zajmujący niewielki teren nad Jeziorem Tyberiadzkim oferuje zwiedzanie stanowiska archeologicznego w Kafarnaum. Na terenie parku znajduje się ogród botaniczny z roślinami nawiązującymi do tematyki biblijnej, cześć rekreacyjna, centrum turystyczne a także promenada nad brzegiem jeziora oraz przystań, z której odpływają łodzie turystyczne, w rejs po jeziorze galilejskim.
CARMEL NATIONAL PARK
Największy Park Narodowy w Izraelu, rozciąga się na większą powierzchnię pasma górskiego Karmel, na jego terenie znajduje się około 10 000 hektarów lasów sosnowych, eukaliptusowych i cyprysowych. Park podzielony jest na kilka tras, które dzielą się na szlaki spacerowe, rowerowe, a także rezerwaty przyrody i ponad 250 stanowisk archeologicznych. Jest to typowy przykład ekosystemu śródziemnomorskiego, teren prezentuje szereg bogatych zjawisk geologicznych, prehistorycznych artefaktów a także różnorodność biologiczną i krajobrazów.
EIN GEDI BOTANICAL GARDEN
Park leży na zachodnim brzegu Morza Martwego, tuż obok kibucu En Gedi. Zajmuje większą część oazy En Gedi, która położona jest w depresji Morza Martwego. Park rozciąga się na ternie ponad 25 kilometrów kwadratowych, mikroklimat panujący na tym terenie sprzyja rozwoju roślinności podzwrotnikowej czyniąc z parku zielony ogród pośrodku jałowej pustyni Judzkiej. W północnej części parku znajduje się kanion Nahal David z wodospadem Dawida i ze studniom Dawida. U szczytu wodospadu położona jest jaskinia Kochanków oraz wodospad Sulamitki. Teren parku jest miejscem życia dzikich zwierząt takich jak: borsuka skalnego, koziorożca nubijskiego, a nawet lamparta. W wąwozie En Gedi występują góralki syryjskie. Na terenie parku mieszkają także lisy afgańskie.
GAN HASHLOSHA NATIONAL PARK
Park leży w rolniczej dolinie Bet Sze’an u podnóża masywu górskiego Gilboa w Dolnej Galilei. Przez środek parku przepływa rzeka Amal, w zachodniej części parku wybijają źródła wody termalnej rzeki. Głównym źródłem jest Szokek. Po stronie północno-wschodniej jest źródło Homa, obok Migdal, a po stronie północnej Amal, którego woda posiada wyższe zasolenie od pozostałych. Przez cały rok woda utrzymuje stałą temperaturę 28 °C. Strumień Amal rozszerza się na kilka naturalnych basenów kąpielowych, które są z sobą połączone trzema rzędami wodospadów. Przejście pomiędzy zbiornikami umożliwione jest poprzez drewniane mosty. Na terenie parku znajduje się ogród zoologiczny „Gan-Guroo” zajmuje powierzchnię 16 hektarów, na których prezentowana jest fauna i flora z Australii: torbacze, kangurowate i koala.
APOLLONIA NATIONAL PARK
Park znajduje się w Herzliya, 15 minut jazdy samochodem od Tel Awiw. Oferuje wspaniałe widoki na morze i otaczającą nadmorską florę. Na terenie parku wytyczona ścieżki dla turystów, dla bardziej doświadczonych wyznaczona trasę prowadzącą wzdłuż krawędzi klifu. Ponadto znajdują się tutaj pozostałości po starożytnym mieście Apollonia. Na terenie parku jest wiele dzikich zwierząt, które korzystają z otwartych przestrzeni na klifie w pobliżu morza. Widziano tu mangusty, gazele, jeżozwierze, lisy czerwone, jeże białe, żółwie greckie i jaszczurki gwiazdowe. Obserwowane tu ptaki to: dzięcioł syryjski, zjadacze pszczół, wrony z kapturem, koziołki zwyczajne, dudki, kuropatwy i stonechats. Gatunki ptaków, które nie były pierwotnie lokalne, występują również w tym obszarze, po tym, jak zostały tu przywiezione przez człowieka, rozmnażały się i są uważane za gatunki inwazyjneNajpiększniejsze miejsca w Izraelu
JEROZOLIMA
Nie będzie to nic odkrywczego jeśli na liście znajdzie się Jerozolima. Miejsce nazwane tyglem religii i kultur. Zetkniecie się tutaj z miejscami kultu trzech wielkich religii, Judaizmu, Chrześcijaństwa i Islamu. Odwiedźcie cztery dzielnice Starego Miasta, gdzie gołym okiem widać wpływy „rządzącej” tam religii. Chodząc wąskimi dróżkami Starego Miasta zaobserwujcie kalejdoskop zabytkowych budowli. Posmakujcie aromatycznej kawy na Starym Mieście, zobaczcie przepełnione kolorową żywnością, stragany Mahne Yehuda Market, gdzie w żywność zapatruje się cała Jerozolima. Odwiedźcie także dzielnicę ortodoksyjnych Żydów, Mea Shearim, gdzie zachowując odpowiedni szacunek dla odmienności wyznania, poczujecie się jak w XVIII-wiecznym sztetlu w Polsce czy w innym kraju europejskim, gdzie przed wojną przebywali Żydzi. Kolorowa, aromatyczna, głośna i wielowyznaniowa taka jest Jerozolima. Koniecznie zaplanujcie zwiedzanie tego miasta!
