top of page

TEL AVIV - mini przewodnik

Zaktualizowano: 21 paź 2020


PROMENADA -HATAYELET

Ciągnie się między Starą Jaffą na południu a portem Namal na północy. Długość trasy spacerem między nimi to ok 1,5h. Można również pokonać tą trasę wynajmując jeden z miejskich rowerów Tel o Fun. Przykładowo można wziąć rower spod hotelu Sheraton i pojechać promenadą do portu Jaffo. Po drodze natkniecie się na jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Tel Aviv. Słynna panorama linii brzegowej to stały punkt programu. Punkt ten znajduje się przy samym wjeździe do portu. W porcie można zostawić rower i kontynuować zwiedzanie na nogach. Jest to o tyle wygodne, ponieważ wynajem roweru do 30 min jest bezpłatny. Potem możecie wziąć kolejny rower i znowu przemieścić się przykładowo do Neve Tsedek i ponownie bezkosztowo odstawić rower. Jedyną opłatą jest 17 NIS opłaty rejestracyjnej za dzień.

STARA JAFFA

Mimo, że Jaffa jest częścią Tel Aviv, sama w sobie jest zupełnie odmienna pod każdym względem - architektonicznym, etnicznym, kulturowym i ma niesamowitą atmosferę. Trzeba się tam wybrać z aparatem na 2 godziny przed zachodem słońca, a z rana na pchli targ z wszelkimi starociami (biżuteria, meble, antyki, pamiątki, ubrania, ceramika ect.) Zwieńczeniem wycieczki do Jaffy może być obiad w Porcie w restauracji The Old Man and the sea. Tam można się najeść na kilka dni:)

Tutaj można się zgubić na cały boży dzień. Liczne alejki, uliczki, kawiarnie i historyczne budynki oczarowują spacerowiczów w dzień i po zmierzchu. Polecam także wybrać się w Jaffo do małej restauracji przy bocznej ulicy Yerushalaim, gdzie serwują tradycyjną knaffe w przeróżnych smakach, na słodko i na słono. Gwarantuję! niebo w gębie!

NEVE TSEDEK

to założycielska dzielnica Tel Aviv. Ta pierwsza dzielnica żydowska powstała jeszcze przed powstaniem miasta Tel Aviv na skutek decyzji kilku jemeńskich rodzin, którym było już za ciasno w murach Jaffy. Postanowili wynieść się na ówczesną pustynię i założyć swoją dzielnicę. Dziś jest to dzielnica villowa, bardzo bogata. Grunty w Neve Tsedek osiągąją horendalne sumy. Znajdziecie tam piękne historyczne budynki, ogrody, butiki i kafejki oraz restauracje. Wśród nich polecam szczególnie: Hatraklin - restauracja dla mięsożerców lubiących steki podawane na gorącym kamieniu oraz butiokowe, wyjątkowe wino. Dużą popularnością cieszy się także Suzana, która uchodzi za restaurację o europejsko-żydowkich korzeniach.

Warto pójść na spacer i zagubić się w małych kwiecistych uliczkach oraz skosztować „najlepszych lodów w Tel Aviv” w lodziarni Anita, która jest w sercu Neve Tsedek. Zaraz obok, trochę bliżej w stronę morza znajduje się zabytkowa stara stacja kolejowa HaTahana zbudowana 1892, która jeszcze 100 lat temu była czynnym punktem komunikacyjnym dla pielgrzymów przybywających do portu w Jaffie z całego świata. Dziś jest kipiącym życiem punktem spotkań, wydarzeń kulturalnych czy muzycznych. Na stacji mogę polecić jedną z najlepszych restauracji w Tel Aviv a mianowicie restaurację typu Tapas Vicky - Christina. Nie jest tania, ale na pewno pozostanie w pamięci Waszych podniebień na długo.

SARONA

Sarona - pośrodku miasta przy 3 charakterystycznych wieżach (Azrieli) i siedzibie Mosadu znajduje się Sarona czyli dawna kolonia Templariuszy. Dziś jest to piękna, zielona dzielnica restauracyjno-barowa. Znajduje się tam także zadaszony targ, gdzie można spróbować międzynarodowej kuchni z całego świata. Nieco taniej, bardziej świeżo. To idealne miejsce na wieczorny spacer, kolację i obserwowanie nocnego życia Tel Avivu.

NAMAL

,czyli port północny. Piękne miejsce na długi spacer. Przy samym wejściu znajduje się zadaszony, mały targ ze świeżymi owocami, warzywami i różnymi smakołykami do przegryzienia jak na przykład chrupicy sandwich ze śledzikiem czy wyborem kilkunastu serów. Nad targiem znajduje się chefowska restauracja Kitchen Market z kuchnią śródziemnomorską, którą także polecam. Na drewnianej promenadzie, fale rozbijają się o brzeg morza tworząc orzeźwiającą przyjemną mgiełkę w upalne dni. Piękne miejsce na romantyczny spacer, także na zdjęcia, ze względu na doskonałą ekspozycję na słońce.

