top of page

Jak dojechać z Tel Aviv do Jerozolimy?


Będzie praktycznie i na temat bez zbędnego bla bla bla:)


Najszybszym sposobem na dojazd z centrum Tel Avivu do centrum Jerozolimy w dzień powszedni jest pociąg – podróż trwa ok. 35 min. Nie zawsze jednak stacja pociągu jest blisko naszego miejsca noclegu dlatego warto znać wszystkie opcje.W DNI POWSZEDNIE (od niedzieli do piątku do godz. 13-15 w zależności od godziny rozpoczęcia Szabatu):


1. Pociągiem - wsiadamy na stacji kolejowej Tel Aviv HaHagana i wysiadamy na stacji głównej w Jerozolimie Yitzhak Navon. Jest to stacja w sąsiedztwie Centralnej Stacji autobusowej. Koszt to ok. 22 NIS od osoby w jedną stronę. Czas trwania podróży to zaledwie ok. 35 min. Wychodzimy ze stacji i wsiadamy w kolejkę niskopodłogową numer 1 (jest tylko jedna taka w Jerozolimie – trudno przeoczyć) i wysiadamy na przystanku co się nazywa City Hall. Stamtąd spacerem do Bramy Jaffskiej jest ok 5 min.


2. Autobusem - wsiadamy w autobus nr 405 na przystanku Tel Aviv Central Bus Station (Tahana Merkazit), a wysiadamy na przystanku Jerusalem Central Bus Station lub innym. Koszt takiego przejazdu to ok. 16 NIS w jedną stronę. Podróż trwa ok. 1 h. Alternatywnie można wsiąść w autobus nr 480 ze stacji Arlozorov w centrum Tel Aviv. Końcowa stacja to także Stacja Centralna w Jerozolimie.


3. Monit Sherut – inaczej żółty busik. Odjeżdżają ze stacji Tel Aviv Tahana Merkazit (Stacja Centralna w Tel Aviv na południu miasta), gdy busik się zapełni. Szerut dojeżdża głównymi drogami w Jerozolimie. Także pod stację centralną lub w rejony Starego Miasta. Jeśli chcemy przedostać się z Jerozolimy do Tel Avivu to w Jerozolimie odjeżdżają spod Bramy Damasceńskiej. Stacja końcowa w Tel Avivie to stacja centralna autobusowa skąd można wziąć inne sheruty lub autobusy w różne części miasta lub taxi. Koszt to ok. 16 NIS od osoby w jedną stronę.


4. Taxi – koszt przejazdu to ok 350-450 NIS.


5. Wynajętym samochodem - wypożyczalnie na mieście nie są czynne całodobowo. Należy sprawdzać godziny otwarcia wypożyczalni, która nas interesuje. Współpracujemy z wypożyczalnią Hertz, która ma 1 oddział w Tel Avivie oraz 2 oddziały w Jerozolimie.


6. Z prywatnym transportem - współpracujemy z firmą oferującą obsługę transportową komfortowymi, klimatyzowanymi samochodami, minivanami, minibusami, busami i autobusami. Zapytaj nas o ceny.


W SZABAT (od piątku ok. 13-15 w zależności od zachodu słońca do soboty godzinę po zachodzie słońca):


  • Komunikacja publiczna - czyli autobusy i pociągi nie kursują.

  • Monit Sherut - kursują także w Szabat. Więcej informacji znajduje się powyżej w punkcie 3.

  • Taxi - można skorzystać z taxi. Koszt przejazdu waha się między ok. 350 a 450 NIS.

  • Wynajętym samochodem - co prawda wypożyczalnie w Szabat są zamknięte, ale można wypożyczyć samochód np. dzień wcześniej. Więcej informacji znajduje się powyżej w punkcie 5


Użyteczne aplikacje, z którymi warto się zapoznać:

  • Moovit - aplikacja wyszukująca w czasie rzeczywistym połączenia komunikacji publicznej na terenie Izraela. Aplikacja jest dostępna w języku polskim. Bardzo intuicyjna i praktyczna dla podróżujących samodzielnie.

  • Rav Kav Online - aplikacja do ładowania karty Rav kav. Jest to karta z czipem, na której możemy ładować konkretne połączenia lub zasilać bank kwotami i ściągać opłaty przy wejściu do autobusu, pociągu itd. Karta jest wymagana by poruszać się po Izraelu komunikacją publiczną. Można ją nabyć w kioskach, w superpharmie i oczywiście na stacjach centralnych w miastach.

  • Bubble Dan - aplikacja oferująca podwózki na głównych trasach w kilkunastoosobowych busikach. Stojąc na danej ulicy można zgłosić w aplikacji potrzebę dotarcia pod konkretny adres i najbliższy kierowca odbierze Cię z miejsca, gdzie stoisz. Podobny mechanizm jak przy opisanych powyżej Sherurach ale tutaj lepiej zorganizowany - płatność z aplikacji, wyszukiwanie najbliższych kierowców jak w Uberze.

  • Gett - czyli najbardziej popularna apka w Izraelu do zamawiania taksówek. Działa jak Uber ale ceny są jak w Taxi.3 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

3 Comments


Katarzyna Dul
Katarzyna Dul
Sep 09, 2023

Hej, czyli rozumiem ze wycieczka w piątek rano z tel awiwu do jerozolimy i z powrotem wieczorem komunikacja miejską jest możliwa ?

Like
Karolina Mints
Karolina Mints
Sep 10, 2023
Replying to

Tak, ale trzeba wiedziec gdzie szukac sheruta w Jerozolimie (Zion squere)

Like

Ale wazne wiadomosci dla podroznych. Kochana jestes ty tak wszystkim pomagasz. Ciesze sie ze moge choc z daleka ale uslyszec o Israelu i wazne i ciekawe.Pozdrawiam serdecznie Ania❤️👍

Like
bottom of page