top of page

Izraelskie innowacje przyszłości. Musisz odwiedzić to miejsce.


Oczywiście nic nie musisz i sam sobie o tym zdecydujesz. Chodziło oczywiście o przyciągnięcie zasłużonej uwagi dla miejsca o szczególnej atrakcyjności. Mowa o powstałym dwa lata temu Centrum Pokoju i Innowacyjności imieniem Shimona Peresa.Building tomorrows's peace (Budując pokój jutra)


"Innowacja to nie misja do ukończenia a nigdy niekończące się dążenie. Nie wystarczy być zorientowanym na dziś, musimy być zorientowani na jutro".


To słowa wypowiedziane przez Shimona Peresa, którego oczywiście znałam wcześniej ale zachwycił mnie dopiero po wysłuchaniu jego wystąpienia na konferencji Ted w Izraelu w 2015 roku (link na dole). Wcześniej spotkałam się z jego sposobem myślenia czytając książkę 'Naród Start upów", gdzie został przedstawiony jako promotor izraelskiej innowacyjności. Shimon Peres postrzegał innowacyjność nie tylko jako drogę do przetrwania państwa Izrael ale przede wszystkim jako narzędzie budowania porozumienia i lepszego świata bez wykluczeń. Sam przez niemal wszystkie lata swojej pracy publicznej na najważniejszych stanowiskach w administracji państwowej zawsze starał się przybliżyć Izrael do pokoju. Takich polityków już dziś nie ma lub nie mogą się przebić przez populistyczny bełkto. Ale do brzegu.


Jednym z jego najważniejszych projektów było stworzenie Centrum Pokoju. Tutaj od prawie 20 lat prowadzone są projekty, które w myśl pracy u podstaw skupiają się nie na dyplomacji i polityce a na zwyczajnym zakasaniu rękawów i działaniu na rzecz lokalnej zmiany. Projekty zasługujące na Waszą uwagę to między innymi program leczenia dzieci z Palestyny (także z Syrii) pod nazwą "Saving children" (ratując dzieci). Tylko w 2020 roku dzięki działaniu tego projektu 138 dzieci z Zachodniego Brzegu i z Gazy otrzymało pomoc medyczną bezpośrednio ratującą życie. I na tym oczywiście nie koniec. Siostrzanym programem mającym na celu podniesienie kwalifikacji palestyńskich lekarzy jest inicjatywa "Training Doctors" (Trening dla doktorów). W praktyce lekarze z Gazy i Zachodniego Brzegu mogą pod określonymi warunkami zdobywać doświadczenie w najlepszych izraelskich szpitalach będących w czołówce światowych placówek medycznych. W minionym roku było to szczególnie istotne ponieważ lekarze Ci mieli możliwość na bieżąco zdobywać wiedzę także na oddziałach "covidowych", dzięki czemu będą mogli wrócić do swojej społeczności i wdrażać najnowsze terapie. Ale o tym w mediach cicho sza.

Innym inspirującym przedsięwzięciem budującym mosty między pokoleniami przyszłości jest program "Sport in the service of Peace" (Sport w służbie pokoju), dzięki któremu organizowane są wspólne rozgrywki sportowe w tym roczny "Mini Mundial" pomiedzy młodzieżą palestyńską i izraelską. Na przestrzeni 18 lat ponad 23 000 dzieci skorzystało z tego programu. W minionym roku było to ok 500 dzieci, w tym aż 50% stanowiły dziewczęta,


Kiedy dyplomacja zawodzi, a polityka karmi się własnymi interesami takie projekty powinny zasługiwać na najwięcej uwagi, bo właśnie dzięki nim obalane są stereotypy, buduje się porozumienie między pokoleniami przyszłości. Dzisiejsze dzieci wybiorą przyszłość dla naszego regionu. Mówiąc kolokwialnie im więcej z nich będzie wspólnie kopać piłkę a nie rzucać kamieniami tym lepsze mamy widoki na jutro.Innowacje 360'


Dwa lata temu Centrum rozszerzyło swoją działalność o prezentację historii izraelskich innowacj. Dziś zaprasza turystów i delegacje z całego świata do odwiedzenia jedynego centrum innowacji w swoim rodzaju. Ja dałam się namówić na podróż w czasie i nie żałuję a wręcz mam poczucie, że to jest miejsce, w którym po prostu trzeba być by zrozumieć jak genialne pomysły i rozwiązania za chwilę zdominują nasze codzienne życie. Bądź pierwszym, który się o nich dowie. Jako osoba z lekkim ADHD, która generalnie nie cierpi muzeów i ekspozycji, tutaj nie mogłam oderwać wzroku od interaktywnych gier i zatraciłam się jak dziecko w kapsule czasu. Filmik z mojego spotkania z wirtualną rzeczywistością możesz obejrzeć poniżej.
Według mnie Centrum Innowacji niedługo stanie się tak samo ważną atrakcją jak Yad Vashem - czyli takim "must seen" podczas pobytu w Izraelu. Tutaj o swoich największych start upach opowiedzą ich autorzy, stojąc przed Tobą twarzą w twarz. Ponad to zobaczysz na lini czasu jak powstawały rewoluacyjne dla mieszkańców Izraela rozwiązania, dzięki którym możliwa jest w ogóle egzystencja na piaszczystej pustyni.

Moją ulubioną częścią wędrówki była wycieczka w przyszłość czyli hala najnowszych innowacji w różnych dziedzinach, które są w fazie testów przed wejściem na szeroki rynek, czyli pieśń bardzo bliskiej przyszłości. I tutaj chciałabym tylko zwrócić Waszą uwagę na kilka wybranych firm, aby zachęcić Was do wizyty.

  • Firma Nano Retina -umożliwia wstawienie implantu (Nano retina implant) dzięki, któremu osoby, które trwale straciły wzrok w wyniku zwyrodnienia siatkówki mogą na nowo widzieć kształty i twarze.

  • Firma Alpha Farm, która zajmuje się laboratoryjnym tworzeniem mięsa, przy którym nie ginie żadne zwierze. Podobny projekt prowadzi firma Redefine meat. Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia w lutym bieżącego roku pod Tel Awiwem stanął food track z lokalnymi przysmakami jak Kubeh, cygara czy kebab i mieszkańcy ruszyli tłumnie do konsumpcji. Po chwili powiedziano ludziom, że to nie mięso a potrawa oparta na roślinach. 90% uczestników eksperymentu nie było w stanie zauważyć różnicy smaku i teksturze.

  • Firma UBQ, która opracowała technologię pozwalającą na przetworzenie wszystkich odpadów (organicznych i nie) zmieszanych razem w pełnowartościowy przyjazny klimatowi materiał redukujący ślad węglowy. Czemu w 21 wieku w każdym domu nie ma takiej właśnie maszyny. Sama codziennie wyrzucam śmieci o pojemności 60 litrów! Mam nadzieję, że niedługo się to zmieni.

W tej części ekspozycji warto zarezerwować sobie najwięcej czasu ponieważ przestudiowanie kilkudziesięciu najnowszych rozwiązań dosłownie rozsadza mózg, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Podane powyżej przykłady to tylko przedsmak. Trzeba czasem przeczytać dwa razy żeby ogarnąć, jak to jest możliwe?


Na co jeszcze czekasz? no...tak na otwarcie granic Izraela...Shimon Peres - Ted Talk Israel0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page