Nie polecam jednak Namal w piątek i sobotę do południa. Jest tam wtedy mnóstwo turystów i lokalsów, więc ze spokojnego spaceru zrobi się przeciskanie się w tłumie.

SHUK HACARMEL I NAHALAT BENYAMIN

To lokalny bazar z owocami, warzywami, jedzeniem i pamiątkami. Znajduje się w południowym Tel Aviv. To nieodzwony punkt programu każdej wycieczki po Tel Aviv. Shuk HaCarmel to esencja Izraelskości, Bliskiego Wschodu. Głośno, wielobarwnie, tłumnie i tanio:)

We wtorki i piątki wizytę na targu można połączyć z sąsiednim targiem artystów na Nahalat Benyamin, gdzie izraelscy artyści wystawiają i sprzedają swoje wyroby. Niektóre są bardzo ciekawe i kreatywne. Godziny otwarcia targu 9-16:00

ALEJA ROTSCHILDÓW

Sympatyczna, długa, zielona aleja, wzdłuż której można podziwiać architekturę Bauhausu oraz najdroższe wieżowce w Tel Aviv. Tutaj rodowici Telavivianie wychodzą na spacery ze swoimi psami, dziećmi lub książkami. Tutaj można poleżeć na miejskich leżakach z kawą zakupioną w jednym z popularnych tutaj kiosków kawowych. Aleja z jednej strony zaczyna się przy Allenby a z drugiej kończy przy Habimie.

PANORAMA MIASTA Z WIEŻOWCÓW AZZRIELI

Na 49 piętrze okrągłego budynku można obserwować panoramę Tel Avivu w godzinach 9:30 -00:00 (niedziela-czwartek) oraz 9:30-15:00 (piątek) 19:00-00:00 (sobota).

MUZEUM ILANY GOOR

Tel Aviv ma bodaj najwyższą koncentrację muzeów na kilometr kwadratowy i coś w tym jest bo gdzie się nie obrócisz jest tutaj jakieś muzeum. Ja jednak tutaj chciałabym się skupić na jednym z najciekawszych moim zdaniem. Innym niż inne. W sercu Jaffo, na wzgórzu wznosi się jedno z bardziej unikalnych muzeów w Izraelu. Ilana Goor to ekscentryczna izraelska artystka, która kilkanaście lat temu kupiła piękną, historyczną posiadłość na wzgórzu w Jaffo i tam postanowiła zamieszkać i zgromadzić setki dzieł sztuki oraz archeologicznych artefaktów. Sama tu również zamieszkała, a ze swojego domu uczyniła otwarte muzeum dla turystów. Z drugiego piętra można obserwować jeden z najpiękniejszych widoków w całym Izraelu. Czynne także w sobotę. Wystawa jest przedziwna i jest tam nawet polski akcent. Na jednej z półek w prywatnej bibliotece można zobaczyć album ze zdjęciami z Polski.

Samą Ilanę Goor można spotkać na piętrach muzeóm. Sama mieszka na ostatnim czwartym piętrze.

MIEJSKIE ROWERY TEL O FUN

Jak z nich skorzystać? stacje z rowerami zlokalizowane są w całym Tel Avivie w niewielkich odległościach między sobą. W każdej recepcji hotelowej można znaleźć mapę, gdzie zaznaczone będą poszczególne stacje. Wypożyczenie roweru na 1 dzień to koszt 17 NIS opłaty wstępnej + koszt za wykorzystane godziny. Ponieważ pierwsze 30 min jest za darmo, najlepiej zmieniać rower na kolejnych stacjach, dzięki czemu unikniemy dodatkowych opłat a system jest zorganizowany specjalnie, by rowery krążyły po całym mieście a nie tylko na wybranych trasach.

SZABATOWE GRANIE NA BONGOSACH

W każdy piątek na godzinę przed zachodem słońca na plaży delfinów gromadzą się perkusiści i razem grają na bongosach witając Shabat. Bardzo charakterystyczne dla Tel Avivu jest to, że można tam poznać ludzi z całego świata. Fantastyczna atmosfera i zachód słońca w rytmicznym akompaniamencie energetycznych bongosów.

BAUHAUS I BIAŁE MIASTO

Przy Dizengoff 77 znajduje się centrum Bauhausu, czyli minimalistycznego stylu w architekturze miejskiej, który ma swoją znakomitą reprezentację na ulicach Tel Avivu. Można wypożyczyć słuchawki oraz mapę i przez ok 1,5 godziny wziąć udział w auto wycieczce szlakiem ulic i zaułków, do których nie dotarłybyście same, a gdzie można zobaczy jak naprawdę mieszkają młodzi ludzie w Tel Aviv, gdzie się spotykają i jak pracują. Koszt takiej autowycieczki to ok 60 NIS za osobę.


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Postaw kawę

bottom of page