top of page

Oficjalne wytyczne dla turystów indywidualnych przybywających do Izraela od 1 listopada

Długo na to czekaliśmy....aż nie wierzę, że to się jutro ma wydarzyć...


Bez zbędnych wstępów i komentarzy poniżej zamieszczam oficjalne wytyczne dla turystów chcących odwiedzić Izrael po 1 listopada 2021 roku. Informacje pochodzą z Ministerstwa Zdrowia Izraela z dnia 28.10.21


Od 1 listopada każdy zaszczepiony turysta, który spełnia wszystkie poniższe kryteria będzie mógł wjechać do Izraela jeśli:

 1. Nie podróżował w ciągu ostatnich 14 dni do krajów oznaczonych przez Izrael jako czerwone. Lista krajów czerwonych znajduje się TUTAJ . W momencie pisania tego postu na liście czerwonej nie ma na razie żadnego kraju. Są tylko kraje żółte i pomarańczowe. Polska znajduje się na liście pomarańczowej.

 2. Jest zaszczepiony szczepionką zatwierdzoną przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) lub jest ozdrowieńcem zgodnie z zasadami opisanymi poniżej.

 3. Jeśli nie ma innych przeciwskazań wobec danej osoby by wjechała do Izraela

 4. Przybywa do Izraela przez lotnisko Ben Gurion.

Turysta, który nie spełnia powyższych warunków nie będzie wpuszczony do Izraela nawet jeśli wejdzie w 14 dniową izolację. Można jednak odwołać się do specjalnej Komisji ds. Wyjątków.

Dla jasności, poniżej podane są wszystkie nazwy szczepionek, które są uznawane przez Izrael:

 • Moderna

 • Pfizer

 • Johnson & Johnson -Janssen

 • AstraZeneca

 • Covishield

 • Sinopharm

 • Sinovac

 • SputniK-V - pod warunkiem wykonania testu serologicznego po przylocie. Do czasu jego otrzymania osoba jest w izolacji.

Jak rozumieć czas ważności otrzymanej szczepionki:

 1. Osoby zaszczepione szczepionkami: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sinovac i Sinopharm mogą przylecieć do Izraela jeśli minęło co najmniej 14 dni od przyjęcia II dawki ale nie minęło więcej niż 180 dni od daty wylotu z Izraela.

 2. Osoby zaszczepione 3 dawką mogą przylecieć, jeśli od jej podania minęło co najmniej 14 dni lub więcej względem daty przylotu do Izraela.

 3. Osoby zaszczepione szczepionką firmy Janssen mogą przylecieć jeśli minęło co najmniej 14 dni od daty jej podania ale nie więcej niż 180 dni od momentu wylotu z Izraela.

 4. Osoby, które dostały dodatkową dawkę mogą przylecieć jeśli minęło co najmniej 14 dni licząc do daty przylotu do Izraela.

Ozdrowieńcy:


 • Ozdrowieniec może przylecieć jeśli posiada Europejski Certyfikat ozdrowieńca z kodem QR, który będzie rozpoznany przez Izraelski system MOH (Europejskie certyfikaty będą uzwanae przez Izrael zgodnie z obustronną umową) oraz

 • Jeśli minęło 11 dni lub więcej od czasu otrzymania pozytywnego testu na Covid ale nie więcej niż 190 dni względem daty wylotu z Izraela.

 • Jeśli minęło więcej niż 190 dni wówczas taka osoba powinna posiadać certyfikat przyjęcia przynajmniej 1 dawki szczepionki zatwierdzonej przez WHO. W tej sytuacji czas, który upłynął od przyjęcia boostera do czasu przylotu do Izraela nie ma znaczenia.


Jakich formalności trzeba dopilnować poza certyfikatem szczepionki lub ozdrowieńca?


 1. Wykonać TEST PCR do 72 godzin przed godziną wylotu

 2. Wypełnić DEKLARACJĘ (Incoming Passenger Declaration israel) przed wylotem - LINK. (przeczytaj moje komentarze poniżej)

Rezultatem wypełnienia tej deklaracji jest email z potwierdzeniem, w którym znajduje się specjalny numer. Ten numer warto sobie zanotować bo będą o niego pytać na lotnisku przy kontroli paszportowej. Ponadto dzięki tej deklaracji i załączeniu certyfikatu szczepienia lub ozdrowienia możemy konwertować swój certyfikat na tzw. green pass który umożliwia korzystanie z lokalnych restauracji i wybranych atrakcji turystycznych.

