top of page

Królowa kosmopolityzmu w wersji arabskiej – JORDANIA

Zaktualizowano: 3 lis 2021

Zdziwieni, że to nie Zjednoczone Emiraty Arabskie zajmują zaszczytne pierwsze miejsce? Tak, zgadzam się, można by się kłócić o miejsce na podium jednak z wielu względów, które przytoczę poniżej to właśnie Jordania zgarnia wszystkie punkty w moim małym rankingu.

Garść ciekawostek o kraju, o którym rzadko usłyszymy w polskiej telewizji…


#1 Ustrój polityczny

Jordania jest monarchią konstytucyjną, co oznacza, że poza dwuizbowym parlamentem na czele kraju stoi Król. Rodzina królewska jest w Jordanii obdarzona szacunkiem, a wartości rodzinne to najważniejsze wartości dla Jordańczyków. Wzór płynie z góry. Z pewnością pierwsze wyobrażenie o rodzinie królewskiej kraju arabskiego odnosi się do tradycyjnego, religijnego stroju. NIC BARDZIEJ MYLNEGO. Monarchowie zdecydowanie preferują zachodni styl w ubiorze.


#2 Działalność królowej

I to jakiej królowej! Nie tylko zdobyła wyższe wykształcenie w dziedzinie ekonomii, ale została również uhonorowana rangą pułkownika jordańskich sił zbrojnych. Królowa mocno angażuje się w walkę na rzecz praw dzieci – ich dostępu do edukacji i ochrony zdrowia. Do tego po godzinach prowadzi kanał na youtube obalający mity i burzący stereotypy o islamskich kobietach, a także opowiada o skarbach Jordanii...


#3 26 km

Dokładnie tyle wynosi linia brzegowa Jordanii, dając tym samym dostęp do Morza Czerwonego poprzez Zatokę Akaby, gdzie znajdują się fantastyczne kurorty nadmorskie. W tym miejscu kwitnie międzynarodowa turystyka.


#4 Współpraca

Ze względu na swoje dość bliskie stosunki z USA i Wielką Brytanią, Jordania jest krajem otwartym na kulturę zachodu, co bezpośrednio wpływa na turystykę. Z Europy można znaleźć wiele tanich połączeń do Ammanu i Aqaby. Infrastruktura usług turystycznych jest bardzo dobrze rozwinięta. Nie brakuje też jedynych w swoim rodzaju atrakcji. Mimo, iż jest to państwo islamskie to zdecydowanie jest najbardziej kosmopolityczne ze wszystkich państw islamskich na świecie.


#5 Piątek

W Jordanii dniem wolnym od pracy jest piątek. Jordańczycy uwielbiają celebrować go w gronie rodzinnym na świeżym powietrzu. W parkach można dostrzec biwakujące rodziny z bawiącymi się dziećmi. Dzień wolny = czas dla rodziny.


#6 Traktat pokojowy

W 1994 roku Jordania podpisała traktat pokojowy z Izraelem. W ten sposób oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne oraz rozpoczęły współpracę. Obecnie coraz więcej Izraelczyków podróżuje do Jordanii, chociaż wielu ma wciąż obawy ze względu na obecność bardzo wielu Palestyńczyków, a co za tym idzie - Jordania najczęściej opowiada się po stronie Autonomii Palestyńskiej w czasie zaostrzenia konfliktu.


#7 Relacje z Polską

Rzadko się o tym mówi, lecz Jordania jest jednym z najbliższych współpracowników Polski na Bliskim Wschodzie. We wrześniu 2021 odbyło się nawet spotkanie szefów dyplomacji podsumowujące projekty polsko-jordańskie. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
TURYSTYKA 2021


Jordania pozostaje otwarta na turystów zagranicznych od marca 2021. Bez większych restrykcji można swobodnie zwiedzać kraj i cieszyć się ciepłem jakie ma w swojej ofercie. Aktualnie w Jordanii trwa sezon turystyczny. Wrzesień, październik i listopad to idealny moment na wybór tego kierunku. Ciepłe, słoneczne dni i nieco chłodniejsze noce pozwalają odkrywać uroki tego magicznego kraju. Dodatkowo przewoźnicy lotniczy rozpieszczają cenami biletów! Z Krakowa do Ammanu - stolicy Jordanii - polecimy już od 39 zł, a z Warszawy od 59 zł w jedną stronę. Czyż nie brzmi kusząco?

Ale właściwie co w tej Jordanii warto zobaczyć, że ściągają do niej turyści z całego świata?


