top of page

#weremember

7 lat temu w rocznicę Wyzwolenia Auschwitz napisałam jak poniżej. Wszystko aktualne chociaż jeśli wtedy byłam pesymistką to jak określić to jak dziś patrzę w przyszłość i na świat?


„70 lat to z jednej strony długo. Można w tym czasie wykreować i obalić dwa totalitarne systemy, zmienić ze 3 razy granice na mapie. Zniszczyć i odbudować miasta i państwa. W 70 latach może się zmieścić niejedno życie.

Dziś przypada 70 rocznica Wyzwolenia Obozu Zagłady w Auschwitz.

Z mojej 28 letniej perspektywy to było tak dawno, a jednak dla tych którzy przeżyli Zagładę wspomnienia są świeże i wracają na co dzień z prędkością błyskawicy. Ci, którzy przetrwali nie potrzebują corocznych obchodów. My ich potrzebujemy. My, którzy Holokaust znamy z książek i filmów.

Dawno, a jednak zupełnie jakby wczoraj...

W 70 nie da się zapomnieć i oby ludzkość nigdy nie zapomniała. Nie wiem czy to doświadczenie historii sprawi, że taki horror nigdy się już nie powtórzy...jestem w tym względzie pesymistką , bowiem także dziś w pewnym sensie zagłada trwa i ludzie są zabijani za wiarę, za swoje wartości lub tak po prostu dla krwi i władzy. Dzisiejsza data przypomina mi, że trzeba być czujnym na ideologie, kochać i szanować ludzi z tego powodu, że są ludźmi i tak jak my zostali powołani do życia. Bez względu na pochodzenie, religię, płeć, orientację seksualną i inne różnice. Dla wierzących chyba pozostaje modlitwa i wiara, że Bóg nigdy więcej na Zagładę nie pozwoli i uchroni narody przed eksterminacją, a dla tych bardziej ateistycznych zostaje wiara w potęgę człowieczeństwa i humanizm. Zaduma. Refleksja. Smutek....

W mojej rodzinie nikt nie był w Obozie, bo nie mam żydowskich korzeni dlatego dziś składam osobisty hołd dla wszystkich Waszych bliskich, którzy zginęli z rąk Nazistów tylko dlatego, że należeli do narodu żydowskiego. Szacunek dla Was i Waszych rodzin.

Izrael Friendly.”


Izrael obchodzi dodatkowy dzień pamięci o Zagładzie. Jest to tzw. „יום השואה (yom ha Shoa) i w tym roku wypada w dniu 28 kwietnia. Shoa z hebrajskiego to właśnie słowo zarezerwoane dla Zagłady.0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page