top of page

IZRAELSKIE WIBRACJE, CZYLI SŁOŃCE W TWOIM DOMU

Zaktualizowano: 17 sie 2020


Wielu z Was interesuje się izraelską muzyką. Jest to oczywiście temat na dłuższy artykuł, bo nie istnieje jeden gatunek izraelskiej muzyki. Mamy tu muzykę pop, rock, alternatywną, poważną czy poezję śpiewaną. Nie mniej jednak jest pewien gatunek muzyki, który my ludzie z zagranicy kojarzymy z izraelskimi rytmami. Są to zazwyczaj utwory z gatunku Mizrachi - czyli, muzyki ze wschodu. Bardziej poprawnie byłoby powiedzieć, że to po prostu muzyka z Bliskiego Wschodu, bo te wszystkie wokalne "zawijasy", taneczne, słoneczne rytmy czy niezwykła emocjonalność to specyfika muzyki całego regionu, różny jest język. To zwykle kojarzymy jako muzykę izraelską. Na temat tej muzyki nakręciłam nawet już filmik - Mizrachi pop

W dzisiejszym poście chciałam Wam polecić kilka utworów, które utrzymane są w tonacji pop, czyli izraelskiej muzyki popularnej, która brzmi zupełnie inaczej niż to, z czym na co dzień kojarzymy muzykę izraelską.

Zapraszam zatem na przegląd najpopularniejszych piosenek, ale także takich, które po prostu przykleją Wam się do ucha (uwierzcie w moje słowa) ....ściągną Was do Izraela już niebawem. Kolejność przypadkowa.

1. Ivri Lider "Moogzam" - Moogzam, czyli w wolnym tłumaczeniu przesadzony. Ivri Lider należy do czołówki izraelskiej sceny muzyki pop. Zasiada także w jury programu X-Factor, gdzie można zupełnie się w nim zakochać, chociaż on nie gustuje niestety w osobnikach płci pięknej. Piosenka z prześmiewczym tekstem dotyczącym blichtru, sławy i pieniędzy. A zaczyna się w te słowy...."gdybym miał całe pieniądze świata pewnie byłbym niezłym skurwy....em". W polskim radio by pewnie nie puścili, to jest "wolna amerykanka":)

2. Subliminal "Srutim" ("porysowani") - jak to zwykle w hip hopie chodzi o to, żeby ponarzekać na rzeczywistość, polityków i upadającą moralność. Tekst tej piosenki taki właśnie jest. Generalnie przesłanie jest takie, że żeśmy tu wszyscy na tym Bliskim Wschodzie zupełnie powariowali i mamy nierówno pod sufitem. Bardzo miła nuta hip hopu w połączeniu z akcentem mizrachi pop.

3. Idan Raichel "Bo ee" - pisząc o piosenkach, które mogą niebezpiecznie ściągnąć Cię do Izraela miałam właśnie na myślę tę piosenkę. Usłyszałam po raz pierwszy ok 5 lat temu. I oto jestem, przyjechałam, zostałam. Bo ee w języku hebrajskim oznacza "chodź" (do kobiety). Tekst jest kojącym głosem kochanka, który zaprasza swoją ukochaną do wspólnego życia, choć nie mogą mieć pewności, czy to życie będzie szczęśliwe. Może szczęście na nich spadnie znienacka, a może nie. Ważne żeby być razem i iść w tym samym kierunku. Piosenka z niesamowitym wokalem w języku etiopskim. Zresztą zobaczcie sami.

4. Static Ben El Tavori, czyli dwuosobowy męski band, na którego widok i dźwięk mdleją młode Izraelki . Chłopaki mają swój niepowtarzalny styl. Dla jednych to kicz dla innych po prostu muzyka - kef, czyli po prostu przyjemna dla ucha, bo ma sobie ten pozytyw.

a) utwór "Sulsulim"

b) Utwór "Tudo boom"

5. Znowu Ivri Lider z piosenką "Mishe hu paam ahav oti kaha". Piosenka na dowód, że Ivri nie tylko ładnie tańczy, ale też jest dobrym, wrażliwym piosenkarzem. Liryczna, piękna piosenka, o tym kimś, co bardzo nas kiedyś kochał, a my go nie chcieliśmy. Ktoś kto był przy nas na dobre i na złe, a my nie traktowaliśmy tej osoby serio. Wreszcie ona/on odeszła/odszedł i zdaliśmy sobie sprawę, że tego kogoś nam jednak brakuje, ale jest już za późno.

6. Natan Goshen - "At kol ma sze jesz li". Piękny, męski, aksamitny głos. Nieważne, o czym śpiewa. Strzelam, że o miłości. Tytuł, by na to wskazywał- "jesteś wszystkim, co mam. Mamy w Polsce jednego takiego wokalistę, do którego przyrównałabym ten spokój w głosie - niszowy wokalista Robert Kasprzycki.

7. Eden Ben Zaken - "Af ahad" ("nikt"). Zwyciężczyni programu X-factor, popowa wokalistka, słodka dziewczyna z przemiłym charakterem z potężnym głosem. W tej piosence lirycznie żali się, że nie ma nikogo, z kim mogłaby dzielić życie, kto by powiedział, że wszystko będzie ok. Nie ma obok nikogo, z kim mogłaby pomyśleć o wspólnym życiu, dzieciach. Eden ma w swoim repertuarze więcej tanecznych, "wschodnio" brzmiących piosenek diskotekowych. Co kto lubi.

8. Omer Adam "Aharej kola szanim". Adam Omer to jeden z wiodących wokalistów muzyki pop i mizrachi pop. Bardzo młody piosenkarz ma zaledwie 24 lata, a już dobrych kilka lat kariery muzycznej i wydanych płyt za sobą. Ta piosenka to także piosenka o miłości, nie tej nowej, świeżej, ale tej już osadzonej w fundamentach. Podmiot liryczny po wszystkich latach spędzonych razem z ukochaną, nadal kocha swoją miłość i nadal chce jej dać wszystko, co tylko możliwe. Jeśli komuś ten głos podejdzie polecam zagłębić się w innych bardziej wschodnich piosenkach.

9. Rita "Od szetaazow". Rita to izraelska piosenkarka irańskiego pochodzenia. Ponad 20 lat na scenie muzycznej. Kilkanaście albumów temu wzięła udział w konkursie Eurowizji. Tamtego występu z 1990 roku nie można zaliczyć do udanych, ale z pewnością późniejsza jej karier zupełnie przyćmiła początkowe niepowodzenia. Tu jedna jej najpiękniejszych piosenek o miłości, niestety tej utraconej, co z resztą można wywnioskować bo refleksyjnym charakterze utworu.

10. Cafe Szahor Hazak "Ihije beseder" - Piosenka - manifest. A treść manifestu traktuje o tym, że bez względu na to, w jakim miejscu żyjemy wszystko będzie po prostu ok. Izraelscy piosenkarze, etiopskiego pochodzenia w hip hopowym wydaniu zapewniają, że pomimo otaczającego nas szaleństwa przyszłość mamy świetlaną. 16 milionów wyświetleń tej piosenki świadczą o tym, że potrzebujemy pozytywnych treści i nadziei.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Postaw kawę

bottom of page