top of page

Uwaga! Jeśli wybierasz się do Izraela po 1 sierpnia nie przegap tego postuTurystyka przyjezdna w Izraelu z wiadomych przyczyn przeżywa ogromny kryzys. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba przyjezdnych w celach podróżniczych zmalała aż o 80%. Od 9 miesięcy w Strefie Gazy z większym lub mniejszym impetem toczy się wojna. W centrum kraju co tydzień odbywają się sporych rozmiarów demonstracje wyrażające zniecierpliwienie wobec działań rządu. Na północy, na Wzgórzach Golan i w północnej Galilei codziennie pojawiają się rakiety i bezzałogowe drony atakujące opustoszałe domy przesiedlonych mieszkańców. Społeczeństwo bynajmniej nie siedzi zamknięte w domach, na przekór wszystkiemu usiłuje kontynuować swoje życie i obowiązki. Można to zaobserwować w weekendy w przepełnionych barach i restauracjach w dniach wolnych od pracy. Poza rejonami objętymi działanami wojennymi (strefa przy Gazie oraz wspomniana północ Izraela) swobodnie można poruszać się po kraju i zwiedzać. Nie jestem jednak pewna czy będzie można odpocząć w atmosferze smutku i traumy przemieszanej nierzadko z niepoprawnym optymizmem. Bo to są uczucia obecne w rozmowach z Izraelczykami. Sami usłyszycie, jeśli przyjdzie Wam z nimi zamienić słowo gdzieś przy nadmorskiej promenadzie.


Lotnisko Ben Gurion pracuje nieprzerwanie od 7 października. Na początku linie lotnicze El Al jako jedyne zapewniały przyloty i wyloty z Izraela. Dziś tych opcji jest znacznie więcej, przy czym trzeba zaznaczyć, że wciąż wiele linii lotniczych nie wznowiła swoich lotów z Izraelem.

Jeśli więc wybierasz się do Izraela w najbliższym czasie będziesz musiał/ - a zwrócić uwagę na najnowsze wymogi dotyczące elekrtonicznego systemu Autoryzacji podróżnych. Taki system funkcjonuje już w kilku krajach w Europie.


Czemu służy ta zmiana? Czy na tym skorzystam?

Wbrew pozorom nowe przepisy nie mają na celu uprzykrzyć życia turystom i skomplikować przedwyjazdowe przygotowania. Ten kto był na lotnisku Ben Guriona ten wie, że kontrola paszportowa obrosła tam już prawdziwą legendą. Do dziś otrzymuję zapytania czy rzeczywiście kontrola i pytania są tak straszne. Otóż warto podkreślić, że wyrobienie autoryzacji podróży ETA - IL zwolni Was z konieczności rozmowy z urzędnikiem, ponieważ wraz z tym dokumentem i paszportem będziecie mogli przejść przez kontrolę przez maszynę, tak jak w tej chwili robią to Izraelczycy. Nie będziecie musili stać w długich kolejkach dla obcokrajowców tylko przejdziecie jak miejscowi przez bramkę elektroniczną, która skanuje paszport i dokument ETA-IL.


INFORMACJE PRAKTYCZNE


Od dnia 1 sierpnia 2024 każdy kto będzie chciał wejść na pokład samolotu lecącego do Tel Aviv lub Eilat jest zobowiązany wyrobić sobie przed wylotem ETA- IL czyli Elektroczna Autoryzacja Podróży. Konieczność jej wyrobienia obejmuje kraje, które do tej pory mogły przylecieć do Izraela bez wizy - takim krajem m. in. jest Polska.

Autoryzację należy wypełnić do 72 godzin przed planowanym lotem.


Jakie informacje są wymagane przy aplikacji?

  • Imię i Nazwisko

  • Cel podróży do Izraela, data przylotu i wylotu

  • dane z paszportu

  • Adres email

  • numer telefonu

  • wpłata w wysokości 25 szekli lub 7 USD

Jak długo jest ważna ETA - IL taka Autoryzacja podróży?

Jednorazowo można wjechać do Izraela na maksymalnie 90 dni, Autoryzacja Podróży jest ważna przez 2 lata. Czyli jeśli wystąpiliśmy o autoryzację przykładowo w sierpniu 2024 i planujemy krótkie pobyty w ciągu najbliższych 2 lat to nie musimy za każdym razem wnioskować o ETA - IL. Przez maksymalnie 2 lata możemy korzystać z tego samego dokumentu.


Kiedy otrzymam ETA - IL po wysłaniu wniosku?

Autoryzacja podróży ETA - IL powinna przyjść na adres email podany we wniosku zaraz położeniu lub maksymalnie w ciągu kilku dni. Stąd warto wypełnić formularz na kilka dni przed przylotem.


Czy dla moich dzieci także potrzebuję ETA - IL?

Tak, należy wypełnić formularz dla wszystkich uczestników podróży.


Czy musisz mieć biometryczny paszport żeby wnioskować?

Nie:)


Formularz do wypełnienia znajdziesz na stronie - LINK

Lista dodatkowych pytań i odpowiedzi - LINKWarto mieć powyższe informacje w pamięci nawet za jakiś czas kiedy sytuacja będzie spokojniejsza. Jeśli jednak jesteś poszukiwaczem/ką wrażeń i szukasz ciekawej oferty na zwiedzanie Izraela w trakcie konfliktu włączając w to wizytę w kibucach zaatakowanych przez Hamas 7 października napisz do mnie na adres: Karolina.askandtravel@gmail.comCzy chciałbyś odwiedzić społeczności przy Strefie Gazy zaatakowane 7 października

  • Tak, to ważne, by ta tragedia nie została zapomniana

  • Nie, to dla mnie zbyt drastyczne


3 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

3 Comments


mhochmut
mhochmut
Jul 04

Moim zdaniem to dobra wiadomość, choć mi te "wywiady" lotniskowe zupełnie nie przeszkadzały - nawet lubiłam to poczucie, że rzeczywiście jestem poza Schengen :) Wiem jednak, że dla wielu osób były źródłem stresu - ogólnie więc dobra wiadomość :)

Like

Pani Karolino! Od dłuższego czasu obserwuję we wszystkich dostępnych mediach sytuację w Izraelu od czasu ataku terrorystycznego w Strefie Gazy i muszę przyznać, że mam obecnie bardzo mieszane uczucia jeżeli chodzi o ocenę obecnej sytuacji. O ile nigdy nie akceptowałem tego co robili żydzi palestyńczykom to również nie akceptuję metod terrorystycznych z października jakie zaprezentowali palestyńczycy. Jednak należy rozgraniczyć wojnę z terroryzmem od masowego ludobójstwa i eksterminacji palestyńczyków nie związanych z hamasem. Każdy naród ma prawo do obrony i ścigania zbrodniarzy i terrorystów jednak nie należy przy tym mordować niewinnych osób. Izrael mając taki rozbudowany aparat wywiadu i sprawne i nowoczesne wojsko nie wiedział o planowanym zamachu? Nie potrafi eliminować wrogów bez zabijania dzieci? Jeżeli jeszcze ktoś w Izraelu w…

Like
mhochmut
mhochmut
Jul 04
Replying to

Panie Piotrze, Hamas trzykrotnie wycofał się z oficjalnych rozmów o zakończeniu wojny, możemy dywagować ile nieformalnych zakończyło się analogicznie. Gdyby wśród uwięzionych była pana córka - miałby pan takie samo zdanie? Co do metod operacyjnych - zakładam, że był pan w Gazie i na tym opiera swoje zdanie - chętnie poznam rozwiązanie, które ma pan na myśli. Pozdrawiam, Magda

Like
bottom of page