#1 PETRA

Chyba nikogo nie zaskoczy, że pierwsze miejsce zajmuje skalne miasteczko uznane za jeden z siedmiu nowych cudów świata! Jest to najbardziej znana atrakcja Jordanii, która powinna się znaleźć na liście "must have" każdego kto planuje odwiedzić Jordanię. Droga do miasteczka wiedzie przez wąski wąwóz, który trzeba pokonać pieszo. Malownicze czerwono-różowo-pomarańczowe kolory skał w połączeniu ze światłem dają niedostępny nigdzie indziej klimat. Petra jest rajem dla fotografów poszukujących ciekawych i tajemniczych ujęć.

Niegdyś to skalne miasteczko zamieszkiwali Nabatejczycy - starożytny lud, który przybył z Półwyspu Arabskiego. Ich głównym zajęciem było rolnictwo i handel. Kontrolowali najważniejsze szlaki handlowe Bliskiego Wschodu. Petra stanowiła ośrodek ich życia.


#2 PUSTYNIA WADI RUM

Wadi Rum to nie pustynia, to styl życia! Planując odwiedziny na pustyni spodziewamy się upalnego dnia i kupy piachu uformowanego w pagórki i przesuwające się wydmy. Niestety Wadi Rum tego nie zapewni. Tutaj wizyta = przygoda! Krajobraz jest skalisto-piaskowy, a zwiedzanie najlepiej smakuje w jeepie z napędem na cztery koła. To bardzo dobre miejsce dla miłośników wspinaczki górskiej. A to nie koniec atrakcji. Wśród skał ukryte są liczne wioski beduińskie, które organizują noclegi w namiotach, od tych prostszych po bardziej luksusowe przezroczyste opcje. Nocą pustynia z upalnej zamienia się w chłodny raj dla rozgrzanych zmysłów. Panuje na niej idealna cisza. Można w spokoju podziwiać gwieździste niebo. Beduini ugoszczą każdego turystę fantastyczną kolacją przygotowywaną w ziemi. Wadi Rum daje możliwość doświadczenia autentycznej, bliskowschodniej gościnności, prostej i smacznej beduińskiej kuchni oraz znanej na cały świat pysznej herbaty!


#3 ZATOKA AKABY

Znajdziecie ją na południu Jordanii. I chociaż jej linia brzegowa nie jest długa, to czeka tam moc atrakcji. Wybierając się do kurortu warto wpleść do naszego odpoczynku takie aktywności jak snorkeling, dzięki któremu można zobaczyć rafę koralową z bliska. Jednak nie tylko rafę można zobaczyć pod wodą - jednym z ciekawszych miejsc jest Underwater Military Dive Site, w którym można obejrzeć zatopione, wojskowe pojazdy. Dla tych, którzy nie chcą zanurzać się w wodzie, ale nadal są ciekawi podwodnego świata powstało Aqaba Aquarium z morskimi zwierzętami i rafą koralową. Można też skorzystać z nauki nurkowania w jednej z wielu szkół na plaży. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci - warto wybrać się do Aquaparku, który znajduje się w centrum Aqaby.


#4 MORZE MARTWE

To najbardziej fascynujące jezioro świata znajduje się na liście "must see" wielu podróżników. Położone jest w najniższym punkcie Ziemi, a naukowcy twierdzą, że depresja ta stale się obniża. Jego zasolenie sprawia, że żaden organizm żywy nie jest w stanie utrzymać się w nim przy życiu. Dzięki tej właściwości zamiast pływać możemy tylko unosić się na wodzie. Zanurzanie się w nim jest bardzo nie wskazane! Mogłoby podrażnić oczy. Innym ciekawym zjawiskiem jest to, że Morze Martwe wytwarza asfalt :)

Blisko Morza Martwego znajduje się Muzeum w Najniższym Miejscu na Ziemi, w którym można podziwiać historię tego regionu.

#5 DROGA KRÓLEWSKA

To szlak prowadzący z północy na południe oznaczony na mapie jako droga nr 35. Ma prawie 400 km! Po drodze można podziwiać piękne pustynno-skaliste widoki z wkomponowanymi ruinami starożytnych zamków. Wśród skał znalazło się nawet miejsce na zamek krzyżacki. Na trasie znajduje się wiele punktów widokowych. Najlepiej pokonać ją wypożyczonym samochodem lub udać się na zwiedzanie z wycieczką. Widoki zapierające dech w piersiach gwarantowane!


#6 GORĄCE ŹRÓDŁA

Warto odwiedzić gorące źródła znajdujące się blisko Morza Martwego. Woda w nich jest naprawdę ciepła! Cały kompleks wygląda jak królewska, naturalna łazienka - oczywiście ogromna i z wodospadem :) To dobra opcja dla tych, którzy w swoim programie mają przewidziany czas na relaks. Gorące źródła to nietypowe miejsce, które urzeka urokiem prawdziwej oazy.


