top of page

Chanuka, czyli czas wyrzutów sumienia

Zaktualizowano: 17 sie 2020


W skrócie...

Piszę o chanuce co roku, więc trochę już wiecie. Dla tych, co są w tej materii pierwszy raz wyjaśniam na pamiątkę czego Żydzi świętują Chanukę.

W tym roku w dniach 2 do 10 grudnia świętujemy Święto Świateł, czyli Chanukę, zwana także świętem poświęcenia. Święto to jest pamiątką cudu jaki wydarzył się w 165 lub 164 roku p. n. e. po powstaniu Machabeuszy. Po odzyskaniu Świątyni Jerozolimskiej przez Żydowskich powstańców Juda Machabeusz dokonał rytualnego oczyszczenia świątyni, ale, aby Świątynia mogła pełnić swoją rolę powinien znajdować się w niej stale palący się płomień. Oliwy starczało jednak zaledwie na jeden dzień. Cud sprawił, że oliwa wystarczyła nie na jeden, a na 8 dni. Dzięki temu można było, w międzyczasie, zgromadzić zapas na przyszłość. Chanuka jest więc pamiątką cudu światła oraz odzyskania przez Żydów niepodległości w Judei. W tych dniach zapalamy codziennie kolejną świecę na świeczniku zwanym Chanukiją, a tradycyjnym chanukowym jedzeniem jest wszystko, co bez wyrzutów sumienia ocieka tłuszczem. Im bardziej tym bardziej świętujemy. Najbardziej popularną potrawą są rumiane pączki, które Izraelczycy wzięli w kreatywne obroty i dziś w niemal każdej cukierni można podziwiać wymyślne dekoracje, różnorodne nadzienia, będące skrywanym cały rok snem cukiernika. Na podobnej zasadzie popularne są też tzw. latkes czyli nasze swojskie placki ziemniaczane, smażone oczywiście na głębokim tłuszczu.

"Wisienka na pączku"

Przetłumaczyłam dla Was na język polski krótki filmik, który był hitem w Izraelu na Chanukę w ubiegłym roku. Jest to produkcja kabaretu telewizyjnego Eretz Neederet, którego filmik tłumaczyłam poprzednim razem. Pamiętam, że gag był tak popularny, że przy zakupie pączków w całym kraju słyszało się cytaty z tego filmiku. Dla uczących się języka hebrajskiego to też nie lada gratka. W taki sposób ja uczę się języka hebrajskiego. Po prostu otaczam się nim. Choć w moim przypadku to raczej on otacza mnie. A więc "yalla la tahat!"

FILM JEST ZASTRZEŻONY HASŁEM. A HASŁO TO: chanuka2018

SMACZNEJ CHANUKI!


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Postaw kawę

bottom of page