TEL AVIV - BIAŁE MIASTO
Funkcjonuje takie powiedzenia: „Hajfa pracuje, Jerozolima się modli, a Tel Aviv bawi” i trudno tutaj nie zgodzić się z nim. Tel Aviv to z pewnością miejsce na dobrą zabawę. Miasto oferuję niezliczoną ilość modnych restauracji, knajpek, barów oraz klubów, gdzie dobra zabawa to podstawa. Nie jest to jedyna zaleta Tel Avivu, który położony nad samym Morzem Śródziemnym będzie doskonałą lokalizacją dla osób chcących zażyć chwili relaksu na piaszczystych plażach i w chłodnych falach morza. Ponad to dla miłośników zwiedzania też się coś znajdzie, miasto oferuje kilkanaście muzeów, które warto odwiedzić a przede wszystkim warto wybrać się na spacer po mieście i podziwiać architekturę modernistyczną Bauhausu. Nie bez powodu Tel Avivi jest nazwany stolicą Bauhausu! Po intensywnym zwiedzaniu miasta, które tętni życiem wybierzcie się do Jaffy, obecnie dzielnicy Tel Avivu, która jest starsza od miast o jakieś 3500 lat! Koniecznie zobaczcie zabytkowy port! Cudowne widoki gwarantowane.
HAJFA- WISZĄCE OGRODY
Trzecie co do wielkości miasto Izraela ma do zaoferowania przepiękne, wiszące ogrody, które znajdują się przy sanktuarium Baba, gdzie pochowano założyciela Bahaizmu. Kompleks ogrodowy wraz z elementami architektury rozpościera się niemal od szczytu Karmelu aż do Ben Gurion Ave. Założenie powstało w 2001 roku. Zastosowano w nim rozwiązania, które mają naśladować największe osiągnięcia europejskiej sztuki ogrodowej. Nawet jeśli nie jesteście zainteresowani zgłębianiem tajemnic bahaizmu same ogrody i niesamowity widok z góry Karmel są warte tego, aby Hajfa znalazła się na waszej liście must see w Izraelu!
MORZE MARTWE – LUKSUSOWE SPA
Miejsce, które śmiało możemy nazwać jednym z cudów natury. Zbiornik nazywany morzem tak naprawdę jest słonym jeziorem bezodpływowym, który wypełnia najniższą część tektonicznego Rowu Jordanu. Jest to najniżej położone miejsce na Ziemi - dokładnie 422 m poniżej poziomu morza a zasolenie wody wynosi aż 26%! Siarkowe błotko znane jest ze swoich właściwości oczyszczających, regenerujących oraz leczniczych dla osób z problemami skórnymi, a także reumatycznymi czy alergicznymi. Ponadto nawet powietrze wokół Morza (ze względu na niskie położenie) jest o 10% bogatsze w tlen i mikroelementy, a unosząca się woń bromków i siarki działa uspokajająco na nasz udręczony bodźcami organizm. Warto się tam wybrać także ze względu na jedyne w swoim rodzaju doświadczenie floatingu, czyli bezwysiłkowego unoszenia się na wodzie. A wszystko to dzięki ponad 26% zasoleniu wody. Dlatego warto zapuścić się w głąb izraelskiego lądu i zapewnić sobie luksusowe SPA za darmo!