#7 GÓRA NEBO

To bardzo ważne miejsce zarówno dla chrześcijan jak i żydów. Zgodnie ze Starym Testamentem to właśnie stąd Mojżesz ujrzał Ziemię Obiecaną, do której prowadził Izraelitów po wypuszczeniu ich z niewoli. Na Górze Nebo prowadzone są liczne prace archeologiczne, m.in. podczas jednej z takich prac odkryto, że historia osadnictwa na tym terenie sięga aż epoki brązu! Co ciekawe Góra Nebo formalnie należy do Kościoła Katolickiego. Z jej szczytu roztacza się piękny widok na Morze Martwe, o ile oczywiście nie ma mgły :)


#8 MADABA

Kryje w sobie wiele pięknych, sięgających czasów starożytności zabytków. Można znaleźć ruiny budowli rzymskich i bizantyjskich, a także pozostałości po grobowcach z czasów starożytnych. Jednak najbardziej rozsławiona została przez najstarszą mapę na świecie wykonaną z mozaiki na posadzce cerkwi Świętego Jerzego. Mapa przedstawia Palestynę i tereny Dolnego Egiptu. Fragmenty, które pozostały są bardzo dobrze zachowane. Koniecznie trzeba to zobaczyć.


#9 AMMAN

Stolica Jordanii. Znajduje się w nim wiele pozostałości po budowlach okresu starożytnego Rzymu, m.in: cytadela, teatr, forum, odeon, nimfeum, Świątynia Herkulesa, ruiny pałacu Umajjadów oraz wiele meczetów. Amman ma zdecydowanie najlepsze zaplecze gastronomiczne w całej Jordanii. Znajduje się tutaj wiele barów i restauracji. Ze względu na swoje położenie (wiele wzgórz i dolin) bez problemu można znaleźć restaurację z pięknym widokiem. W Ammanie można znaleźć wiele muzeów, nawet takich mniej typowych jak np. muzeum motoryzacji. Dobrym pomysłem będą też odwiedziny w jednym z Aquaparków, zwłaszcza jeśli podróżujecie z dziećmi.


#10 DŻARASZ

To jedno z najlepiej zachowanych Rzymskich miast z okresu starożytności. Na ogromnym stanowisku archeologicznym znajdują się Świątynie, teatry, kompleks łaźni oraz liczne kościoły chrześcijańskie. Latem odbywają się w nim festiwale - biorą w nich udział artyści z dziedziny kultury i sztuki.


#11 BIAŁA PUSTYNIA

Wadi Dahek, bo tak nazywa się wyjątkowa biała pustynia, położona jest na południowy-wschód od Ammanu blisko granicy z Arabią Saudyjską i autostrady. Jest idealnym miejscem dla fanów pieszych wędrówek, trekkingu i widoków jak nie z tego świata. Ok. 55 milionów lat temu znajdowało się tutaj Morze Tetydy. Przy odrobinie szczęścia można natknąć się na muszle lub nawet na ząb rekina :)


OBOSTRZENIA 2021


Zgodnie z informacjami podanymi na stronie MSZ do Jordanii można wjechać, gdy:

  • posiadamy negatywny wynik testu PCR Covid-19 zrobiony na max. 72h przed planowanym przylotem (nie dotyczy dzieci poniżej 5 r.ż oraz obywateli Jordanii, którzy otrzymali drugą dawką szczepienia, co najmniej 14 dni przed datą wylotu, a czas pobytu poza Królestwem nie przekroczył 10 dni);

  • posiadamy jako obcokrajowcy ubezpieczenie z klauzulą pokrywającą koszty leczenia COVID 19 (nie dotyczy osób podróżujących z powodów medycznych);

  • zarejestrujemy się na portalu Visit Jordan, wygenerujemy kod QR oraz uiścimy opłatę za test w kwocie 28 JOD, który zostanie przeprowadzony bezpośrednio po przylocie. Brak jest możliwości uiszczenia opłaty na lotnisku jednak w przypadku trudności z uiszczeniem opłaty za pośrednictwem portalu visitjordan.gov.jo, można dokonać opłaty za pośrednictwem personelu linii lotniczych. Z obowiązku wykonania testu, ale nie rejestracji na portalu, zwolnione są osoby posiadające certyfikat (w języku angielskim lub arabskim) potwierdzający otrzymanie pełnego cyklu szczepień. Certyfikat musi zostać załączony podczas rejestracji na stronie Visit Jordan.

Wjazd do głównych miejsc turystycznych: Akaby, Wadi Rum, możliwy jest tylko dla turystów, którzy na 21 dni wcześniej przyjęli I dawkę szczepionki COVID-19; przyjęli jej obie dawki lub posiadają negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed wjazdem do w/w miejsc (nie dotyczy dzieci poniżej 6 r.ż).


Pełen cykl szczepień zwalnia z obowiązku przeprowadzenia testu PCR po przylocie do Jordanii (nie z testu PCR przeprowadzanego na 72 godz. przed wylotem).

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios