top of page

6 APLIKACJI, KTÓRE PRZYDADZĄ CI SIĘ W IZRAELU

Zaktualizowano: 22 paź 2020


Każdy kto posiada dziś smartfona jest niewolnikiem dziesiątek aplikacji, które mają poprawić naszą efektywność, koncentrację, wyliczyć liczbę spożytych kalorii, dostarczyć wiedzy, newsów i rozrywki, a nawet nauczyć w weekend języka hebrajskiego! Dlatego pomyślałam, że nie zrobi Wam różnicy dodanie na czas wyjazdu do Izraela tych 5 przydatnych aplikacji, które sprawią, że Wakacje w Izraelu będą bardziej przyjazne - bez niepotrzebnych, dodatkowych kosztów. Bo o tym, że Izrael generalnie jest drogi to już pewnie wszędzie słyszeliście:)

Zacznijmy się od tego, co spędza sen z powiek wielu podróżnym - PARKOWANIE szczególnie w Tel Aviv lub w Jerozolimie

CELLOPARK lub PANGO

Jeśli masz wątpliwości, czy wybrane miejsce do parkowania jest płatne czy nie, to zapewne jest! W Tel Aviv i w Jerozolimie praktycznie nie ma bezpłatnych parkingów w centrum. Niebiesko - biały krawężnik oznacza, że można zaparkować, ale jest to parking odpłatny dla turystów. Ale jak zapłacić, kiedy nie ma parkometrów? I tutaj zaczyna się izraelski trik. Żółte tablice z informacją na temat parkowania są najczęściej wyłącznie po hebrajsku, a nawet dla samych mieszkańców ich zrozumienie i wydedukowanie, co autor miał na myśli jest przedmiotem długich dyskusji między kierowcami. Oszczędźmy sobie zatem wiary we wróżki i bezpłatne parkingi i ściągnijmy aplikację Cellopark lub Pango, dzięki którym można opłacić parkowanie przez telefon. Aplikacje nie tylko pozwalają na opłatę znalezionego już parkingu. Aplikacja pomoże Ci także znaleźć parking w pobliżu.

Jak to zrobić?


Ściągnij aplikację

  • Zarejestruj numer wynajętego samochodu

  • Podaj dane karty kredytowej

  • Kiedy zaparkujesz otwórz aplikację włącz naliczanie opłaty

  • Kiedy wrócisz do samochodu KONIECZNIE WYŁĄCZ naliczanie opłaty. W przeciwnym razie aplikacja będzie ściągać środki za kolejne godziny.

  • Aplikacje są już dostępne w języku angielskiem. Są dość intuicyjne w użyciu nawet dla niezbyt wytrawnego poligloty.

Na marginesie:

  • Bezwględnie NIE WOLNO parkować przy krawężniku biało-czerwonym - tutaj mandat sięga nawet 500 NIS

  • Jeśli już otrzymałeś/aś mandat masz dwa wyjścia:

Zapłacić na poczcie na miejscu lub napisać podanie po angielsku do odpowiedniego urzędu miasta przesyłając uzasadnienie (na przykład tablice informacyjne tylko po hebrajsku) + zdjęcia mandatu i polskiego paszportu. Ta opcja zajmuje często kilka dobrych miesięcy i nie zawsze kończy się sukcesem.

NAWIGACJA - WAZE


90% izraelskich kierowców używa aplikacji Waze. Ten patriotyzm jest na pewno godny podziwu, choć przede wszystkim skutkuje to tym, że właściwie geniusz tej aplikacji polega na kontrybucji kierowców. Dzięki temu, że kierowcy dzielą się informacjami z trasy w czasie rzeczywistym, możliwe jest bardzo dokładne oszacowanie czasu przyjazdu, wybór najoptymalniejszej trasy, uniknięcie mandatu czy ominięcie wypadku. Kierowcy dzielą się także informacją na temat najtańszych stacji benzynowych czy parkingów.