PUSTYNIA JUDZKA I MAR SABA
Położona w środkowej części Izraela, pustynia, która rozpoczyna się tuż przy samej Jerozolimie, wystarczy przejechać tunelem pod Góra Oliwną, by krajobraz zmienił się nie do poznania. Rozciągającą się na obszarze ponad 1500 kilometrów kwadratowych górzystą pustynie przecina kilka kraterów. Najwyższe, naturalne wzniesienie na pustyni to Jabal Munttar (524 m n.p.m.). Góra stanowi najlepszy punkt obserwacyjny regionu, możemy z niej dostrzec Jerycho, Morze Martwe a także góry Jordanii. W samym sercu pustkowia znajdziecie wysepkę życia – ortodoksyjny grecki monaster Mar Saba, klasztor św. Saby z Kapadocji. Zawieszony na skraju urwiska nad kanionem rzeki Kidron, monastyr jest niezwykle zaskakującym widokiem pośrodku bezkresnej pustyni. Budynki częściowo zbudowane są z kamienia, częściowo wykute w skale. Obecnie w klasztorze mieszka około 20 mnichów, nie ma możliwości zwiedzania jego wnętrz przez kobiety. Jednakże sam widok klasztoru rekompensuje ten zakaz. Widok zapierający dech w piersiach gwarantowany!
MASADA – SYMBOL NARODOWY
Ruiny twierdzy to jeden z najcenniejszych zabytków starożytności Izraela i jednocześnie najważniejszy symbol narodowy. Masada to symbol heroicznego oporu do samego końca, to na jej ruinach izraelscy żołnierze składają przysięgę wojskową, wypowiadając słowa „Masada nigdy więcej nie zostanie zdobyta”. Miejsce zostało odkryte dopiero w drugiej połowie XIX wieku, a wykopaliska zakrojone na szeroka skalę prowadzono w latach 1963-1965. Twierdza położona jest na szczycie samotnego płaskowyżu na wschodnim skraju Pustyni Judzkiej. Na szczyt można udać się pieszo lub skorzystać z odpłatnego wyjazdu kolejką. Zdecydowanie polecam kolejkę. Miejsce to przesycone historią najlepiej zwiedzać z przewodnikiem, który merytorycznie przedstawi nam zawiłości historyczne. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia!
MITZPE RAMON
Wybierając Izrael jako kierunek turystyczny zazwyczaj skupiamy się na miejscach powszechnie znanych, krążących w naszej świadomości. Natomiast Mitzpe Ramon znajdujące się w samym środku Pustyni Negew to miejsce, do którego zdecydowanie warto zaryzykować dłuższą wyprawę w głąb kraju. Mitzpe Ramon to olbrzymim krater wulkanicznym ukształtowanym kilkaset milionów lat temu!!! Rozpościera się na powierzchni o długości 40 km! Wspaniała mozaika różnorodnych skał o wielobarwnych refleksach, na pofałdowanym, pustynnym terenie. Na miejsce można udać się wypożyczonym samochodem a będąc już na pustyni zdecydowanie polecam wybrać się na pustynny jeep tour! W sąsiedztwie jest również mnóstwo ekologicznych Farm, w których możecie dokonać degustacji Oliwy z Oliwek, oczywiście wina i serów, a także przespać się w klimatyzowanym namiocie! Wycieczkę warto rozpocząć od Centrum obserwacji w Mitzpe Ramon, gdzie można poznać historię powstania krateru jak również zupełnie "od czapy" i niespodziewanie poznać fascynującą historię Izraelskiego astronauty Ilana Ramona, który zginą podczas powrotu statku kosmicznego na Ziemię w wyniku zapłonu maszyny w momencie wchodzenia w atmosferę ziemską w 2003 roku. Astronauta oczywiście nie miał nic wspólnego z kraterem, ale zbieżność nazwisk spowodowała, że postanowiono połączyć punkt obserwacyjny z przybliżeniem historii o tym niezwykłym człowieku.