Jeśli Wasz elektroniczny certyfikat z jakiegoś powodu nie podda się weryfikacji na stronie, turysta może zadeklarować swój status szczepienia i wypełnić aplikację o skrócenie izolacji - należy dodać certyfikat w załączniku i w rezultacie taka osoba także otrzyma green pass.

3. Wykonać test PCR na lotnisku Ben Guriona i udać się na izolację na miejsce zarezerwowanego noclegu i nie opuszczać go aż do otrzymania negatywnego wyniku testu lub do 24 godzin - cokolwiek nadejdzie jako pierwsze. Wynik przyjdzie pocztą elektroniczną podobnie jak zwolenienie z kwarantanny.Możliwe scenariusze:

 • Turysta w tranzycie przez Izrael do innego kraju - Jeśli nie spełni powyższych wymagań zostanie odesłany do kraju, z którego przyleciał.

 • Turysta, który otrzyma pozytywny test PCR podczas pobytu w Izraelu - będzie poproszony o udanie się do jednego ze wskazanych hoteli covidowych w celu izolacji. Koszty izolacji i leczenia poniesie turysta zgodnie z jego wykupionym ubezpieczeniem.

 • Turysta, który przedstawi podrobione dokumenty nie będzie mógł ponownie wjechać do Izraela przez okrec 5 lat.

 • Turysta, który uzyska pozywtyny wynik na Covid -19 ale nie uda się na izolację także zostanie wpisany na listę osób, które przez 5 lat nie mogą wlecieć do Izraela.

 • Turysta, który nie otrzymał pozytywnego testu ale złamał zasady izolacji po przylocie czy w trakcie pobytu dostanie zakaz wjazdu na 3 lata.


Od siebie dodam, że:

 • Dzieci do lat 12 nadal nie będą wpuszczane

 • Wytyczne mogą się zmieniać w czasie więc każdy sam ponosi odpowiedzialność za śledzenie zasad wjazdu

 • W dokumencie brak informacji na temat konieczności wykonania testu przed wylotem z Izraela. Prawdpodobnie nie będzie ono konieczne ale to się może jeszcze zmienić.

 • po przylocie otrzymacie email wzywający do 14 dniowej kwarantanny. Nie należy się nim przejmować. Gdy nadejdzie negatywny wynik z testu zostaniecie zwolnieni z kwarantanny.

 • Po wypełnieniu deklaracji pasażera możecie zamówić i opłacić badanie PCR na lotnisku z góry. Dostaniecie wówczas kod QR i też badanie będzie tańsze (80 zamiast 110 nis).

 • nie należy jechać na miejsce noclegu komunikacją publiczną z uwagi na obowiązek izolacji.

 • Jeśli są rozbieżności w sposobie trakowania poszczególnych przypadków na lotnisku Ben Gurion (pod tytułem: kogoś puścili bez testu, a komuś nie sprawdzali deklaracji a ktoś inny wjechał po 183 dniach od szczepionki ect.) lepiej załóż, że Tobie takie szczęście się nie przytrafi. Spodziewam się, że czasem ktoś sprawdzi daty, a czasem w zgiełku zapomni i komuś się uda. Nie uzależniałabym urlopu od spostrzegawczości obsługi lotów:)

 • koniecznie wykupcie stosowne ubezpieczenie pokrywające koszty kwarantanny czy leczenia.

 • bez związku z Pandemią pamiętaj, że Twój pszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy do przodu od daty przylotu.

 • także tego:)


AUTOPROMOCJA:


Niezmiennie ogranizuję wycieczki polskimi przewodnikami w Izraelu. Jeśli planujesz przylot koniecznie napisz. Przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie!


SKLEP ONLINE: Niezmiennie jeśli nie możesz lub nie planujesz na razie wizyty w Izraelu zawsze może wstąpić do mojego internetowego SHUKU!

Jeśli planujesz zakup chałwy lub daktyli z wysłką z Izraela na święta najlepiej zamów z wyprzedzeniem żeby miała szansę dotrzeć.

Być może Twoja firma chciałaby wręczyć swoim pracownikom upominki z Izraela? Napisz.


Napisz przez opcję kontaktu lub na Whatsapp +972546363203.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

댓글


bottom of page