Na marginesie: Waze to izraelska aplikacja sprzedana Google w 2014 za 1 bilion $. Warto wspomnieć, że każdy ze 100 pracowników firmy otrzymał 1,2 mln $ jako bonus pracowniczy:)

YANGO - tańsze taxi


Nie każdy musi wynajmować samochód i nie każdy lubi poruszać się po obcym kraju samochodem. Co zrobić kiedy w

sobotę chcemy zmęczeni długim spacerem wrócić do domu taksówką? Już wiadomo, że wszystko jest drogie, a przede wszystkim izraelskie taksówki. W Polsce radzimy sobie z tym problemem za pomocą Ubera (w Izraelu jest zakazany). Sprawdziłam koszt przejazdu w aplikacji Yango na przejazd z centrum Tel Aviv na lotnisko Ben Guriona i koszt koszt ok 108 NIS podczas, gdy cena regularnej taksówki to ok 130 - 150 NIS. Żeby nie było wątpliwości w Yango także zamawiacie licencjonowane Taksówki, ale najwyraźniej zgadzają się na niższe stawki w zamian za większy ruch. Płatność jest oczywiście kartą kredytową także nie trzeba mieć ze sobą gotówki. Za przejazdy otrzymuje się punkty co przekłada się na zniżki.

Tłumacz Google

Brak znajomości języka obcego nie jest dziś wymówką ani przeszkodą, żeby porozumieć się z lokalną społecznością! Izraelczycy są bardzo pomocni i często bez problemu poświęcają swój czas dla turystów. Jeśli mamy problem lub zwyczajnie chcemy nawiązać nową znajomość nie wstydźmy się i używajmy translatorów. To jest bajecznie proste!

W aplikacji Tłumacz Google wpisz pytanie jak na przykład: "Podobają mi się Twoje spodenki. Możesz pokazać mi sklep, w którym je kupiłeś? Proste:)

MOOVIT - komunikacja miejska

Znowu izraelska aplikacja wyszukująca najbardziej dogodne połączenia autobusowe lub pociągowe między miejscem, gdzie aktualnie się znajdujesz, a miejscem dokąd chcesz się udać na terenie całego Izraela. Bardzo prosta w użyciu i przede wszystkim jest dostępna w języku polskim!!! Aplikacja informuje także o zmianach na trasach, przerwach w pracy czy ostatnich połączeniach przez nadejściem Szabatu. Must Have!

Telobike - rowerkiem przed siebie


Jeśli chcesz ominąć miejskie korki, wysokie opłaty za parkowanie, a przy okazji poczuć przyjemny wiatr w środku lata?

Zaplanuj zwiedzanie Tel Avivu na rowerze! Stacje rowerowe są rozmieszczone po całym mieście dzięki temu możesz spontanicznie rower wypożyczyć w wygodnym dla Ciebie miejscu. Aplikacja Telobike zawsze pokaże Ci gdzie znajduje się najbliższa stacja. Dzienna opłata za rower to 17 NIS w ciągu tygodnia i 23 NIS w szabat i święta. W tej cenie możesz poruszać się na rowerze do 30 min. Jeśli odstawisz rower na kolejnej stacji w ramach tych 30 minut dodatkowa opłata nie zostanie naliczona. Za każde dodatkowe 30 min jest niewielka opłata. Można wypożyczyć rower także na cały dzień w cenie 70 NIS. Jazda wzdłuż promenady przykładowo z portu Namal do portu w Jaffie ścieżką rowerową jest ekscytująca i po prostu piękna, a trwa właśnie ok 30 min. To idealna trasa dla miłośników morskiej bryzy i widoku fal. Po drodze można także nacieszyć oko wysportowanym biegaczami i biegaczkami, którzy także podzielają Twoje zamiłowanie do sportu:)

Oczywiście żeby móc korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw XXI wieku trzeba mieć w telefonie internet. Karty Sim z internetem na tydzień można zakupić w cenie między 45-120 NIS (w zależności od pakietu) w kioskach, na lotnisku, w sklepach z telefonami i akcesoriami. Popularni operatorzy komórkowi to Partner, Golan i 019.

Powodzenia!

Bevakasha!


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page