JEZIORO GALILEJSKIE
Zwane także Jeziorem Tyberiadzkim to największe skupisko słodkowodne w Izraelu a także najniżej położony zbiornik słodkowodny na świecie. Miejsce idealne na kiku dniowy odpoczynek od zgiełku izraelskich miast. Najpopularniejsza miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem to Tyberiada, położona w północnej części Izraela jest jednocześnie świętym miastem judaizmu. Religijni Żydzi przybywają do Tyberiady, aby odwiedzić grobowiec Mojżesza Majmonidesa, średniowiecznego uczonego i autorytetu religijnego. Tyberiada słynie także ze znanego w całym Izraelu uzdrowiska. Położona na południu od miasta miejscowość Hamei Tiberias, oferuje wodę z siedemnastu źródeł, która posiada właściwości lecznicze, szczególnie pomocne przy leczeniu chorób skóry, układu oddechowego i bezpłodności.
EILAT – RAFA KORALOWA
Nie od dziś wiadomo, że piękno drzemie w naturze! Kto z Nas nie marzy o tym, żeby popływać z delfinami lub przyjrzeć się z bliska rafie koralowej albo po prostu odpocząć na jednej z rajskich plaż. Dzięki idealnym warunkom klimatycznym jakie panują w Zatoce Akaby mamy możliwość doświadczyć tych niezwykłych doznań. Na prywatnej plaży zwanej Dolphin Reef w towarzystwie pływaków można spotkać oswojone delfiny i lwy morskie. Centrum Dolphin Reef umożliwia snorkeling z delfinami, który pozwala na obserwację tych morskich ssaków w ich naturalnym środowisku. Można też zanurkować i popływać z delfinami. Jeśli już jesteśmy w temacie nurkowania i pływania warto wybrać się do Coral Beach Nature Reserve. Możemy podziwiać tam prawdziwy cud natury – rafę koralową. Na miejscu mamy możliwość wypożyczyć sprzęt do nurkowania i przyjrzeć się z bliska koralowcom. Na południu od Rezerwatu Rafy Koralowej znajduje się Coral World Underwater Observatory, do którego można zejść po schodkach (ok. 6 m pod wodą) i pod wodą przez ogromne szyby obserwować rafę koralową i małe, kolorowe rybki. Dzięki tej wizycie można przez chwilę poczuć się prawdziwą częścią oceanu.
Najpiękniejsze lokalizacje do zdjęć w Izraelu
Zdjęcia, które planujesz wykonać w Izraelu mogą mieć różne cele. Być może jesteś reporterem i chcesz uchwycić mieszankę kulturową miasta oraz jego mieszkańców, a może poszukujesz najpiękniejszych plenerów, które przysporzą Ci fanów na Instagramie. Poniżej przesyłam moje propozycje lokalizacji, które sprawią, że Twoje zdjęcia nie będą tendencyjne i przedstawią piękno Izraela z mniej znanej strony:
Natura:
- Wzgórza Golan i miasteczko Mjdal Shams
- Hermon Banias
- Park Narodowy Rosh Hanikra
- Rezerwat Hula
- Kfar Vradim
- Park Narodowy Gamla
- Góra Arbel
- Karmel Park
- Ogród różany w Jerozolimie
- Góra Herzla w Jerozolimie
- Einot Tzukim
- Jaskinia Soreq
- Park Narodowy Beit Guvrin
- Ein Avdat
- Czerwony Kanion
- Timna Park
Kibuce i nie tylko:
- Kibuc Nof Ginnosar
- Kfar Hanokdim – zielona oaza
- Kibuc Sde Boker
- Kibuc Be'er Ora
Kultura:
- Klasztor św. Jerzego Koziby w Jerycho
- Muzeum Rockefellera w Jerozolimie
- Klasztor Mar Saba
Archeologia:
- Twierdza Nimroda na Wzgórzach Golan
- Tel Megiddo
- Beit Shean - stanowisko archeologiczne
- Herodion
- Twierdza Zohar
- Shivta - stanowisko archeologiczne
- Miasto Avdat - stanowisko archeologiczne
Inne lokalizacje:
- Safed
- Ramat Aviv - dzielnica Tel Avivu
- Bnei Brak - dzielnica ortodoksyjna przy Tel Avivie
- Dzielnica Jemeńska w Tel Aviv
- Południowy Tel Aviv - okolice stacji centralnej Tahana Merkazit
- Okolice Muzeum Ilany Goor w Jaffie
- Abu Gosh - arabskie miasto na wzgórzach w drodze do Jerozolimy
- Dzielnica Yemin Moshe w Jerozolimie
- Promenada Hass w Jerozolimie
- Stacja termalno - solarna Ashalim