top of page

HORROR TURYSTY, czyli karta rav kav - UPDATE 2020

Zaktualizowano: 21 paź 2020


Na początku 2019 wprowadzono w Izraelu nowe zasady zakupu biletów w autobusach i pociągach. W tym momencie można podróżować w komunikacji miejskiej jedynie wówczas gdy posiadamy zieloną kartę Rav Kav (czyta się tak jak się pisze).

Gdzie można wyrobić sobie kartę?

Kartę Rav Kav można wyrobić sobie już na lotnisku Ben Guriona w hali przylotów po prawej stronie w automacie. Karta jest anonimowa i nie potrzeba do jej wyrobienia żadnych dokumentów. Prosto z lotniska można z niej skorzystać udając się na peron pociągu na poziomie -1.

W miastach kartę Rav Kav możemy i powinniśmy sobie wyrobić jak najszybciej, ponieważ nie jest dostępna na każdym rogu. Kartę możemy wyrobić w Super Pharmach oraz specjalnie oznaczonych kioskach oraz oczywiście na większych stacjach autobusowych czy na stacji kolejowej.

Jak ładujemy kartę?

Kartę ładujemy odpowiednią kwotą pieniędzy w automatach lub przez aplikację Hopon Rav Kav, którą warto sobie ściągnąć przed przylotem. Z poziomu aplikacji skanujemy zakupioną kartę Rav Kav przykładając ją blisko telefonu. Następnie wybieramy z aplikacji kontrakt dzienny, tygodniowy lub wybrany kierunek, a następnie podajemy dane karty kredytowej. Część aplikacji jest w języku hebrajskim, więc warto poprosić kogoś miejscowego o pomoc.

Jakie kontrakty są dostępne w ofercie?

Kartę można naładować konkretną kwota i wówczas przy każdym przejeździe zostaną potrącone środki za przejazd. Można także zakupić przejazd dzienny, tygodniowy ale na konkretnej trasie. Opłaca się wykupić bilet tygodniowy w obrębie miasta lub na przykład w dwie strony między miastami. Wówczas taki bilet jest tańszy niż suma dwóch niezależnych biletów.

Czy z jednej karty mogą korzystać dwie lub więcej osób?

Odpowiedź brzmi: TAK, ale w wersji credit Value, czyli w sytuacji, gdy uzupełniamy kartę kwotami a nie konkretnymi przejazdami. Wówczas z karty zostają ściągnięte środki odpowiadające liczbie osób i przejazdów.

Jaka jest cena przejazdów?

W obrębie miasta jest to 5.90 NIS za przejazd w przeciągu 90 min. Po upływie tego czasu należy ponownie skasować bilet.

Na trasach między miastami na przykład z Tel Aviv do Jerozolimy przejazd kosztuje 16 NIS i można tą kwotę ściągnąć z karty lub zapłacić gotówką u kierowcy.

Czy można mimo wszystko zakupić bilet u kierowcy kiedy nie zdążyliśmy wyrobić sobie karty?

Niestety nie. Kartę należy wyrobić sobie zanim wsiądziemy do wybranego autobusu.

Czy można odzyskać niewykorzystane środki z karty Rav Kav?

Tak, w wybranych punktach obsługi klienta w Tel Aviv Tel Aviv Central Bus Station (6 pietro) przy ulicy Levinski 106 w dniach niedziela - czwartek w godz. 7:00-19:00. Piątki w godzinach 8:00-13:00.

Lub przy ulicy Ibn Gvirol 35, Tel Aviv w dniach niedziela -czwartek w godzinach 8:00-20:00 oraz w piątki w godzinach 8:00-13:00.


1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Postaw kawę

bottom of page