top of page

CZERWIEC 2019 W IZRAELU - WYDARZENIA

Zaktualizowano: 17 sie 2020


Czerwiec w Izraelu obfituje w wiele ciekawych wydarzeń, które na pewno przyciągnął tłumy "lokalsów" ale i tysiące turystów. Na horyzoncie mamy największą na Bliskim Wschodzie Paradę Równości w Tel Aviv. Sama parada odbędzie się w dniu 14.06 jednak przez cały tydzień między 9 a 14.06 miasto będzie oferować różnorodne imprezy tematyczne. Informacje można znaleźć pod adresem - www.gaytelavivguide.com

Bardzo ciekawym wydarzeniem jest Festiwal Izraelski czyli THE ISRAELI FESTIVAL w Jerozolimie. Jest to duża produkcja kulturalna, podczas której można nakarmić duszę różnorodną formą sztuki. Zaplanowane są bowiem koncerty, teatr, przedstawienia taneczne, dramy i filmy. Program oraz informacje na temat biletów można znaleźć na stronie - www.israel-festival.org.

W dniach 8-9.06.2019 obchodzimy święto Shavuot (z hebr. Shavua - tydzień), czyli święto świateł lub święto tygodni. Obchody święta Szawuot niezmiennie są wiązane ze starożytnymi obyczajami rolniczymi oraz upamiętnieniem nadania Tory. Podczas święta synagogi i domy są przystrajane na zielono – zielenią, kwiatami oraz gałązkami, spożywa się także dużo serów. Podczas uroczystej kolacji praktycznie nie je się mięsa. Potrawy są wyłącznie mleczne.

Ponieważ 8.06 to sobota z praktycznego punktu widzenia będzie to taki przedłużony Szabat, czyli komunikacja publiczna ustanie wraz ze zmierzchem w piątek w dniu 7.06 i powróci dopiero po zmierzchu w dniu 9.06. Wiele sklepów i restauracji będzie w tych dniach zamkniętych. Warto uwzględnić to w planach turystycznych.

Mamy również wątek polski w Izraelu. W dniach 23-27.06 zawitają do nas tancerze z grupy tanecznej z Łodzi.

Spektakl “Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa” jest spektaklem tanecznym, którego wykonawcami są dzieci i młodzież zrzeszone w grupie tanecznej Kontra z Piotrkowa Trybunalskiego, prowadzonej przez choreografa Tomasza Balcerka. Spektakl jest hołdem dla Ireny Sendlerowej, żołnierza AK, działaczce Żegoty, która wraz z innymi Polakami zrzeszonymi w Żegocie uratowała przed śmiercią w czasie II wojny światowej 2500 dzieci żydowskich wywiezionych z getta w Warszawie. Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, najwyższym odznaczeniem cywilnym nadawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Za pomocą tańca, wykonywanego przez dzieci i młodzież przedstawiamy widzom postać Ireny Sendlerowej i opowiadamy o jej życiu, szczególnie o tej jego części, która przypada na czasy II wojny światowej.

Premiera wydarzenia „Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa” odbywa się w Polsce, w Warszawie. Następnie spektakl przenosi się na deski izraelskich teatrów (Tel Awiw, Jerozolima, Ness Ziona).

Plan:

23 i 24.06 - godz. 19:00 w ZOA w Tel Aviv

25 i 26.06 - godz. 19:00 w Pavilion w Jerozolimie

WYDARZENIA CYKLICZNE W TEL AVIV:

  • plaża Gordon - tańce izraelskie w godzinach 10:00 - 14:00

  • jarmark uliczny na Nahalat Benyamin w Tel Aviv - wtorki i piątki w godz. 9:00-17:00

  • wycieczki 2 godzinne po angielsku po Neve Tsedek oraz Starej Jaffie czy Saronie. Informacje na stronie - LINK - opłata bazuje na napiwkach


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page